لطفا چند لحظه صبر نمائید

خودتان ترقه بسازید!

ترقه به علت تولید صدای هیجان انگیز در مهمانی ها و جشن ها طرفداران بسیاری دارد. اگر به شیمی علاقه مندید، می توانید به راحتی بسازید. با توجه به اینکه ترقه از مواد ناریه و اشتعال پذیر ساخته می شود، لذا حین ساخت آن بسیار دقت کرده و موارد ایمنی را رعایت کنید و حتما از تجهیزات ایمنی مثل عینک استفاده نموده و در فضای باز عملیات ساخت آن را انجام دهید.
 

مواد مورد نیاز عبارتند از توپ پینگ پنگ، فتیله، تیغ و میخ، چسب نواری، لاک ناخن و مهمتر از همه باروت سیاه
با یک چکش و میخ یک طرف توپ را سوراخ نموده (جهت تعبیه فتیله) و با استفاده از تیغ طرف دیگر توپ را ببرید (جهت قرار دادن باروت).

یک تکه فتیله به طول تقریبی 3 اینچ را از سوراخ کوچکتر وارد توپ نموده به طوری که حدودا 2 اینچ آن خارج از توپ قرار بگیرد. لازم به ذکر است که مالیدن موم به سطح فتیلیه باعث می شود که سرعت انتقال اشتعال آن کاهش یابد و اصطلاحا کند شود.


سپس باروت سیاه را از سمت دیگر به داخل توپ بریزید. این کار را با ایمنی تمام انجام دهید. ضمنا توپ را بیش از حد پر نکنید. بعد از اتمام کار، درب باروت را ببنید و محیط را در صورت کثیف شدن، پاک کنید. سپس با یک قطعه چسب، سوراخ را محکم بپوشانید. دقت کنید که سمت دیگر یعنی سوراخ فیتیله نباید پوشانده شود.می توانید جهت پر صدا تر شدن ترقه از پوشش لاک دور توپ استفاده کنید. اجازه دهید تا لاک کاملا خشک شود.
حال جای مناسب برای انفجار در فضای باز و به دور از منازل مسکونی و خودرو و ... پیدا کنید. سپس فیتیله را با احتیاط روشن کرده و از محل دور شوید. مراقب کودکان و سالخورده ها باشید و از قرار دادن ترقه داخل محفظه شیشه ای و ... خودداری کنید.
از صدای انفجار ترقه دست ساز خودتان لذت ببرید!