لطفا چند لحظه صبر نمائید

فرمول ساخت ترمیت

تقریباً هیچ چیز خنک‌تر – یا شاید داغ‌تر – از واکنش ترمیت وجود ندارد. با آتشی که به 2200 درجه سانتیگراد (3990 درجه فارنهایت) می رسد، این مخلوط ساده اکسید آهن و پودر آلومینیوم به اندازه کافی داغ می شود که سنگ ها را به گدازه تبدیل می کند. ترمیت به دلیل اینکه آهن مذاب را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند، برای جوشکاری استفاده می شود، اگرچه کاربردهای دیگری نیز دارد. اگرچه می توانید خودتان ترمیت را با آماده سازی و تجهیزات ایمنی مناسب درست کنید، اما به یاد داشته باشید که این کار بسیار خطرناک است و فقط باید در آزمایشگاه انجام شود.
ترمیت مخلوط 1:3 (بر حسب جرم) از آلومینیوم فلزی و اکسید آهن است. در دمای 2200 درجه سانتی گراد (3990 درجه فارنهایت) می سوزد و آهن مذاب تولید می کند و اغلب برای جوشکاری استفاده می شود.
ساخت ترمیت بسیار خطرناک است. اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن ماسک جوشکاری، پیش بند نسوز و لباس محافظ را رعایت کنید. برای تهیه ترمیت پودر اکسید آهن و پودر آلومینیوم را در ظرف سرامیکی ترکیب کنید. یک نوار منیزیم را داخل مخلوط قرار دهید، آن را روشن کنید و عقب بایستید. سعی نکنید ترمیت در حال سوختن را با آب خاموش کنید. بگذارید بسوزد. هنگام کار با ترمیت هرگز وسایل ایمنی خود را بردارید.

قسمت 1 ملاحضات امنیتی
مرحله 1 منطقه ای را انتخاب کنید که عاری از مواد قابل اشتعال باشد.
 
فرمول ساخت ترمیت

در حالت ایده آل، ترمیت را در آزمایشگاه مجهز به صفحه نمایش گرما و تهویه بسازید. ساخت ترمیت در خارج توصیه نمی شود زیرا باد می تواند مواد سوخته را از واکنش دور کند. هر سایتی که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که چیزی در شعاع 4 متری واکنش وجود ندارد. اطمینان حاصل کنید که هیچ فلزی با نقطه ذوب پایین، مانند سرب، قلع، کادمیوم، یا روی، در شعاع 4 متر نیز وجود نداشته باشد.
در داخل خانه یا گاراژ خود ترمیت درست نکنید. کودکان و حیوانات خانگی را از ترمیت دور نگه دارید. هرگز اجازه ندهید کودکان این آزمایش را انجام دهند.

مرحله 2 از ظروف سرامیکی به جای فلزات برای به حداقل رساندن خطر آتش سوزی استفاده کنید.
 
فرمول ساخت ترمیت

از آنجایی که شما فلزات را می سوزانید، آتش ترمیت می تواند از طریق بسیاری از مواد از جمله فلزات ضخیم بسوزد. سرامیک ها، مانند گلدان های گلی، می توانند آتش را بدون ذوب نگه دارند. سرامیک هایی که دارای نقطه حرارت بالا هستند را به صورت آنلاین جستجو کنید. به یاد داشته باشید که ترمیت در دمای 2200 درجه سانتیگراد (3990 درجه فارنهایت) می سوزد.
حتی سرامیک ها نیز می توانند از گرمای بیش از حد بشکنند. پس از شروع واکنش در صورت شکستن ظرف و پخش مواد در حال سوختن، عقب بایستید.

مرحله 3 برای محافظت از صورت و چشمان خود از ماسک جوشکاری استفاده کنید.
 
فرمول ساخت ترمیت

ترمیت علاوه بر اینکه بسیار داغ است، اشعه ماوراء بنفش ساطع می کند که می تواند به بینایی شما آسیب برساند. ماسک جوشکاری بهترین محافظت را فراهم می کند زیرا برای استفاده با فلزات سوزان مانند ترمیت طراحی شده است. مستقیم به داخل شعله نگاه نکنید. از ماسک جوشکار یا عینک جوشکار استفاده کنید. نگاه مستقیم به شعله می تواند باعث آسیب دائمی چشم شود.
اگر ماسک جوش ندارید، از یک جفت عینک آفتابی تیره با محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید. با این حال، اگر به طور مستقیم به آن نگاه کنید، ترمیت همچنان می تواند به چشم شما آسیب برساند.

مرحله 4 ایمنی را رعایت کنید.
 
فرمول ساخت ترمیت

وسایل ایمنی از جمله دستکش و پیش بند نسوز بپوشید. یک جفت دستکش مقاوم و ضد حرارت انتخاب کنید و مطمئن شوید که پیش بند نسوز تمام بدن شما را بپوشاند. آستین‌های ضخیم، شلوارهایی که پوست در معرض دید شما را می‌پوشاند و کفش‌های پنجه بسته بپوشید. ترمیت بسیار خطرناک است، بنابراین تجهیزات محافظ ضروری است. اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آتش گرفتن لباس خود انجام دهید. درآوردن لباس های سوخته به سختی انجام می شود و می تواند باعث سوختگی شدید شود.

قسمت 2 ساخت ترمیت

مرحله 1 استفاده از پودر آهن.
 
فرمول ساخت ترمیت

از پودر اکسید آهن، پودر آلومینیوم و یک نوار منیزیم استفاده کنید. اکسید آهن ریز پودر شده را انتخاب کنید تا به راحتی با آلومینیوم واکنش داده و ترمیت را تشکیل دهد. دقت کنید که نوار منیزیم خیلی نازک باشد تا به راحتی بسوزد و مواد را مشتعل کند. برای یک آزمایش پایه ترمیت، به 3 گرم پودر آلومینیوم و 9 گرم اکسید آهن نیاز دارید.
سعی نکنید خودتان فلزات را به پودر تبدیل کنید، زیرا این کار خطرناک است. آنها را از یک شرکت شیمیایی یا آنلاین مثل فلات کالا خریداری کنید.

مرحله 2 مواد خود را خشک کنید.
 
فرمول ساخت ترمیت

اکسید آهن خود را در فر یا روی یک مشعل Bunsen خشک کنید. فر را روی دمای متوسط، مانند حدود 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد) قرار دهید. اکسید آهن را به مدت 1 ساعت گرم کنید. قبل از انجام آزمایش، اجازه دهید اکسید آهن کاملاً خنک شود.
هنگام استفاده از مشعل بونسن احتیاط کنید. هرگز آن را بدون مراقبت رها نکنید. وقتی کارتان تمام شد، مطمئن شوید که جریان گاز کاملاً قطع شده است.

مرحله 3 پودر آلومینیوم و اکسید آهن را روی یک ورق کاغذ مخلوط کنید.
 
فرمول ساخت ترمیت

حدودا 3 گرم پودر آلومینیوم و 9 گرم اکسید آهن اضافه کنید. فلزات را به هم بچرخانید یا بین یک تکه کاغذ و تکه تکان دهید. به هم زدن ادامه دهید تا کاملا مخلوط شوند.
اگر مقدار فلزات را افزایش دادید، نسبت 1:3 (بر حسب جرم) آلومینیوم به اکسید آهن را رعایت کنید. اما تا زمانی که در کار با ترمیت تجربه ندارید، با مقادیر بیشتر کار نکنید، زیرا این آزمایش بسیار خطرناک است.
هرگز آنها را در یک ظرف فلزی مخلوط نکنید، زیرا می تواند پروژه را آلوده کند یا باعث واکنش ناخواسته شود.

مرحله 4 مخلوط را بریزید.
 
فرمول ساخت ترمیت

مخلوط را در یک ظرف سرامیکی مانند گلدان گلی بریزید. سرامیک ها با گرمای ترمیت کمتر ذوب می شوند. بهتر است ظرف سرامیکی را در ظرف سرامیکی دوم قرار دهید، در صورتی که ظرف اول از حرارت خرد شود.
ترمیت را روی بلوک یخ روشن نکنید، زیرا ممکن است باعث انفجار خطرناک شود. یخ گزینه ای برای کنترل حرارت شعله نیست.

مرحله 5 نوار منیزیم را داخل مخلوط قرار دهید.
فرمول ساخت ترمیت

نوار منیزیم را داخل مخلوط قرار دهید. مطمئن شوید که نوار منیزیم شما حداقل 6.5 سانتی متر (2 اینچ) طول داشته باشد. از یک نوار منیزیم بلندتر استفاده کنید تا قبل از شعله ور شدن ترمیت به خود فرصت دهید تا عقب نشینی کنید.

مرحله 6 منیزیم را روشن کنید...
 
فرمول ساخت ترمیت

نوار منیزیم را با مشعل پروپان یا فندک چوبی روشن کنید. حداقل 4 متر (13 فوت) دورتر از ترمیت بایستید تا واکنش را تماشا کنید.
 وسایل ایمنی، به ویژه محافظ چشم خود را همیشه روشن نگه دارید. از کبریت برای روشن کردن نوار منیزیم (یا فندک) استفاده نکنید، زیرا کبریت می‌تواند مواد سوخته را به داخل ترمیت بریزد و در حالی که در کنار آن ایستاده‌اید مشتعل شود.

مرحله 7 بگذارید ترمیت کاملا بسوزد.
 
فرمول ساخت ترمیت

بگذارید ترمیت کاملا بسوزد. به یاد داشته باشید: یک واکنش ترمیت پس از شروع غیر قابل برگشت است. سعی نکنید آن را با آب خاموش کنید. این می تواند باعث انفجار شود.
در صورت بروز آتش سوزی ثانویه، یک کپسول آتش نشانی را در نزدیکی خود نگه دارید. شما نمی توانید از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن خود واکنش استفاده کنید، اما می توانید از آن برای جلوگیری از گسترش آتش به مناطق دیگر پس از توقف واکنش استفاده کنید.