لطفا چند لحظه صبر نمائید

سولفات منگنز چیه؟

     سولفات منگنز  MnSO4  اغلب به صورت 7 آبه وجود دارد، ماده ای جامد به رنگ صورتی روشن است که پیش ساز فلز منگنز و بسیاری از ترکیبات شیمیایی دیگر است. این ماده به عنوان افزودنی خوراک در صنعت دام و طیور، در مواد شیمیایی و کودهای شیمیایی، افزاینده بازدهی گیاهان، فعال کننده در سنتز اسیدهای چرب، در لعاب ها، لاک ها و سرامیک ها، به عنوان یک مکمل رژیم غذایی و به عنوان یک ماده برای تصفیه آب آشامیدنی و  برای از بین بردن رادیوم در آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 
   
     نقش مهم سولفات منگنز به عنوان کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی است که در برگ ها و ساقه گیاهان فتوسنتز را تسهیل و سرعت می بخشد. امروزه به دلایل زیاد از جمله آهکی بودن زمین های کشاورزی، خاک ها عاری از مواد آلی و معدنی  شده است که در کیفیت محصولات  کشاورزی تاثیر بسزایی گذاشته است. از ویژگی های خاص این کود شیمیایی این است که در خاک های بازی و اسیدی قابل استفاده است و این ویژگی سبب استفاده حجم وسیعی از این ماده در مزارع و زمین های کشاورزی شده است.
     بسته به نوع گیاهان، میزان نیاز به سولفات منگنز متفاوت است اما بیشترین حجم میزان مصرف، در نخلستان هاست به دلیل اینکه این نوع درختان بیشتر دچار کمبود منگنز می شوند. در بین تمام گیاهان از جمله سیب زمینی، میوه ها و غلات، بادام زمینی، کدو و پیاز بیشترین حساسیت را به منگنز داشته و کمترین حساسیت برای پنبه است.
     عنصر منگنز در ساختار و فعالسازی آنزیم ها موثر بوده و در تولید اکسیژن در طی فرایند فتوسنتز نقش مهمی دارد. کمبود منگنز در گیاهان به صورت های مختلفی دیده می شود که در ابتدا در بافت های جوان گیاه دیده شده و در غلات نقاط قهوه‌ای رنگی روی حاشیه برگ به وجود می آید. در مرکبات کمبود منگنز به صورت رنگ سبز روشن در حاشیه برگهای جوان نمایان می شود اما رگبرگ ها همچنان به رنگ سبز تیره باقی می مانند. مهم ترین علامت کمبود منگنز ، نمایان شدن رنگ زردی بین رگبرگها در برگهای پیر می باشد . توجه داشته باشید این حالت در بسیاری موارد در سر شاخه های بالاتر دیده می شود و گاهی اوقات نیز باعث توقف رشد سر شاخه ها می شود. کمبود عنصر منگنز در دسترس گیاهان باعث به وجود آمدن خسارات فراوانی بر میزان تولید و کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود.
 
     
     منگنز به صورت یون دوبار مثبت و به صورت ترکیبات مولکولی با بعضی عامل های کمپلکس کننده آلی به وسیله گیاه جذب می شود. از آن جایی که گیاه می تواند این محلول را از طریق برگ نیز جذب کند، می توان محلول را بر روی برگ پاشید تا توسط برگ جذب شود. توجه داشته باشید منگنز زیاد نیز برای درخت سمی است و باید از زیاده روی آن پرهیز کرد.
     کمبود منگنز با استفاده از کود سولفات منگنز (MnSO4 .7H2O) به صورت تزریق به خاک یا اسپری آن بر روی شاخ و برگ گیاه جبران می شود. کود منگنز محلول به سرعت با خاک واکنش می دهد و مشکل نقصان منگنز در آن را سریعا برطرف می نماید و کارآمدترین شیوه در این زمینه محسوب می گردد. گاهی اوقات کنترل کمبود منگنز توسط اعمال آن به خاک دشوار بوده، اما کنترل خوبی از طریق پاشش کود شاخ و برگ حاصل می شود. البته استفاده از محلول کود سولفات منگنز و اسپری آن بر روی شاخ و برگ های گیاهان ممکن است پس از دو یا سه بار تکرار فرآیند، نتیجه مطلوب را برای کشاورزان ارائه دهد. همچنین کشاورزان بایستی دقت داشته باشند که اسپری هنگامی موفقیت آمیز خواهد بود که گیاهان نسبتاً جوان باشند و در نیمه های طول دوره رشد خود قرار بگیرند.
 
مقایسه 0 انصراف