لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربرد کربن فعال در پزشکی

زغال فعال یک پودر سیاه رنگ، بی بو و ریز است که با فوق گرم کردن منابع طبیعی دارای کربن، مانند چوب، تولید می شود. ساختار کربن فعال باعث جذب فوق العاده آن می شود و به آن اجازه می دهد به مولکول ها، یون ها یا اتم ها به ان متصل شود و آنها را به صورت انتخابی از سایر مواد حذف کند.
ساخت کربن فعال شامل حرارت دادن مواد غنی از کربن مانند چوب، ذغال سنگ نارس، پوسته نارگیل یا خاک اره تا دمای بسیار بالا است. این فرآیند «فعال‌سازی» کربن را از مولکول‌های جذب شده قبلی جدا می‌کند و دوباره محل‌های پیوند را آزاد می‌کند. این فرآیند همچنین اندازه منافذ کربن را کاهش می دهد و سوراخ های بیشتری در هر مولکول ایجاد می کند و سطح کلی آن را افزایش می دهد. در نتیجه، یک قاشق چایخوری زغال فعال تقریباً به اندازه مساحت سطح زمین فوتبال فضا دارد. برخی از موارد استفاده از کربن فعال به شرح زیر است.
 
کاربرد کربن فعال در پزشکی


سلامت کلیه ها

کربن فعال با فیلتر کردن سموم و داروهای هضم نشده به عملکرد کلیه کمک کند. به نظر می رسد کربن فعال فعال به ویژه در حذف سموم حاصل از اوره، محصول جانبی اصلی هضم پروتئین، موثر باشد. برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که کربن فعال ممکن است به بهبود عملکرد کلیه و کاهش آسیب و التهاب دستگاه گوارش در مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی کمک کند.

گاز روده
تصور می شود که پودر زغال فعال می تواند گاز روده را مختل کند، اگرچه محققان هنوز نمی دانند چگونه. مایعات و گازهای به دام افتاده در روده می توانند به راحتی از میلیون ها سوراخ ریز در کربن فعال عبور کنند و این فرآیند ممکن است آنها را خنثی کند. در مطالعه‌ای در سال 2017، افرادی که 45 میلی‌گرم سایمتیکون و 140 میلی‌گرم زغال فعال سه بار در روز به مدت 10 روز مصرف کردند، همگی کاهش قابل توجهی در درد شکم بدون عوارض جانبی گزارش کردند.

تصفیه آب
مردم از مدت ها قبل از کربن فعال به عنوان فیلتر آب طبیعی استفاده می کردند. همانطور که در روده ها و معده انجام می دهد، کربن فعال می تواند با طیفی از سموم، داروها، ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و مواد شیمیایی موجود در آب تعامل داشته باشد و آن ها را جذب کند. مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که سیستم‌های تصفیه آب که از کربن استفاده می‌کردند، 100 درصد فلوراید 32 نمونه آب فیلتر نشده را پس از 6 ماه نصب حذف کردند. در حالی که این کارایی فیلتراسیون کربن را نشان می دهد، باید توجه داشت که در ایالات متحده، افزودن فلوراید به منابع آب جامعه بسیاری از شهرها، سلامت دهان و دندان میلیون ها شهروند آمریکایی را بهبود بخشیده است.

اسهال
با توجه به استفاده از آن به عنوان یک جاذب دستگاه گوارش در مصرف بیش از حد و مسمومیت ها، نتیجه می شود که برخی افراد ممکن است زغال فعال را به عنوان درمانی برای اسهال پیشنهاد کنند. در یک بررسی در سال 2017 از مطالعات اخیر در مورد استفاده از کربن فعال برای اسهال، محققان به این نتیجه رسیدند که ممکن است بتواند از جذب باکتری ها و داروهایی که می توانند باعث اسهال در بدن شوند با به دام انداختن آنها بر روی سطح متخلخل و بافت کربن اکتیو جلوگیری کند. محققان همچنین خاطرنشان کردند که کربن فعال در مقایسه با داروهای رایج ضد اسهال عوارض جانبی کمی دارد.

سفید کردن دندان و سلامت دهان و دندان
بسیاری از محصولات بهداشت دهان و دندان که حاوی کربن فعال هستند که دارای فواید مختلفی نظیر ضد ویروس، آنتی باکتریال، ضد قارچ، خاصیت سم زدایی و غیره هستند. در یک بررسی در سال 2017، محققان به این نتیجه رسیدند که اطلاعات آزمایشگاهی یا بالینی کافی برای تعیین ایمنی یا اثربخشی زغال فعال برای سفید کردن دندان یا سلامت دهان وجود ندارد.

مراقبت از پوست
محققان گزارش کرده اند که زغال فعال می تواند به جذب ریزگردهایی مانند خاک، گرد و غبار، مواد شیمیایی، سموم و باکتری ها به سطح پوست کمک کند که حذف آنها را آسان تر می کند.

دئودورانت
دئودورانت های مختلف زغال فعال به طور گسترده ای در دسترس هستند. کربن ممکن است بوها و گازهای مضر را جذب کند و به عنوان دئودورانت زیر بغل، کفش و یخچال ایده آل باشد. همچنین گزارش شده است که کربن فعال قادر به جذب رطوبت اضافی و کنترل سطوح رطوبت در سطح میکرو است.

عفونت پوست
در سراسر جهان، بسیاری از پزشکان مختلف طب سنتی از پودر زغال فعال ساخته شده از پوسته نارگیل برای درمان بیماری های بافت نرم، مانند عفونت های پوستی استفاده می کنند. کربن فعال ممکن است با جذب میکروب های مضر از زخم ها اثر ضد باکتریایی داشته باشد.
 
کاربرد کربن فعال در پزشکی

سایر کاربردهای پزشکی کربن فعال

پزشکان ممکن است گاهی از کربن فعال برای درمان مسمومیت استفاده کنند. کربن فعال اغلب می تواند به پاکسازی سموم و داروهایی مثل داروهای ضد التهابی OTC، آرام بخش ها، مسدود کننده های کانال کلسیم، داپسون، کاربامازپین (تگرتول)، داروهای مالاریا، متیل گزانتین ها (محرک های ملایم) کمک شایانی کند.
کربن فعال نمی تواند به همه انواع سموم یا داروها، به ویژه آنهایی که خورنده هستند، متصل شود. داروها و داروهایی که زغال فعال نمی توانند به پاکسازی آنها کمک کنند عبارتند از الکل ها، لیمو، اهن، لیتیوم، فرآورده های نفتی مانند نفت کوره، بنزین، تینر رنگ و برخی محصولات پاک کننده.
پزشکان می توانند در صورت لزوم مخلوط زغال فعال را از طریق لوله های تغذیه در بینی یا دهان تجویز کنند. یک فرد باید ذغال فعال را در عرض 1 تا 4 ساعت مصرف کند یا به او داده شود تا بتواند یک سم را عمل کند. اگر فرد قبلاً سم یا دارو را هضم کرده باشد و دیگر در معده نباشد، کربن نمی تواند کار کند.