لطفا چند لحظه صبر نمائید

دکسترین چیست؟

دکسترین عبارت است از تعدادی کربوهیدرات که همان فرمول کلی نشاسته را دارند، اما ساختار مولکولی کوچکتر و پیچیده تری دارد. برای اولین بار در سال 1811 توسط Edme-Jean Baptiste Bouillon-Lagrange کشف شد و از آن بعد این ماده مورد استفاده قرار گرفت. آنها پلی ساکارید هستند و به عنوان محصولات واسطه ای در هیدرولیز نشاسته توسط گرما، اسیدها و آنزیم ها تولید می شوند. ماهیت و رفتار شیمیایی آنها تا حد زیادی به نوع نشاسته ای که از آن مشتق می شوند بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی با ید واکنش نشان می دهند و رنگ قهوه ای مایل به قرمز می دهند، برخی دیگر آبی، و برخی دیگر اصلاً رنگی ایجاد نمی کنند. برای استفاده تجاری، دکسترین با حرارت دادن نشاست،ه خشک با اسیدها برای تولید پودری بی رنگ یا زرد، بی مزه و بی بو تهیه می شود که وقتی با آب مخلوط می شود، خمیری با چسبندگی قوی ایجاد می کند. با توجه به این خاصیت، دکسترین به طور گسترده در چسب ها استفاده می شود، به عنوان مثال، برای تمبر پستی، پاکت نامه، و کاغذ دیواری
دکسترین های سفید و زرد حاصل از نشاسته بو داده شده با اسید کم یا بدون اسید، صمغ بریتانیایی نامیده می شود. دکسترین های زرد به عنوان چسب های محلول در آب در چسب های پاکت و لوله های کاغذی، در صنایع معدنی به عنوان مواد افزودنی در شناورسازی کف، در صنعت ریخته گری به عنوان افزودنی های استحکام سبز در ریخته گری شن و ماسه، به عنوان قوام دهنده چاپ برای رنگرزی مقاوم در برابر باتیک و به عنوان چسب استفاده می شود.

دکسترین چیست؟

کاربرد دکسترین های سفید به شرح زیر است:
تقویت کننده تردی برای فرآوری مواد غذایی، در خمیرهای غذایی، پوشش ها و لعاب ها، (شماره E 1400)
یک ماده تکمیل کننده و پوشش دهنده نساجی برای افزایش وزن و سفتی پارچه های نساجی
یک عامل ضخیم کننده و اتصال دهنده در داروها و پوشش های کاغذی.
به عنوان چسب و سوخت آتش‌بازی، به آتش‌بازی‌ها و مهمات اضافه می‌شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهند به صورت گلوله یا "ستاره" جامد شوند.

دکسترین‌ها را می‌توان از نشاسته با استفاده از آنزیم‌هایی مانند آمیلازها، مانند هنگام هضم در بدن انسان و در هنگام مالت ‌سازی و له کردن به دست آورد. با اعمال حرارت خشک در شرایط اسیدی (تیرولیز یا برشته کردن) می توان دکسترین را تولید کرد. این روش به صورت صنعتی استفاده می شود و همچنین در طول فرآیند پخت روی سطح نان رخ می دهد و به طعم، رنگ و تردی کمک می کند. دکسترین های تولید شده توسط گرما به عنوان پیرودکسترین نیز شناخته می شوند. نشاسته در طول برشته کردن در شرایط اسیدی هیدرولیز می شود و قطعات نشاسته با زنجیره کوتاه تا حدی با پیوندهای α-(1،6)  به مولکول نشاسته تجزیه شده منشعب می شوند. ( واکنش میلارد )
 دکسترین بایستی در ظرف در بسته نگهداری شود  و محیط نگهداری آن بدون رطوبت و خشک و خنک باشد. در صورت نگهداری در دمای خنک (<30 درجه سانتیگراد) و رطوبت نسبی کمتر از 50٪ و به دور از نور و گرمای مستقیم پایداری خوبی از خود نشان می دهد. محلول های مالتودکسترین ممکن است به افزودن یک ماده نگهدارنده ضد میکروبی نیاز داشته باشند. تحت شرایط خاص PH و دمای مطلوب، ممکن است تحت واکنشهای Maillard با اسیدهای آمینه قرار گرفته و زرد یا قهوه ای شود.

دکسترین چیست؟

دکسترین یکی از متداول‌ترین ترکیبات مورد استفاده در صنایع آتشبا‌زی است زیرا بسیار ارزان و به آسانی در دسترس است. محلول در آب است و می تواند ستاره های سخت سنگی تولید کند. به هر حال قدرت منسجم آن ضعیف تر از SGRS است. دکسترین را نباید در آب و هوای بسیار مرطوب استفاده کرد زیرا ستارگان به جای ستارگان غیر دکسترین تمایل به مرطوب شدن دارند. پیروتکنیک های غربی به جای SGRS از دکسترین استفاده می کنند، در حالی که اولی در ژاپن و چین رایج نیست.