لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی جامع سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم پودر سفید رنگی است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. مهمترین کاربرد آن به عنوان کود استفاده می شود. غیر قابل اشتعال، سفید رنگ و بی بو بوده و در ساخت رنگ، چسب و درزگیر به کار می رود. سولفات آمونیوم در آب حل می شود و در استون و اتانول نامحلول است.
یکی از پرمصرف ترین کودهای نیتروژن دار که برای رشد محصولات زراعی مورد استفاده قرار می گیرد کود سولفات آمونیوم است. این کود در جایی که گوگرد لازم باشد اهمیت فراوان دارد.. این ماده حاوی ۲۱ درصد نیتروژن و ۲۴ درصد گوگرد بوده و به اختصار AS یا AMS نامیده می شود. نخست این ماده از آمونیاک ناشی از تولید گاز ذغال سنگ ساخته و برای روشنایی معابر مورد استفاده قرار می گرفت. سولفات آمونیوم به صورت پودری، کریستاله و همچنین گرانوله تولید می شود که نوع گرانوله به دلیل سایز یکنواخت، حلالیت بالا و حمل و نقل آسان مناسب تر است. امروزه سولفات آمونیوم از واکنش اسید سولفوریک و آمونیاک گرم تولید می گردد.
 
مزایای سولفات آمونیوم
با جایگزینی سولفات آمونیوم به جای اوره می توان تولید برنج را تا ۸۰۰ کیلوگرم در هکتار افزایش داد. این کود بر خلاف اوره هدر رفت نیتروژن کمتری در مزارع دارد. علاوه بر ایتن گوگرد موجود در این کود باعث بهبود کیفیت و افزایش برداشت محصول خواهد شد.
سولفات آمونیوم حاوی ازت آمونیاکی است که با کمترین میزان مصرف انرژی توسط گیاه به سرعت جذب و مورد مصرف قرار می گیرد. وجود گوگرد به شکل سـولفات در این کود به همراه نیتروژن سبب تنظیم pH خاک و تسهیل جذب سـایر ریز مغذی خاک نظیر آهن، روی، مس و منگنز می شود. همچنین می توان برای محصولات حساس به اوره مانند مـرکبات، انگور و پسته استفاده کرد. شایان ذکر است که در میان کودهای ازته دیگر، سولفات آمونیوم کمترین جذب آب را دارد که سبب کاهش کلوخه شدن آن و افزایش مدت زمان نگهداری آن در انبار می شود.
کاربرد سولفات آمونیوم
کاربرد سولفات آمونیوم نخست در جاهایی است که نیاز به مکمل های نیتروژن و گوگرد برای تأمین مواد مغذی گیاهان در حال رشد وجود دارد. از آنجا که سولفات آمونیوم حاوی تنها ۲۱٪ نیتروژن است، منابع کود دیگری نیز وجود دارند که اقتصادی تر هستند.
سولفات آمونیوم غالباً در خاکهای غرقابی برای تولید برنج مورد استفاده قرار می گیرد به علت وجود سولفات آمونیوم در خاک، یون آمونیوم آزاد می شود و این امر pH خاک را کاهش می دهد. عمده ترین عیب سولفات آمونیوم، میزان کم ازت آن نسبت به نیترات آمونیوم است که هزینه حمل و نقل را بالا می برد. همچنین از این کود برای حشره کش های محلول در آب، علف کش ها و قارچ کش ها استفاده می شود.
پس از افزودن این ماده به خاک، به اجزای خود یعنی آمونیوم و سولفات تجزیه می شود. سولفات آمونیوم به دلیل فرآیند نیتریفیکاسیون می تواند خاک را اسیدی کند. پتانسیل تولید اسید توسط کود سولفات آمونیوم از نیترات آمونیوم بیشتر است زیرا تمام نیتروژن در سولفات آمونیوم به نیترات تبدیل می شود در حالی که تنها نیمی از نیتروژن موجود در نیترات آمونیوم به نیترات تبدیل می شود. سولفات آمونیوم برای بسیاری از محصولات کشاورزی به خصوص پسته، مرکبات، یونجه، ذرت، کلزا، پنبه، سیب زمینی، برنج و گندم مورد استفاده قرار گرفته و باعث بهبود کیفیت و رشد بهتر این محصولات می شود. مزایای دیگر سولفات آمونیوم عبارتند از:
نیتروژن و گوگرد مورد نیاز گیاه را فراهم می کند.
به رشد گیاه کمک می کند.
مواد مغذی خاک های قلیایی را افزایش می دهد.
نیتروژن خاک را بالا نگه می دارد.
به راحتی با سایر کودهای نیتروژن دار ترکیب می شود.
اسیدیته خاک را بالا می برد.
در آب محلول است.
. برای یک زمین زراعی طبق استاندارد جهانی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلو گرم کود نیاز است. بهترین زمان برای استفاده از این کود فصل بهار است.

مقایسه اوره و سولفات آمونیوم
اوره دارای ۴۶ درصد نیتروژن است در حالی که کود سولفات آمونیم ۲۱ درصد ازت دارد.
سولفات آمونیوم برای زمین های قلیایی و آهکی بسیار مناسب تر از کود اوره است.
اوره در خاک به دی اکسید کربن و آمونیاک تجزیه می شود. بیشتر آمونیاک تولید شده در معرض نور آفتاب تبخیر شده و از دسترس گیاه خارج می شود. باقی مانده آمونیاک در اثر حضور باکتری های خاک به نیترات تجزیه می شود و از این طریق جذب گیاه می شود.
سولفات آمونیوم رطوبت کمتری را نسبت به اوره جذب می کند. این خاصیت نگهداری و بسته ‌بندی کود سولفات آمونیوم را در انبارها به مراتب راحت تر می کند.
ماندگاری اوره در خاک نسبت به سولفات آمونیوم بسیار پایین تر است.
.
برای خرید سولفات آمونیوم در قسمت پایین صفحه (پیوندها) روی گزینه "خرید سولفات آمونیوم" کلیک کنید.

منابع:
https://shayankar.ir/
https://www.jahaneshimi.com/
مقایسه 0 انصراف