لطفا چند لحظه صبر نمائید

نکات مهم در رابطه با کوددهی به گیاهان آپارتمانی

بسیاری از مردم اهمیت کود دادن به گیاهان داخلی را نادیده می گیرند. با این حال، تغذیه مناسب برای رشد گیاهان سالم و ضروری است. برخلاف گیاهان موجود در طبیعت، که از طریق باران تغذیه شده و گیاه ریشه‌های جدیدی را برای جستجوی غذا در بستر خاک رشد می دهد، مواد مغذی موجود برای یک گیاه آپارتمانی به همان مقدار خاک گلدان محدود می‌شود. لذا تامین مواد مغذی گیاه لازم و ضروری است. هنگامی که خاک گلدان تازه است، گیاهان شما به کود زیادی نیاز نخواهند داشت. این امر به ویژه در مورد بسترهای جدید و غنی‌شده گلدان صدق می‌کند، که اغلب دارای کود و سایر مواد افزودنی مخلوط هستند. با این حال، پس از حدود دو ماه، گیاه مواد مغذی موجود در خاک را مصرف می‌کند.
 

همیشه دستورالعمل های روی برچسب کود را رعایت کنید. کود زیاد می‌تواند گیاه را از بین برده و یا برگ‌های آن را بسوزاند. از سوی دیگر نگرانی‌های زیست‌محیطی نیز حین استفاده بیش از حد از کودها وجود دارد، زیرا محلول‌های غنی از مواد مغذی به منابع آب زیرزمینی راه پیدا کرده و آن را آلوده می کنند.
نکته این که قبل از خرید یک گیاه آپارتمانی جدید باید در بدانید از چه نوع کودی باید استفاده کرد. توصیه می شود که کود را به نسبت 1 قاشق چای خوری در هر  یک لیترآب حل کرده و بسته به نوع گیاه، ابعاد و سن و ... در مقادیر مشخص به گیاه بدهید. قبل از کود دادن به گیاه حتما مقداری بستر گیاه را آبیاری کنید تا از سوختن ریشه جلوگیری کرده و از سوی دیگر خاک مرطوب به جذب بهتر کود کمک شایانی می کند.

اگر زیر گلدان شما ظرفی برای خروج آب وجود دارد، حتما آن را خالی کنید تا آب اضافی کود به راحتی از گلدان خارج شود. زمان کوددهی نیز معمولا از اواخر اسفند تا اواسط شهریور، به مقدار هر دو تا سه هفته یکبار توصیه می شود. در نیمسال دوم سال که روزها کوتاه تر شده و گیاهان رشد زیادی نمی کنند، گیاه به اندازه کافی به آب و مواد مغذی نیاز ندارند. بهار فصل مناسبی برای بررسی رشد ریشه و سایز گلدان است. در صورت نیاز به گلدان جدید، کمی کمپوست نیز به خاک اضافه کنید.  توجه کنید که ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها کودهای مبتنی بر نیتروژن را زیاد دوست ندارند.

منبع:
https://www.thespruce.com/how-to-fertilize-houseplants-1902846
https://www.realsimple.com/home-organizing/gardening/indoor/how-to-fertilize-houseplants
مقایسه 0 انصراف