لطفا چند لحظه صبر نمائید

در مورد کوکوپیت چه می دانید؟


کوکوپیت چیست؟ و برای چه گیاهانی استفاده می شود.؟

کوکوپیت در واقع محصول فرعی الیاف نارگیل است. کوکوپیت (Coco Peat) از الیاف میوه نارگیل به دست می آید. زمانی که شما نارگیل های قهوه ای خریداری می کنید، دارای الیافی بر روی پوست میوه می باشد.  این محصول در کشورهایی که تولید کننده نارگیل هستند مانند هند یا سریلانکا تولید می شود به این ترتیب که آن‌ها این الیاف را با دستگاه های ویژه خورد کرده و آنها را فشرده می کنند.
خاک کوکوپیت به عنوان بستر کشت سیستم هیدروپونیک برای کاشت گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه‌ای و پرورش گل‌های شاخه بریده و گیاهان آپارتمانی مناسب است. همچنین بهترین بستر رویش بذر، قلمه، انواع پیاز و نشاء است.
 

کوکوپیت چگونه ساخته می شود؟

کوکوپیت با استفاده از الیاف دورریختنی پوست نارگیل تولید می‌شود. رشته‌های نازک پوست نارگیل جدا شده سپس پودر و بسته‌بندی می‌شوند. برای این کار ابتدا نارگیل‌ها خیسانده می‌شوند، روشی برای به عمل آوردن که به‌طور طبیعی باعث تجزیه‌ی پوسته‌ی خیس می‌شود. معمولاً پوست نارگیل‌ها به مدت ۶ ماه یا بیشتر و برای تجزیه شدن در آب خیسانده می‌شوند. امروزه این فرآیند را می‌توان در مدت کمتری و طی یک هفته با استفاده از تکنیک‌های ماشینی پیشرفته انجام داد. بعد از خیسانده شدن رشته‌ها به‌وسیله‌ی شانه‌های مخصوص از پوسته جدا می‌شوند، این فرآیند جدا کردن الیاف Defibering نام دارد.
زمانی که رشته‌ها یا الیاف نارگیل به‌وسیله‌ی شانه از پوسته جدا شد، خشک‌شده و به‌صورت آجری شکل، گرد و یا گلدان‌هایی از الیاف نارگیل درمی‌آیند یا به صورت نرم بسته‌بندی می‌شود. در این مرحله کوکوپیت خشک و عمل‌آوری شده است و برای فروش و استفاده آماده است.
 

نحوه استفاده از کوکوپیت چگونه است؟

کوکو پیت به صورت قالب‌های فشرده در مراکز فروش تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه وجود دارد. و اگر می‌خواهید از آن به عنوان بستر کاشت استفاده کنید، کافیست آن را خریداری کنید. و در داخل آب قرار دهید.
توجه داشته باشید هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده بعد از قرار گرفتن در آب و جذب رطوبت، می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود که بسته به سایز گلدان و نوع گیاه، می‌توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با دیگر بستر‌های کاشت
مانند پرلیت،پیت ماس، خاک اره و … در گلدان قرار دهید.
 
مقایسه 0 انصراف