لطفا چند لحظه صبر نمائید

مقدار و زمان استفاده از کود NPK 20 20 20

 
      کود سه بیست یکی از کودهای کامل محسوب می شود که برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده کردن از کود سه بیست برای گیاهان بسیار مفید می باشد و به رشد آنها کمک بسزایی می کند. کود سه بیست دارای 20 درصد فسفات، 20 درصد ازت و 20 درصد پتاس می باشد. به این دلیل که 20 در صد از هر کدام از این سه عنصر را در خود جای داده است به آن کود سه بیست می گویند. همراه این کود مواد غذایی میکرو هم به گیاه می رسد و رشد آن را بهبود می بخشد. از کود سه بیست می توانید برای تمامی محصولات باغی و زراعی که در حال رشد هستند استفاده کنید تا نتیجه عالی و کارکرد بهبود دهنده آن را مشاهده نمایید.
این کود به این دلیل که تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را در خود دارد و تغذیه گیاه را تامین می کند، به کود کامل معروف است. به همین دلیل از این کود می توانید برای هر نوع گیاهی استفاده کنید و کمبودها و نیازهای گیاهان با این کود جبران می شود. مهمترین عاملی که در روند صحیح عملیات فتوسنتز گیاهان نقش دارد فسفر می باشد که به بهبود ریشه زایی و افزایش شکوفه های درختان و گلها هم بسیار کمک می کند.همچنین وجود پتاس در کود سه بیست موجب می شود ک گیاهان زینتی گلدهی زودتری داشته باشند و میوه های آنها رشد کند.


مقدار مورد استفاده این کود بیشتر به شرکت سازنده کد و دلایل دیگر بستگی داشته و میزان استفاده آن برای هر گیاه با دیگری متفاوت است. به طور کلی کود سه بیست برای گل های آپارتمانی که اندازه آنها کمتر از کف دست است مورد استفاده قرار می گیرد. میزان استفاده به شرح زیر می باشد:
در فصل بهار و تابستان به اندازه ای که گل رشد کرده، به میزان یک سوم و یا دو قاشق چای خوری  در یک و نیم لیتر آب حل و هر 15 روز یکبار به گل داده شود.
در فصل بهار و زمستان به کاکتوس ها از این کود داده نشود و سایر گل ها هم هر دو ماه یکبار به همان اندازه دو قاشق چای خوری (در 1.5 لیتر آب) کود دهی شوند.

میزان مصرف کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس هایی که در سایز متوسط رشد کرده باید به شرح زیر است:
در فصل بهار و تابستان به اندازه ای که گل رشد کرده است هر دو هفته ای یکبار اندازه دو قاشق چای خوری از این کود استفاده شود.
در فصل زمستان و پاییز باید کود دهی به کاکتوس ها را متوقف کنید و برای گیاهان هم دو ماهی یکبار به همان اندازه دو قاشق چای خوری کود دهید.
باید توجه کنید که وقتی سایز گلها بزرگتر می شود، نیاز آنها به مواد غذایی بیشتر می شود و برای حفظ سلامت آنها باید نهایت دقت را داشته باشید، در صورت اقدام اشتباه، گیاه به طور کلی نابود می شود و حتما باید با متخصصین گل و گیاه مشورت کنید.

 میزان کود سه بیست برای محصولات زراعی بستگی به مساحت زمین و تعداد گیاهان دارد، ولی به طور کلی می توان به اندازه 1.5 تا 2 کیلوگرم در هزار لیتر از کود را تهیه و سپس برای پرسش از نحوه استفاده از متخصصین مربوطه مشورت کنید
برای محصولات باغی هم میزان مصرف کود به اندازه و مساحت زمین دارد. البته نوع درخت هم در محصولات باغی بسیار متفاوت است، بعضی از درختان کود بیشتری را می خواهند و برخی دیگر برای تغذیه خود را از دیگر عناصر موجود تغذیه می گیرند و به مقدار کمی از این کود نیاز دارند. برای محصولات باغی خود هم از متخصصین اموری که فعالیت و دانش آنها  مربوط به این نوع محصولات می باشد کمک بگیرید. باید دقت داشته باشید که بیشترین نیازی که درختان به کود سه بیست دارند از 200 گرم تا 500 گرم است.