لطفا چند لحظه صبر نمائید

سولفات منگنز چیست؟

سولفات منگنز
سولفات منگنز  به فرمول شیمیایی MnSO4که اغلب به صورت هپتاهیدرات تولید می شود، ماده ای جامد به رنگ صورتی کمرنگ است که فلز منگنز و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر از آن به دست می آید. خاک دچار کمبود منگنز نیز با این نمک اصلاح می شود. سولفات منگنز حاوی ۳۱.۵٪ منگنز و ۱۸.۵٪ گوگرد است که به سرعت در آب حل می شود. دمای بالاتر از ۲۴ درجه سانتی گراد میزان حلالیت سولفات منگنز کاهش می یابد. 

کاربرد سولفات منگنز
سولفات منگنز به عنوان یک مکمل غذایی و ریزمغذی در کشاورزی و تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در داروسازی، لعاب، لاک، سرامیک، رنگرزی، کود و قارچ کش استفاده می شود. از نظر زیستی نیز منگنز در تجزیه اسیدهای آمینه و تولید انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. این عنصر آنزیم های مختلفی را برای هضم مناسب فعال می کند. منگنز همچنین به تغذیه اعصاب و مغز کمک می کند و برای رشد طبیعی اسکلت بدن لازم است.
منگنز یک ریز مغذی است که معمولاً در خاک هایی با سطح pH بالاتر از ۵.۵ کمتر یافت می شود. وقتی گیاهان فاقد این ماده باشند، دارای علایم خاصی هستند. مثلا در لوبیا و بسیاری از محصولات غیر دانه ای در بین رگبرگها نواحی زرد یا سفید ایجاد می کند. منگنز نقش اساسی در فتوسنتز داشته و در صورت وجود مقدار کافی، می تواند مقاومت در گیاهان را افزایش دهد. این ماده فعال کننده بیش از ۳۵ نوع آنزیم مختلف است و بیوسنتز لیگنین را افزایش می دهد که می تواند حملات ناشی از عوامل بیماری زای خاک را کاهش دهد. این کود باید به صورت محلول پاشی با گلیفوسیت و یا به صورت مخلوط سایر علف کش ها مورد استفاده قرار گیرد. سولفات منگنز یک منبع منگنز محلول در آب و یک اسید سازگار با سولفات هاست.
کشاورزان برای پرورش پسته و بهبود کیفیت محصول، به خاک غنی از منگنز نیاز دارند. میزان غلظت مناسب منگنز در خاک باغات پسته حدود ۵۰ تا ۸۰ میلی گرم در هر کیلوگرم خاک است. کمبود منگنز در خاک باغات پسته، باعث پژمردگی برگ های درختان پسته و کاهش بازدهی درختان می شود.
در خاک های قلیایی با pH بالا، منگنز به سرعت از دسترس گیاه خارج می شود. کود سولفات منگنز گرانوله به راحتی منگنز را در این خاک های قلیایی در اختیار گیاه قرار می دهد. به همین دلیل، توصیه می شود که منگنز به جای محلول پاشی در خاک های قلیایی به صورت گرانوله استفاده شود. مخلوط کردن گرانول سولفات منگنز با کودهایی که پس از انحلال در خاک واکنش اسیدی دارند، ممکن است اثربخشی این کودها را افزایش دهد. سولفات منگنز گرانوله برای استفاده در محلول توصیه نمی شود.

اثرات، خطرات و عوارض سولفات منگنز
در سطح جهانی، حدود دو سوم انتشار منگنز (اشکال دیگری به جزء سولفات منگنز) به اتمسفر از طریق منابع طبیعی و معادن این ماده صورت می گیرد. منابع انسانی انتشار منگنز شامل تخلیه فاضلاب شهری، لجن فاضلاب، معدن و فرآوری مواد معدنی (به ویژه فرآوری نیکل)، تولید گازهای گلخانه ای از تولید فولاد و آهن، احتراق سوخت های فسیلی و تا حدی انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه (از افزودنی سوخت)، کود و خوراک دام مهمترین راه انتشار این ماده در محیط زیست است. اما قرارگرفتن طولانی مدت انسان ها در معرض این ماده، باعث آسیب به چشم ها خواهد شد. بیشترین مواجهه با این مواد از طریق استنشاق در محیط های کاری اتفاق می افتد.
 

منبع:
https://www.jahaneshimi.com


 

اخبار مرتبط

مقایسه 0 انصراف