لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربردهای گوگرد

کاربردهای گوگرد
گوگرد یا سولفور یک عنصر شیمیایی غیر فلز با عدد اتمی گوگرد 16 و نماد اتمی آن S می باشد که در دمای اتاق جامد و به رنگ زرد روشن بوده و بوی نامطبوعی دارد. گوگرد در آب نامحلول است. گوگرد با عناصر مختلف جز طلا، ید، ایریدیم، نیتروژن، پلاتین، تلوریم و گازهای نجیب واکنش داده و ترکیبات مختلفی ایجاد می کند. گوگرد در بدن همه موجودات زنده و همچنین مولکول های آلی سوخت های فسیلی یافت می شود. کاربرد گوگرد به شرح زیر است.

 

کشاورزی: از گوگرد برای تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان از دیگر منابع استفاده می شود.
پزشکی: گوگرد از عناصر ضروری بدن انسان است که با تولید آنتی اکسیدان خاص به سم زدایی بدن کمک می کند. گوگرد اغلب در غذاهای سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ و همچنین پیاز، سیر و غذاهای دریایی یافت می شود. پزشکان برای افراد دچار حساسیت معمولا از متیل سولفونیل متان استفاده می کنند که یک ماده شیمیایی حاوی گوگرد است که یک سد طبیعی در برابر آلرژن ها ایجاد کرده و عوارض جانبی خاصی ندارد. بعضی از مشکلات مثل سرفه یا برونشیت، با داروهای طبیعی حاوی گوگرد درمان می شوند که به از بین رفتن باکتری های عامل بیماری کمک می کند.

زیبایی: گوگرد به عنوان ماده اصلی در بسیاری از محصولات لوازم آرایش استفاده می شود. درخشندگی و سلامت پوست، سفت کردن و افزایش استحکام پوست، افزایش انعطاف پذیری پوست، درمان آکنه خفیف تا متوسط، جوش های سر سیاه، سر سفید و غیره از جمله فواید گوگرد است.

 

صنعت: یکی از روش های ساخت لاستیک مصنوعی، حرارت دادن کائوچو با گوگرد است که به آن ولکانیزاسیون و به لاستیک حاصل از آن لاستیک یا کائوچوی ولکانیزه می گویند. این نوع لاستیک مزایای از جمله استحکام و کیفیت خوب، نقطه ذوب بالا، جذب آب کمتر و غیره دارد. گوگرد ماده اصلی تولید اسید سولفوریک است که ماده اولیه ساخت کودهای شیمیایی، نیتروژن، پتاسیم، سنگ معدن، پالایش روغن، پردازش فاضلاب ها، سنتزی شیمیایی و غیره می باشد. از مهم ترین کاربردهای اسید سولفوریک می توان به ساخت اسید فسفریک برای تولید فسفات کودها اشاره کرد.
دی متیل سولفید در صنعت مواد غذایی، سوخت و غیره استفاده می شود. سولفید روی در تولید اشعه کاتدی، میله های نوری، اپتیک مادون قرمز و غیره کاربرد دارد. از دی اکسید گوگرد به عنوان نگهدارنده مواد غذایی در نوشابه ها، میوه های خشک ، ضد عفونی کننده ها و خنک کننده استفاده می شود. اتانتیول در گاز مایع LPG استفاده می شود.

 

زیستی: گوگرد هشتمین عنصر فراوان موجود در بدن انسان است و نقش مهمی در سلامت و متابولیسم ایفا می کند. دو اسید آمینه متیونین و سیستئین حاوی گوگرد در گروه های R خود هستند. پروتئین کراتین که برای مو و ناخن های سالم ضروری است و عنصر ساختاری اساسی لایه بیرونی پوست انسان را تشکیل داده حاوی گوگرد است. گوگرد برای سنتز کلاژن که نقش مهمی در استحکام و ساختار پوست دارد مهم می باشد. گوگرد در گلوتاتیون که یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های بدن می باشد وجود دارد. گوگرد برای تولید انسولین در بدن ضروری است، انسولین به سلول های بدن اجازه می دهد تا از گلوکز به عنوان انرژی استفاده کنند.

سایر کاربردها: در ساخت کبریت عامل جرقه زدن و ایجاد شعله بوده و از مهم ترین ترکیبات موجود در باروت است. مرکاپتان ها خانواده ای از ترکیبات گوگرد هستند، بعضی از آن ها به دلیل بوی متمایز به منابع گاز طبیعی اضافه می شوند تا نشت گاز به راحتی تشخیص داده شود، از برخی انواع مرکاپتان ها نیز در پولیش نقره جات، تولید سموم دفع آفات و علف کش ها استفاده می شود. برای سفید کردن کاغذ و به عنوان نگهدارنده برای بسیاری از مواد غذایی استفاده می شوند. بسیاری از سورفاکتانت ها و مواد پاک کننده از مشتقات سولفات هستند.

منبع:

http://www.coca.ir