لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی ورمیکولیت

ورمیکولیت چیست

مجموعه ای از سیلیکات‌های آلومینیوم، آهن و منیزیم که شبیه میکا بوده و رنگ آنها از خاکستری تیره تا قهوه ای شنی متغیر است. حرارت دادن به ورمیکولیت سبب انبساط و تشکیل رشته های طولانی می شود.این ماده سبک و استریل بوده و pH  خنثی دارد و به راحتی با سایر خاک ها مخلوط می شود.

 

انواع کاربردهای ورمیکولیت

ورمیکولیت منبسط، چگالی و رسانش حرارتی پایینی دارد که به عنوان یک سنگ دانه سبک در ساخت ساختمان، پرکننده، عایق حرارتی و اصلاح کننده خاک به کار می رود. در خوراک دام جهت ترکیب غذای حیوانات، خصوصا آماده سازی ویتامین و چربی به کار می رود. ورمیکولیت مایع زیادی را در خود نگه می دارد که تسهیل کننده خوراک برای دام می شود.
در باغبانی و کشاورزی نیز ورمیکولیت هوادهی خاک را بهبود داده و باعث حفظ رطوبت خاک می شود و عناصری همچون منیزیم، پتاسیم را به خاک اضافه می کند. از ورمیکولیت برای ترکیب انواع کود، علف‌کش‌ و آفت‌کش‌ در میزان های مختلف استفاده شود. ورمیکولیت علاوه بر جذب آب به میزان سه تا چهار برابر وزن خود، عناصر مفیدی همچون پتاسیم، منیزیم و کلسیم را نیز جذب کرده و در اختیار گیاه قرار می دهد.
در صنایع بسته بندی، به علت سبکی و ضربه گیر بودن و جاذب بودن و غیر قابل اشتعال بودن و تجزیه سریع در طبیعت کاربرد گسترده ای دارد.
در صنعت خودروسازی، در ساخت قطعاتی چون لنت های ترمز و کلاچ و همچنین واشر و لاستیک استفاده می شود.
در صنعت ساخت و ساز، از ورمیکولیت برای ساخت تخته های ساختمانی، گچ، عایق های بتنی سبک کف و سقف استفاده می شود. غیر قابل اشتعال بودن، عایق صوت و حرارت، بی بویی، ارزانی نسبی، عدم تجزیه و تخریب و همچنین عدم جذب حیوانات موذی سبب افزایش گسترده کاربرد آن در صنعت ساختمان شده است.
 
 

نحوه استفاده از ورمیکولیت در کشاورزی

جهت بهسازی خاک های سنگین، رسی، زهکشی پایین یا شنی، ورمیکولیت به کار می رود. برای ریشه کردن قلمه ها نیز از ورمیکولیت استفاده می شود. تکثیر قلمه در آن باعث تقویت ریشه و تسریع در رشد آن می شود. برای بهبود جوانه زنی بذر نیز از ورمیکولیت استفاده می کنند. این ماده معدنی، چمن را به طور مداوم مرطوب می کند و همچنین از دانه ها در برابر گرما محافظت می کند. ورمیکولیت به عنوان مالچ برای برخی از انواع گیاهان از جمله گل رز و گیاهان گوجه فرنگی استفاده می شود.
از ورمیکولیت می توان به روش های مختلفی در کشت هیدروپونیک استفاده کرد. زیرا منجر به رشد سریع ریشه شده و به کنترل سطح رطوبت کمک می کند. درکنترل رطوبت مخصوصاً برای گیاهان جوان که ریشه ضعیف تری دارند و راحت تر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند بسیار کاربردی و اساسی است.
 

مقایسه ورمیکولیت و پرلیت

پرلیت در تهویه خاک موثرتر از ورمیکولیت عمل می کند، در حالی که ورمیکولیت در حفظ رطوبت به دلیل بالا بودن پتانسیل انبساط بهتر عمل می کند. بسیاری از کشاورزان ورمیکولیت و پرلیت را ترکیب می کنند. برای گیاهان رطوبت دوست مانند سرخس که از رطوبت ثابتی برخوردار هستند، ورمیکولیت مناسب تر است، در حالی که پرلیت برای ساکولنت ها و سایر گیاهانی که محیط رشد خشک تری را ترجیح می دهند مناسب تر است.
پرلیت بسیار سبک وزن است و در هیدروپونیک کمتر رایج است. همچنین پرلیت هنگام مخلوط شدن با خاک، به دلیل اختلاف وزن مخصوص خاک ها، استفاده از آن دشوارتر است. حال آنکه ورمیکولیت معمولاً سنگین‌تر است و این مشکل را ندارد.
 

برای تهیه ورمیکولیت، در پایین این صفحه بخش پیوندها روی خرید ورمیکولیت کلیک کنید.

منابع:
https://www.jahaneshimi.com
https://immd.ir
 
مقایسه 0 انصراف