لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربردهای پودر آهن

آهن  با نماد اتمی Fe ، عدد اتمی ۲۶ ، عنصری از بلوک D ، گروه ۸ ، دوره ۴ با وزن اتمی ۵۵.۸۴۵ است. تعداد الکترون های لایه های اتم آهن ۲ ، ۸ ، ۱۴ ، ۲ و پیکربندی الکترون آن [Ar] 3d 6 4s 2 است. ذرات پودر آهن معمولا از 20 تا 200 میکرومتر متغیر است. همچنین خواص آن بسته به روش تولید متفاوت است.
سه نوع طبقه بندی پودر آهن عبارتند از پودر آهن احیا شده، پودر آهن اتمیزه، و پودر آهن الکترولیتی. هر نوع از پودر آهن با توجه به خواص خود در کاربردهای مختلفی استفاده می شود. تفاوت ظاهری بسیار کمی بین پودر آهن احیا شده و پودر آهن اتمیزه شده وجود دارد.  از پودر آهن اتمیزه با آب با خلوص بالا را برای ساخت قطعات ماشین آلات که به اجزای قوی نیاز دارند یا پودر مقاومت سبز خوب برای رنگ های مغناطیسی یا جوهرهای چاپ  استفاده فراوانی می شود.
آهن خالص فلزی درخشان، نرم و چکش پذیر است. با این حال،  بسیار واکنش پذیر بوده و در معرض رطوبت هوا پوششی از اکسید هیدراته روی سطح آن ایجاد می شود. این ماده منسجم نبوده و به راحتی پوسته پوسته می شود و سطوح تازه جهت واکنش جدید ایجاد می گردد.
از پودر آهن در ساخت نمک های آهنی و فریک استفاده می شود که در تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارند.
 استفاده از پودر آهن در شعله اکسی استیلن، درجه حرارت را افزایش می دهد و راندمان برش فولاد را افزایش می دهد.
 پودر آهن در مواد غذایی و صنایع داروسازی در ساخت انواع مکمل ها نیز کاربرد گسترده ای دارد.
از آنجا که آهن رسانای خوب گرماست. در صنایع تولید پلیم مهم استفاده می شود و محصولات پلیمری با رسانایی بالا ساخته می شود. وجود پودر آهن باعث می شود که این محصولات پلیمری در کاربردهای مختلف بسیار سخت و محکم باشد و خصوصیات دوگانه پلیمر و آهن در محصول حاصل می شود. همچنین به علت وزن نسبتا بالا به عنوان پر کننده و افزایش دهنده وزن در صنایع قالب سازی به کار می رود.
 
در برخی از واکنش های شیمیایی نیز به عنوان کاتالیزور مصرف می گردد. در حذف گوگرد از گاز طبیعی نقش مهمی داشته و با توجه به خاصیت مغناطیسی، در ساخت رنگ های مغناطیسی مخصوص کاربرد دارد.
به منظور کاهش سرعت برخی از وسایل نقلیه نظیر قطار از پودر آهن استفاده می کنند. پودر آهن معمولاً در لنت ترمز، پوشش ترمز درام و غیره  به کار می رود تا اصطکاک لازم را ایجاد کند. پودر آهن مورد استفاده به عنوان پرکننده با اتلاف گرمای تولید شده می تواند به کارایی بالاتر و دوام بیشتر این تجهیزات کمک کند.
تولید قطعاتی با اجزای متخلخل (قابل کاربرد در صنایع الکترونیک و ابزارهای برقی)، ساخت کامپوزیت های مغناطیسی گرم، لحیم کاری و جوشکاری، پوشش سطح حرارتی، صنایع چاپ، فیلتراسیون روغن، جواهرات و غیره از جمله کاربردهای مهم پودر آهن به شمار می رود.
رای تهیه پودر آهن به راحتی می توانید از فروشگاه آنلاین فلات کالا سفارش ثبت کنید.