لطفا چند لحظه صبر نمائید

پیت ماس چیه و چه کاربردی داره ؟

     پیت ماس شامل اجزای تجزیه‌ شده ارگانیک است که معمولاً شامل خزه تجزیه شده و ترکیب آن با دیگر اجزای ارگانیک می‌باشد. پس از تجزیه، خزه و بقیه اجزا ، فیبری و فشرده می‌شوند. شباهت‌های زیادی بین پیت ماس و کمپوست وجود دارد. کمپوست نیز شامل اجزای تجزیه شده است، ولی این تجزیه با کمک هوا اتفاق می افتد. در ساخت پیت ماس، هوا نقشی نداشته و به همین دلیل، فرآیند تجزیه بسیار آهسته صورت می گیرد و در نتیجه آن مواد بسیار همگن‌تری تشکیل می گردد.
 

    پیت ماس یک ماده جاذب بوده و  یک محیط استریل در خاک به وجود می‌آورد که برای رشد گیاهان بسیار مفید است که در نتیجه آن این نوع خاک شامل هیچ نوع ماده شیمیایی مضری نبوده و  علفهای هرز در گلدان و باغچه رشد نمی‌کنند. به همین دلیل پیت ماس برای کاشت دانه بسیار ایده آل می‌باشد، مخصوصاً برای گیاهان آسیب پذیر.  
     pH پیت ماس قدری اسیدی بوده که برای رشد گیاهانی که به بستر اسیدی نیاز دارند (مانند، کاملیاس و انواع گلهای آپارتمانی) مهم است. جلوگیری از فشرده شدن بستر خاک امری مهم تلقی می شود و در این راستا پیت ماس به عنوان بازدارنده فشردگی خاک بسیار پر کاربرد می‌باشد.
     پیت ماس مواد مغذی را به خوبی در خود نگه می دارد به طوری که هنگام آبیاری گلدان، این مواد از خاک شسته و خارج نمی شوند. پیت ماس‌ ها در رنگها و جنس‌ها و بافتهای مختلفی رده‌بندی می شوند. اغلب پیت‌ماس‌ها دارای وزن کمی هستند و تا ۲۰ برابر وزن خود  آب جذب می کنند. توجه به این نکته ضروری است که سرعت از دست دادن آب هم در پیت ماس بالاست.
مقایسه 0 انصراف