لطفا چند لحظه صبر نمائید

مزایای نیترات کلسیم و نحوه مصرف آن در کشاورزی

نیترات کلسیم
کود نیترات کلسیم به منظور تامین نیتروژن و کلسیم مورد نیاز گیاه مورد استفاده قرار گرفته و جذب سریعی دارد. کلسیم عنصری مهم در تشکیل دیواره های سلول های گیاهی بوده و به سبب قوی شدن دیواره سلولی، از گیاه دربرابر آفت و حشرات محافظت می کند. عنوان پوسیدگی موضعی بافت ها و وقفه در رشد حاکی از کمبود کلسیم بوده و علائمی چون تغییر شکل برگ، سوختگی نوک برگ و سوختگی نوک ریشه را داراست. در نتیجه کمبود کلسیم باعث کاهش کیفیت محصول شده و ماندگاری محصولات را کم می کند. نیتروژن نیز در تولید اسیدهای آمینه و کلروفیل اهمیت به سزایی دارد.
 

در گیاهان خانگی مصرف این کود سبب محکم شدن دیواره سلولی شده و طوقه گیاهان را ضخیم می کند در نتیجه حشره و آفات به دیواره گیاه نمی توانند نفوذ کنند. (مانند آفت کنه قرمز در سانسوریا). در محصولات کشاورزی نیز کود نیترات کلسیم برای کشت محصولاتی مثل گوجه فرنگی و فلفل عالی عمل کرده و مانع از پوسیدگی شکوفه می گردد. به جلوگیری از سوختگی نوک کاهو و لکه زنگ در سیب زمینی کاربرد اساسی دارد. کاهش پوسیدگی ساقه در کلم بروکلی و ایجاد سرهای بزرگتر نتیجه استفاده از نیترات کلسیم است. همچنین برای رشد یکنواخت جوانه های بروکسل طول ساقه بسیار خوب عمل می کند. برای میوه هایی که در حال حاضر به بیماری مانند پوسیدگی انتهای شکوفه مبتلا هستند، اسپری نیترات کلسیم به شاخ و برگ و میوه هایی که دارای پوسیدگی شکوفه هستند، بهترین روش درمان گیاه خواهد بود
.


مزایای نیترات کلسیم
به صورت خلاصه، مزایای کود نیترات کلسیم در کشاورزی به شرح زیر است.
پیشگیری از پوسیدگی میوه ها و بهبود کیفیت
از بین بردن لکه و تلخی میوه ها
پیش گیری از سرمازدگی گیاه و میوه ها
افزایش مقاومت به بیماری ها
پیشگیری از از دست دادن آب میوه و سبزیجات پس از برداشت
افزایش قابلیت جذب کود
افزایش عملکرد و کیفیت محصول و افزایش سایز میوه ها
بهبود استحکام دیواره سلولی
افزایش عمر انباری محصولات
افزایش مقاومت گیاه به کم آبی
رشد و توسعه بهتر ریشه
افزایش جذب عناصر غذایی پتاسیم و منیزیم

روش مصرف
برای جذب آرام، بارور سازی و پیشگیری از بیماری، می توان از این کود بر روی خاک استفاده کرد. برای هر فوت مربع از خاک، تقریباً 15 گرم در بالای خاک اطراف گیاهان ریخته و از تماس آن با هر یک از برگ های گیاه جلوگیری می شود. سپس جهت نفوذ مواد مغذی به عمق خاک و ریشه، خاک را آبیاری می گردد.
برای گیاهان زینتی میزان 1.5 تا 2 گرم از کود نیترات کلسیم را در آب حل کنید و گیاهان را با آن آبیاری کنید و در طول فصل رشد هر بیست روز یکبار آنرا تکرار کنید.
محلول پاشی با این کود در هر هکتار باغ‌ باید بین ۲ تا ۳ لیتر در اواسط فصل صورت بگیرد و محلول کود باید با سیستم قطره‌ای یا غرقابی وارد گیاه شود.
در صورت استفاده از این کود به همراه آبیاری باید ۲۰ کیلوگرم از آن را در یک هکتار مورد استفاده قرار دهید. برای محلول پاشی در ۱۰۰۰ لیتر آب حداقل ۱.۵ و حداکثر ۲ کیلوگرم از کود را حل کرده و مصرف نمائید.

توجه:
توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از نیترات کلسیم به همراه سم و دیگر کودها نباید از محلول پاشی استفاده کنید.
در هنگام محلول پاشی گیاه نباید تحت تنش هایی مانند گرما یا خشکی باشد.
زمان مناسب محلول پاشی این کود کامل در ساعات اولیه و پایانی روز می باشد.
از محلول پاشی روی گیاهانی که در حال گلدهی می باشند، پرهیز شود.


منبع:
https://www.nazboo.com
 
مقایسه 0 انصراف