لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه آبشار بسازیم؟

آبشار آتش(همچنین به عنوان گرب grab  شناخته می شود) یک لوله مقوایی با دیواره ضخیم است که با ترکیب فشرده پیروتکنیک پر شده است. دارای یک پلاگ سفالی جامد در پایه و یک نازل در انتهای اگزوز است. در زمان اثر، ترکیب می سوزد و نازل فشار شدیدی را در داخل لوله ایجاد می کند. همانطور که ترکیب فرار می کند، جرقه، شعله و گازها را در هوا پخش می کند.
عملکرد یک آبشار بسیار شبیه موشک های سوزان است و به ترکیبی نیاز دارد که ذرات کمی تولید کند، زیرا باعث ایجاد سرباره در نازل می شود، عملکرد آن را محدود می کند یا باعث انفجار آن می شود. برخی از آبشارهای تجاری با ترکیب‌بندی‌های رنگی متفاوت شارژ می‌شوند، به این معنی که جلوه در طول نمایش تغییر رنگ می‌دهد.

مواد مورد نیاز

پوسته
یک لوله کاغذی با دیواره ضخیم به عنوان پوشش استفاده می شود. تحت هیچ شرایطی وسوسه نشوید که از موادی غیر از کاغذ استفاده کنید. خطرناک و غیر ضروری است. لوله های مقوایی با دیواره ضخیم را پیدا کنید، بغلتانید یا بخرید. لوله ها باید به اندازه کافی قوی باشند که امکان فشار دادن یا کوبیدن بدون چروک شدن را فراهم کنند و در زمان اثر فشار داخلی شدید را تحمل کنند. در این مثال ما از یک لوله با قطر داخلی 4/3 اینچ قرمز براق استفاده می کنیم که طول آن 3 و 2/1 اینچ است و دارای دیواره 8/1 اینچی است.
 
ساخت آبشار

شارژ مواد

ترکیبات مختلفی را می توان به عنوان بار استفاده کرد، اما نباید فرمولی باشد که مقادیر زیادی تفاله تولید کند. تفاله، خروجی اگزوز نازل را مسدود می کند و عملکرد را کاهش می دهد یا باعث انفجار آتش بازی می شود. بیشتر ترکیبات آبشار حاوی پودرهای فلزی هستند که جرقه های سفید یا نارنجی را به هوا می پاشند. افزودن پودرهای فلزی ممکن است میزان سوختگی مخلوط را کمی تغییر دهد، شاید لازم باشد که ابعاد نازل را تنظیم کنید.

نازل
آبشار ها به یک نازل نیاز دارند. این نازل مانند یک دوشاخه در انتهای آن است، با یک دهانه کوچک. نازل آتش بازی معمولا با خاک رس ساخته می شود. بنتونیت و خاک کائولن به خوبی کار می کنند. پودر خاک رس خشک به محفظه کوبیده می شود و یک پلاگین جامد تولید می کند. رس بنتونیت را آسیای کنید و به پودر ریز تبدیل کنید که به راحتی با آسیای گلوله ای یا آسیای قهوه انجام می شود. از این پودر می توان برای تولید نازل های سخت سنگی استفاده کرد که فرسایش بسیار کمی دارند.

ابزار
یک چکش (یا یک پرس هیدرولیک) مورد نیاز است. باید از مواد بدون جرقه مانند آلومینیوم، برنج، لاستیک و چوب استفاده شود. شما همچنین به نوار کاغذی، فیوز ویسکو یا کبریت مشکی و یک اسکوپ برای پودرهای مختلف خود نیاز دارید.
 
ساخت آبشار

ساخت و ساز

به طور موقت یک انتهای بدنه را با یک تکه نوار کاغذی ببندید (اگر ابزار تخصصی دارید، نیازی به انجام این کار ندارید). مقدار کمی از مخلوط نازل را بردارید و آن را داخل محفظه بریزید و روی آن ضربه بزنید تا پودر ته نشین شود. هدف این است که نازل تقریباً ضخامت یکسانی با قطر داخلی بدنه داشته باشد. این می تواند کمی مشکل باشد و گام مهمی در ساخت آبشار ست. نازلی که خیلی نازک باشد نمی تواند فشار داخلی را تحمل کند و منفجر شود. اگر نازل خود را خیلی ضخیم کنید و بر عملکرد آبشار تأثیر می گذارد.
مواد را داخل محفظه داخلی قرار دهید و به آرامی آن را با چکش بکوبید یا با پرس هیدرولیک فشار دهید. برای دستیابی به نازل سخت سنگی نیازی به استفاده از نیروی زیادی ندارید. اعمال نیروی بیش از حد بدن شما را شکافته یا باعث شکستگی بسیار کوچکی می شود.
 
ساخت آبشار

در مرحله بعد باید بار اثر خود را با کم کم اضافه کنید. مانند نازل، استفاده از یک قاشق پودر برای افزودن پودر می تواند به ایجاد نتایج ثابت در این مرحله کمک کند. اگر پودر بیش از حد اضافه کنید می توانید حباب های هوای کوچکی در ترکیب ایجاد کنید و این بر عملکرد آبشار شما تأثیر می گذارد.
از آنجایی که برخی از ترکیب‌ها را فقط می‌توان فشرده کرد و نمی‌توان آنها را کوبید، بسیار مهم است که قبل از فشرده‌سازی ترکیب، آن را کاملا بشناسید. در نهایت، یک لایه خاک رس را فشار دهید یا دوباره فشار دهید تا یک پلاگین انتهایی تشکیل شود. شاخه انتهایی آبشار در مثال به ضخامت قطر داخلی بدنه است.
 
ساخت آبشار

در مرحله بعد باید یک سوراخ در نازل آبشار ایجاد کنید. بسته به کیفیت پودر شما، یک سوراخ 4 میلی متری باید کافی باشد. مراقب باشید که سوراخ را به خوبی وسط قرار دهید. برای افزایش سطح پودر موجود در ابتدا، یک سنبه (هسته) در بار اثر نیز سوراخ می شود. در مثال، سوراخ 10 میلی متر در بار اثر حفر شد.
 
ساخت آبشار

تنها چیزی که باقی می ماند یک فیتیله برای نور و اتصال آبشار به یک پایه چوبی است. یک فیتیله به اندازه کافی بلند را در نازل و هسته آبشار، تا آنجایی که جت دارد را  وارد کنید. اگر فیتیله شل است، برای جلوگیری از افتادن آن، ممکن است آن را با یک تکه دستمال کاغذی کوچک که در دهانه نازل یا پرایم فشار داده می شود، محکم کنید.
ساخت آبشار

فتیله  ممکن است خم شود و با نوار کاغذی کنار چشمه در جای خود نگه داشته شود. این روش فیوزینگ به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به نگه داشتن شعله مستقیم روی نازل آبشار و ریزش جرقه به داخل نازل، آبشار را روشن کنید و باعث احتراق زودرس شود. به یاد داشته باشید هنگام روشنایی هرگز بالای آبشار نایستید. اکنون می توان آتش بازی را روی یک تکه چوب جامد بزرگ با ذوب داغ یا چسب سفید نصب کرد.
 
ساخت آبشار
ساخت آبشار
نکته
برای کمک به جلوگیری از تشکیل تفاله، می توان مقادیر کمی از ترکیب مخلوط داغ (به عنوان مثال باروت سیاه تندسوز) را در فواصل زمانی متناوب اضافه کرد. این معمولاً در نسبت 3:1 انجام می شود. بنابراین 3 پیمانه ترکیب افکت و 1 پیمانه ترکیب مخلوط داغ. این برای همه ترکیبات آبشار (گرب) مورد نیاز نیست، با این حال اگر احساس کردید که نازل شما با تفاله خفه می شود، این کار به پاک کردن آن در طول زمان اثر کمک می کند.