لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی کود سه بیست 20 20 20

کود سه بیست
نام گذاری این کود، به علت داشتن 20 درصد فسفات، 20 درصد پتاسیم و 20 درصد ازت است. علاوه بر این عناصر مغذی مانند منگنز، بورات، روی و آهن نیز به آن اضافه می کنند. وجود این سه عنصر اصلی و ترکیبات مغذی آن سبب اهمیت بالای آن شده و جهت مصرف در زمین های زراعی و کشاورزی، گلخانه ها و گلدان های گیاهان آپارتمانی توصیه می شود. این کودها به دو صورت مایع و پودری در بازار وجود دارند. که خواص هر دوی آنها یکسان است. این کود در رنگ های مختلف شده و خواص آن به رنگ بستگی ندارد.

مزایای کود سه بیست
تمامی نیازمندی به عناصر ماکرو را در زمان استفاده تامین می‌کند.
عملیات فتوسنتز به علت وجود فسفر  بیشتر شده در نتیجه رشد ریشه افزایش می یابد.
پتاسیم سبب رشد بیشتر گل و میوه می گردد.
نیتروژن سبب افزایش پروتئین خاک شده و در نتیجه رشد بیشتر برگ ها و ساقه ها را در پی دارد.
با توجه به مواد مغذی اضافه شده، بخش اعظمی از نیازمندی گیاه برآورده می شود.
رشد پاجوش و جوانه زنی گیاه افزایش می یابد.
با توجه به فرمول خاص خود در تمامی مراحل کشت قابل استفاده است.
محلول در آب بوده و می‌توان در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و غرق آبی استفاده کرد.
بصورت محلول پاشی قابل استفاده است.
قدرت جذب بالا داشته و به راحتی توسط گیاه جذب می‌شود.
اختلاط مواد اولیه بکاررفته بصورت کامل بوده و هر ذره یک کود کامل می‌باشد.
میزان باردهی را افزایش می‌دهد.
به خاطر قدرت انحلال و جذب بالا نیاز آبی را به شکل کاملاً محسوسی کاهش می‌دهد.
با توجه به حداقل پسماند باعث افزایش چشم‌گیر شوری خاک نمی‌شود.

 

تاثیر کود سه بیست در گیاهان مختلف
در گوجه فرنگی پتاسیم موجود در کود سه بیست سبب استحکام ساقه های بوته گوجه فرنگی و فسفات موجود سبب افزایش رشد ریشه و گسترش آن می شود. بهتر است نیتروژن چندین بار در زمان های مختلف بدان داده شود.
در گندم؛ فسفر سبب مقاومت گیاه در زمستان می شود. ازت موجود نیز باعث تقویت و بزرگ شدن دانه های گندم می گردد.
کود سه بیست برای کاکتوس مناسب نیست، زیرا حضور نیتروژن، آبکی شدن و ترک خوردن کاکتوس را در پی دارد. برای کاکتوس باید کودی مورد استفاده قرار بگیرد که درصد بالایی پتاس و فسفات و درصد کمتری از ازت را داشته باشد.
سانسوریا یکی از گیاهان حساسی است که علاوه بر خاک مناسب،  نیاز به مواد مغذی برای رشد برگ هایش داردعدم رشد سانسوریا و یا ترک خوردن برگ های آن نشان دهنده این است که یکی از سه عنصر فسفر، ازت و پتاسیم آن کم شده است. پس به طور مسلم خواص کود سه بیست برای این گیاه بسیار است. کود سه بیست برای گل قاشقی، دیفن باخیا، پتوس و گل رز نیز مناسب است و در صورت مشاهده برگ های زرد و پژمردگی و ریزش بایستی برنامه کود دهی در دستور کار قرار گیرد.
کاج مطبق هم حساسیت بالایی به تغذیه، آبیاری و جابجایی دارد و خواص کود سه بیست باعث سرحال تر شدن آن می شود. بهترین شیوه برای کود دادن به آن نیز، کودهای محلول در آب است.
میزان باروری درخت گردو به نوع خاک، نوع نهال و کودهای مصرفی بستگی دارد. نیتروژن برای درخت گردو بیشتر مورد نیاز بوده و سبب افزایش میزان باردهی آن می شود. لذا با توجه به نیاز کمتر به دو عنصر دیگر نسب به نیتروژن، می توان از درصد های متفاوت تری از این نوع کود استفاده کرد (مثلا 1 0 40) یا این که علاوه بر کود سه بیست، ازت بیشتری را به صورت جداگانه به آن داد.

نحوه مصرف کود سه بیست
 مقدار استفاده این کود در گیاهان آپارتمانی به ازای هر ۱ لیتر آب ۳ تا ۴ گرم می‌باشد و فواصل استفاده بسته به نوع گیاه آپارتمانی متفاوت بوده و از ۷ الی ۱۵ روز یکبار متغیر می‌باشد. با توجه به تنوع گلهای آپارتمانی نمی‌توان برنامه‌ی یکسان و دقیقی ارائه داد. پس توصیه می‌شود زمان و مقدار کود مصرفی برای هر گلدان و نوع گل را در یک دفترچه یادداشت کنید و با بررسی میزان رشد و سبزینگی گل، میزان و فواصل کوددهی را تغییر دهید تا به شرایط ایده‌آل برسید. همچنین می‌توانید با جستجو در منابع مطمئن اینترنتی مقدار کوددهی مناسب هر گیاه را پیدا کنید.
برای جلوگیری از شوری خاک در گلدان گیاهان آپارتمانی، توصیه می‌شود از محصولات ارگانیک اسید هیومیک یا اسید فولویک مانند همراه کود سه بیست استفاده کنید تا با کاهش اسیدیته خاک از رسوب نمک‌ها جلوگیری شود. این مواد ضمن بهبود کیفیت و ساختار خاک، میزان جذب مواد مغذی به گیاه را افزایش می‌دهند.
برای بالا بردن میزان جذب در محلول‌پاشی و جلوگیری از تثبیت کود در خاک اطراف ریشه بهتر است به همراه کود سه بیست از کودهای پایه ارگانیک مثل فولویکول، بیوهیومات و یا بیوتچ در زمان استفاده بصورت یکجا و با هم استفاده کنید.

در درختان میوه پس از گلدهی تا پس از برداشت میوه می توانید از این کود استفاده کنید. مقدار مصرف کود سه بیست بصورت ریشه‌ای به ارتفاع و سن درخت بستگی دارد و می‌تواند از ۸۰ گرم برای درختان جوان و کوچک تا ۲۰۰ گرم برای درختان خیلی بزرگ استفاده کرد.

نهال و درختان غیرمثمر

در کشتهای زراعی بسته به تراکم محصول میزان مصرف از 10 تا 12 کیلوگرم در هکتار متفاوت است.

مقدار مصرف در کشت های گلخانه ای از ابتدای کاشت تا انتهای برداشت بین 1 تا 1.2 کیلوگرم در هکتارمتغیر است.


برای تهیه کود سه بیست روی گزینه خرید کود سه بیست پایین صفحه بخش پیوندها کلیک کنید.

منابع:

https://vatan.bio/product/npk-20-20-20
https://javaneban.ir/202020-fertiliser/
 
مقایسه 0 انصراف