لطفا چند لحظه صبر نمائید

کربن فعال و انواع آن

کربن فعال (که ذغال فعال، زغال سنگ فعال یا کربن فعال نیز نامیده می شود) یک جاذب بسیار پرکاربرد است. کربن فعال به دلیل خواص مساحت سطح بالا، ساختار منفذی (میکرو، مزو و ماکرو) و واکنش پذیری سطحی، می‌تواند برای تصفیه، کلر زدایی، بوی‌زدایی و رنگ‌زدایی استفاده شود. علاوه بر این، کربن فعال، جاذبی اقتصادی برای بسیاری از صنایع مانند تصفیه آب، محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی، صنعت خودرو، تصفیه گاز صنعتی، نفت و فرآوری فلزات گرانبها به شمار می رود. مواد پایه برای تولیدکربن فعال پوسته نارگیل، زغال سنگ یا چوب است. معمولا کربن فعال بر حسب کاربری های تخصصی شان طبقه بندی می شوند که به صورت زیر است:
کربن فعال دانه بندی شده
کربن فعال پلت شده
کربن فعال پودر شده
کربن فعال آغشته شده
کربن فعال کاتالیزوری
 

هر درجه و اندازه کربن فعال به کاربرد خاص بستگی دارد. انتخاب صحیح محصول کربن فعال و اندازه مش بستگی به کاربرد و آلاینده هایی دارد که قصد حذف آن را دارید.

کاربری معمول کربن فعال عبارتند از:
حذف ترکیبات آلی فرار مانند بنزن، TCE و PCE.
حذف سولفید هیدروژن و گازهای زائد
کربن فعال آغشته شده به عنوان بازدارنده باکتری در فیلترهای آب آشامیدنی استفاده می شود.
حذف طعم و بو ترکیبات ایجاد کننده مانند MIB و ژئوسمین
فرآوری و بازیابی طلا
حذف کلر و کلرامین
در طراحی یک سیستم فیلتراسیون دارای کربن فعال، زمان تماس کافی، افت فشار و اندازه ظرف بسیار مهم است. همچنین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کربن فعال نقش مهمی در حذف موثر آلاینده ها دارد. بنابراین، آزمایش مواد، محاسبه مساحت سطح، چگالی و محتوای آب (رطوبت) جهت یافتن بهترین کربن فعال لازم و ضروری است. کربن فعال به دلیل توانایی بازگشت به چرخه و همچنین سازگار با محیط زیست، به عنوان قوی ترین جاذب جهان نیز مطرح است.

انواع کربن فعال
کربن فعال ساخته شده از پوسته نارگیل؛ این دسته از کربن ها دارای سطح داخلی بسیار بزرگ همراه با منافذ تخلخلی ریز، دارای سختی بالا و گرد و غبار کم (خاکستر کمتر از 3 تا 5 درصد) است.
کربن فعال ساخته شده از زغال سنگ؛ تقاضا برای این فیلتربه علت هزینه تولید و پردازش بیشتر متداول است. این کربن نیز دارای سطح بالایی بوده که با مزوپورها و ریز منافذ مشخص می شود. داشتن چگالی ثابت، استحکام زیاد، حداقل خاکستر از خواص مهم این نوع کربن فعال است.
کربن فعال بر پایه چوب؛ این کربن فعال نیز دارای سطح بالایی بوده که با مزوپورها و ریز منافذ مشخص می شود و به دلیل تخلخل خاص خود دارای خواص رنگ زدایی عالی است. چگالی نسبتا کم و داشتن منابع تجدیدپذیر از دیگر ویژگی های آن است.
کربن فعال ساخته شده از کاتالیزور؛ از این نوع کربن برای حذف کلرامین ها و سولفید هیدروژن از آب آشامیدنی استفاده می شود. کربن کاتالیزوری با تغییر ساختار سطحی کربن فعال ساخته می شود.
 


کربن فعال آغشته شده؛ اشباع سطحی کربن فعال توسط توزیع ریز مواد شیمیایی و ذرات فلزی بر روی سطوح داخلی منافذ آن ساخته می شود. این عمل ظرفیت جذب کربن را افزایش می دهد.کربن آغشته به نقره به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد عفونی آن، یک جاذب موثر برای تصفیه سیستم های آبی است. کربن فعال اشباع شده برای تصفیه گازهای نیروگاه های تولید زغال سنگ استفاده می شود. کربن را می توان به طور خاص برای حذف گازهای اسیدی، آمونیاک و آمین ها، آلدئیدها، ید رادیواکتیو، جیوه و گازهای معدنی مانند آرسین و فسفین آغشته کرد. از کربن فعال آغشته به اکسیدهای فلزی، گازهای معدنی نظیر
HCN، H2S، فسفین و آرسین استفاده می شود.

برای تهیه کربن فعال به راحتی می توانید از سایت فلات کالا انلاین خرید کنید.