لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربرد نیترات کلسیم در کشاورزی

    نیترات کلسیم ( Calcium Nitrate Fertilizer) یکی از کودهای شیمیایی محلول در آب است که نیتروژن و کلسیم را بطور هم زمان برای افزایش کیفیت میوه و جلوگیری از پوسیدگی انتهای شکوفه فراهم می کند. این کود برای پرورش گوجه فرنگی، فلفل، کلم بروکلی، کلم بروکسل و بسیاری از محصولات دیگر یک گزینه عالی است. کود نیترات کلسیم، حاوی کلسیم و نیتروژن است که مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای زنده ماندن هستند.کلسیم برای برخی از گیاهان تولید کننده دانه بسیار حیاتی است و به گیاه کمک می کند تا میوه ای بهتر با ماندگاری بیشتر داشته باشد. کلسیم همچنین یک عنصر مهم در شکل گیری دیواره سلول های گیاهی است.  
 
     
     مقاومت دیواره سلولی  باعث افزایش توانایی گیاهان برای مقابله با آفت و بیماری می شود. کلسیم همچنین تحمل گیاه نسبت به گرما را افزایش داده و به کاهش میزان استرس گرمایی گیاهان در آب و هوای گرم کمک می کند. کمبود کلسیم معمولاً به صورت پوسیدگی موضعی بافت ها و مهار رشد نشان داده می شود. علائم معمول کمبود کلسیم شامل تغییر شکل برگ، سوختگی نوک برگ و نوک ریشه است که  همچنین باعث کاهش کیفیت محصول شده و ماندگاری آن را کم می کند. علاوه بر این سلول های ضعیف تر در معرض حملات بیوتیک قرار می گیرند.  


    کود نیترات کلسیم کودی چند منظوره است که می توان از آن در تغذیه و  در درمان یا جلوگیری از بیماری گیاهان به خصوص درختان میوه استفاده نمود.  این کود حاوی نیتروژن آمونیاکی و نیترات است که منجر به جذب سریع و واکنش سریع رشد می شود. نیترات همچنین جذب پتاسیم، کلسیم و منیزیم توسط گیاه را افزایش می دهد. یکی از اصلی ترین دلایلی که بسیاری از باغداران از نیترات کلسیم استفاده می کنند، محافظت از گیاهان در برابر بیماری است.
پوسیدگی انتهایی اندام ها ، لکه چوب پنبه و تورفتگی های تلخ در سیب ها با استفاده از این کود درمان شده یا از آن جلوگیری می شود. نیترات کلسیم دارای اثر طراوت بخشی بر خاک بوده و  ماده مغذی خوبی برای گیاهان محسوب می شود.
 
   
     این ترکیب جذب سایر مواد مغذی که به مواد معدنی رسی در خاک پیوند شده اند را افزایش می دهد. ذرات رس ممکن است در انواع خاک که حاوی کلسیم خیلی کم یا سدیم فراوان هستند به هم فشرده تر شوند. در نتیجه حرکت آب و اکسیژن در این خاک ها کندتر شده و رشد گیاه مختل می شود. کلسیم محلول در آب به جداسازی ذرات رس کمک کرده و ساختار متخلخل خاک را حفظ می کند. کود نیترات کلسیم با توجه به هدف و ترجیح شما می تواند به روش های مختلفی استفاده شود. برای میوه هایی که به بیماری مانند پوسیدگی انتهای شکوفه مبتلا هستند، اسپری شاخ و برگ بهترین روش برای درمان گیاه خواهد بود. این روش تضمین می کند که کلسیم در سریع ترین زمان ممکن توسط گیاه جذب می شود. برای بهترین نتیجه این روند را دو یا سه بار در هفته در طول فصل رشد باید تکرار کرد. همچنین می توان از اسپری شاخ و برگ کود نیترات کلسیم برای درمان کمبود کلسیم یا کمبود نیتروژن در گیاهان استفاده کرد. پاشیدن کود بر روی شاخ و برگ برای درمان گیاهانی که از قبل نشانه هایی از کمبود مواد مغذی را نشان می دهند ، ترجیح داده می شود، زیرا این سریع ترین راه برای ورود مواد مغذی به ساختار گیاه است.
 
مقایسه 0 انصراف