لطفا چند لحظه صبر نمائید

پودر آلومینیوم و کاربردهای آن

پودر آلومینیوم پودری روشن، نقره ای مایل به سفید تا خاکستری و بی بو است. این یک ماده قابل اشتعال واکنشی است. پودر آلومینیوم مرطوب ممکن است با تشکیل گاز هیدروژن قابل اشتعال در هوا مشتعل شود. پودر آلومینیوم یک گرد قابل احتراق است. هنگامی که پودر آلومینیوم با آب، اسیدهای قوی، بازهای قوی یا الکل ها تماس پیدا می کند، گاز هیدروژن قابل اشتعال آزاد می کند.
آلومینیوم سومین عنصر فراوان در پوسته زمین است. آلومینیوم به دلیل تمایل شدیدی که به اکسیژن دارد، هرگز به عنوان یک فلز در طبیعت وجود ندارد و تنها به شکل ترکیبات آن، به عنوان مثال اکسید آلومینیوم، یافت می شود. آلومینیوم عنصری است که بیشتر از کانسنگ بوکسیت توسط فرایند بایراستخراج می شود. آلومینیوم یک فلز نقره ای، نرم، قالب پذیر، غیر سمی و غیر مغناطیسی است که هر دو شکل جامد و پودری خود کاربرد وسیعی دارد. به برخی از کاربرد های مهم آن اشاره می کنیم.


مواد منفجره
پودر آلومینیوم بسیار آتشگیر بوده و یکی از رایج ترین کاربردهای آن در نمایشگرهای پیروتکنیک است. پودر آلومینیوم بسیار درخشان می سوزد و برای ایجاد افکت های مختلف فلاش در نمایشگرهای آتش بازی با استفاده از درجات مختلف پودر استفاده می شود. همچنین به عنوان یک ماده انفجاری در استخراج معادن مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته، از پودر آلومینیوم برای ایجاد فلاش دوربین نیز استفاده می شد.

صنایع رنگ
از پودر آلومینیوم اغلب برای ایجاد رنگدانه های نقره ای فلزی استفاده می شود و به عنوان برنز آلومینیوم فروخته می شود. برنز آلومینیوم یک پودر آلومینیوم پوسته پوسته است که معمولا با استاتیت یا ترکیب دیگری که واکنش پذیری آن را کاهش می دهد پوشانده می شود. رنگدانه های ساخته شده با پودر آلومینیوم عموماً در صنایع الکترونیک، بسته بندی و در صنعت خودروسازی به عنوان پوشش استفاده می شوند. پودر آلومینیوم همچنین برای ایجاد یک خمیر غلیظ رنگ آمیزی در پشت سلول های خورشیدی استفاده می شود تا آنها را رسانا کند.


پودر اثر انگشت
از پودر آلومینیوم اغلب در صحنه های جرم و جنایت برای تشخیص اثر انگشت نهفته بر روی سطوح صاف و غیر متخلخل استفاده می شود. این پودر، کنتراست خوبی از اثر انگشت در طیف گسترده ای از رنگ های سطوح، به استثنای نقره ای، ایجاد می کند. برای چاپ اثر انگشت، مقدار کمی پودر آلومینیوم با برس "Zephyr روی سطح اعمال می شود و ذرات آلومینیوم به اثر می چسبد و آن را قابل مشاهده می کند.

سوخت موشک
پودر آلومینیوم جزء مهمی از پیشرانه های جامد مورد استفاده در سوخت موشک است. با توجه به دسترسی آسان پودر آلومینیوم، همراه با واکنش پذیری بالا و ماهیت قابل احتراق آن، می توان از آن در مقادیر زیادی استفاده نمود و با هزینه نسبتاً کمتر، نیروی رانش زیادی را فراهم کرد. نمونه معروف پودر آلومینیومی که در این روش استفاده می شود در موتورهای موشک جامد قابل استفاده مجدد شاتل فضایی ناسا است.

برای تهیه پودر آلومینیوم به راحتی از فروشگاه آنلاین فلات کالا خرید کنید.