لطفا چند لحظه صبر نمائید

پوکه کشاورزی لیکاپون

پوکه کشاورزی (لیکاپون)

 
 
ویژگیها و مزایا:
جانشین بهینه خاک
ذخیره آب
تهویه مناسب ریشه

 زیبایی ظاهری
 عدم نیاز به زیر گلدان
 عاری از میکروارگانیزم ها و آفت

 
کاربرد
گلدان های آپارتمان
فضای سبز محوطه، ساختمان و شهر
 ایجاد فضای سبز بر بام ساختمان ها  (Roof Garden)
ایجاد بستر مناسب کشت گلخانه ای، هیدروپنیک (Hydroponic) و آکواپونیک  (Aquaponics)

 
روش اجرا
کشت در گلدانهای آپارتمانی:
جایی که در آن تعویض گلدان انجام خواهد شد بایستی شرایط مناسبی چون رطوبت، دمای ملایم و عدم جریان مستقیم هوا را داشته باشد.
دانه های درشت، متوسط و ریز لیکاپون را جداگانه با آب شسته و در محل خشکی قرار داده تا رطوبت آن ماهش یابد.
با زدن چند ضربه به انتهای گلدان، ریشه گیاه را به همراه خاک اطراف آن از گلدان دربیاورید.
روی خاک و ریشه آب بیفشانید و ته گلدان را جهت زهکشی بهتر بر اساس سایز گلدان از ۲ تا ۸ سانتی متر با لیکاپون درشت پر کنید.
توجه کنید که ته گلدان یا جعبه گل باید سوراخ داشته باشد. سپس  ترکیبی از کمپوست با دانه ریز لیکاپون به نسبت دو به یک تهیه و  پس از پاشش آب به آن، کل مخلوط تهیه شده را به ضخامت ۲ الی ۳۰ سانتی متر بر اساس سایز گلدان بر روی لیکاپون دانه درشت قرار دهید. ازاین ترکیب به عنوان بستر ریشه استفاده می گردد.
اگر از کود کامل مایع برای گل تان استفاده می کنید، بایستی گلدان بدون سوراخ انتهایی باشد. در این صورت ترکیب کود مایع (آب) را هر ۲ الی ۳ ماه یکبار بر روی لیکاپون بیفشانید. سپس ریشه گیاه را به آرامی بر روی بستر قرار داده و کمی از قسمت پایینی ریشه را با دانه ریز لیکاپون پر نمایید. دانه متوسط لیکاپون را به آرامی و بدون آنکه به ریشه ها آسیبی بزند، در مجاورت ریشه قرار دهید و تا قسمت ابتدای ساقه را با دانه متوسط پر کنید. قسمت سطحی گلدان را با هر سه سایز دانه می توان به صورت سلیقه ای تزئین نمود.
پس از کشت در لیکاپون بهتر است برای یک هفته هر روز گیاه را آب پاشی نمود، البته شرایط آبیاری بر اساس نوع گیاه متفاوت است.

کشت در فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی:
این روش کاملاً مشابه روش قبل است با این تفاوت که ابعاد دانه بر اساس وضعیت ریشه هنگام کاشت (ریشه ظریف و یا ریشه قوی) متفاوت می باشد.

روش کشت با لیکاپون در ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام (Roof Garden) و دیوار سبز(Green Wall)
امروزه ساخت فضای سبز بر روی بام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. این کار باید بسیار حساب شده و با استفاده از بستر مناسب و سبک و توسط افراد متخصص انجام شود. لذا با توجه به ویژگی هایش مناسب کاربرد در چنین نقاطی است.
در شکل زیر می توان سطح مقطع فضای سبز بر روی پشت بام را مشاهده کرد.

 
 
کشت های گلخانه ای، هیدروپنیک (Hydroponic) و آکواپونیک (Aquaponics):
ابعاد دانه مورد استفاده در بستر کشت موضوعی بسیار مهم و حساس است. بهتر است قبل از استفاده از لیکاپون این بسترها، آن را با آب بسیار گرم شستشو داد و پس از آن در محیط کشت استفاده نمود.

مزایای لیکاپون:
جذب آب: لیکاپون با توجه به تخلخل داخلی می تواند زمان آبیاری، بخشی از رطوبت (۱۸%) را در خود ذخیره و در هنگام نیاز گیاه مجددا به محیط رشد گیاه بازگرداند.
محصول سبک: با توجه به دانسیته بالای خاک (۱۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب)، استفاده از آن در بستر کشت‏هایی مشابه Roof Garden،  Green Wall  و گلدانهای بزرگ که محدودیت وزن جهت احداث و یا جابجایی آن وجود دارد مناسب نیست. با جایگزینی لیکاپون (با وزن مخصوص۲۵۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم در متر مکعب) ضمن کاهش وزن، طراحی و اجرا تسهیل می گردد.
تهویه ریشه: تهویه مناسب در محدوده ریشه در شادابی و افزایش راندمان گیاه موثر بسیار موثر است. لیکاپون با ساختار متخلخل داخلی خود باعث بهبود و شادابی گیاه می گردد.
مقاومت در برابر آفات: یکی از بزرگترین مشکلات ایجاد فضای سبز، افزایش آفات و حشرات به علت استفاده از خاک و کود است. تولید لیکاپون در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی‏گراد و همچنین غشای پیرامونی خود، محیط مناسبی جهت لانه گزینی موجودات موذی در بسترگیاه نیست.
زیبایی: ساختار و دانه بندی منحصربفرد لیکاپون، علاوه بر پیشگیری از تخریب بستر گیاه حین آبیاری مستقیم آب بر سطح، باعث زیبایی دوچندان آن گردد.
جایگزین خاک: با توجه به آنکه بستر کشت از دو بخش خاک و مواد مغذی تشکیل شده است، لیکاپون با دارا بودن مزایای مورد اشاره در فوق می تواند همراه با مواد مغذی جایگزین بسیار مناسبی جهت بستر کشت گیاه باشد
.

روش‌های کشت در لیکاپون

روش اول : لیکاپون در سطح
در این روش لیکاپون را بر روی گلدان و بسترهای کشت از پیش آماده شده ریخته می شود. هر سه سایز ریز، متوسط و درشت با توجه به ابعاد گلدان به کار می رود. مزایای این روش عبارت است از زیبایی سطح بستر، پیشگیری از ایجاد روان آب حین آبیاری، کاهش حشرات موذی و پیشگیری از تبخیر سطحی
 

روش دوم: لیکاپون در لایه زهکش
به اندازه تقریبی ۳ تا ۸ سانتی متر لیکاپون، بسته به ارتفاع کشت و سایز گلدان در لایه زیر یا ته گلدان ریخته، سپس گیاه را بر روی آن بکارید تا با ایجاد لایه زهکش مناسب به رشد گیاه کمک نماید.
 

روش سوم، لیکاپون در سطح و زهکش
ترکیبی است از روش اول و دوم که گیاه می‏تواند از مزایای این روش‏ها بهره مند گردد. مزایای این روش عبارتند از زیبایی سطح کشت،
زهکشی خوب، پیشگیری از ایجاد روان آبی سطح، پیشگیری از تبخیر سطح و کاهش حشرات موذی.
 

روش چهارم، ترکیب لیکاپون در بستر کشت
بسته به اندازه گلدان و یا پوشش گیاهی باید از ابعاد مناسب لیکاپون در ترکیب با بستر کشت استفاده کرد. مزایای این روش عبارتند از کاهش وزن بستر کشت و گلدان، حفظ رطوبت و کاهش آبیاری و ایجاد تهویه خوب ریشه.
 

روش پنجم، لیکاپون در سطح، زهکش و ترکیب با بستر
روشی ترکیبی از روش های گفته شده قبلی که بهترین روش نیز تلقی می شود و دارای مزایای زیبایی سطح بستر، زهکشی عالی، پیشگیری از روان آبی سطح، پیشگیری از تبخیر سطحی، کاهش حشرات موذی، کاهش وزن بستر کشت و گلدان، حفظ رطوبت و کاهش دوره آبیاری و تهویه مناسب ریشه است.
 

روش ششم، لیکاپون در کشت‏های هیدروپونیک و آکواپونیک
این روش به کشت بدون خاک و یا کشت در آب نیز شناخته می شود، کشت کاملا در لیکاپون و آب انجام شده و مواد مغذی به وسیله محلول به گیاه رسانده می شود و دارای مزایای، سبکی بستر، کنترل مراحل رشد و صرفه جویی در مصرف آب می باشد.


برای خرید لیکا در قسمت پایین صفحه (پیوندها) روی گزینه "خرید لیکا" کلیک کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس سایت لیکا مراجعه کنید.

منبع:
https://leca.ir/

 
مقایسه 0 انصراف