لطفا چند لحظه صبر نمائید
layerIMG
layerIMG
layerIMG
layerIMG
layerIMG
layerIMG
layerIMG
Slide thumbnaillayerIMG
Slide thumbnaillayerIMG

کود کامل یعنی چه؟

کود مفید باید شامل سه ماده مغذی اصلی باشد که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. نیتروژن یا ازت به حفظ برگهای گیاه، رشد برگ و افزایش رنگ سبز آنها کمک می کند. در صورت کمبود آن، رشد کند می شود و چمن زارها و گیاهان کم رنگ می شوند. فسفر در توسعه ریشه های سالم گیاه نقش دارد، پتاسیم هم به گل و باروری گیاه کمک کرده و سیستم ایمنی آن را تقویت می کند. هر کود شیمیایی که هر سه این مواد را داشته باشد، یک کود کامل محسوب می شود. لازم به ذکر است که بیشتر کودهای کامل، مخلوطی از چندین کود شیمیایی مختلف هستند که تحت یک نام تجاری به فروش می رسند. 
درصد های مختلف کودهای کامل را می توان برای تغذیه انواع گیاهان در شرایط متنوع تجویز کرد. وجود انواع کودهای مختلف، راه حلی برای پرورش محصولات بهتر با بازدهی بیشتر برای کشاورزان و باغ دارن تلقی می شود. تاثیرگذاری یک کود به نسبت های مناسب ازت (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) بستگی دارد.

عناصر دیگری مانند آهن و ... نیز برای گیاهان لازم هستند اما به مقادیر کمتری به آنها احتیاج دارند. همچنین گیاهان مختلف نیازهای متفاوتی دارند. مثلا  آزالیا نسبت به بسیاری از گیاهان دیگر به آهن بیشتری احتیاج دارد.

مواد مغذی خصوصا نیتروژن (N) به سبب حرکت آزادانه در خاک، با آبیاری یا بارش سنگین باران از بین می روند. کودهای کامل مواد مغذی از دست رفته را مجددا جایگزین می کنند. مصرف بیش از حد ازت برای گیاهان گلدار و درختان میوه خطرناک است و سبب از بین رفتن شکوفه ها و میوه های درختان می شود.
فسفر (P) انرژی را در ریشه، گل و میوه و دانه متمرکز کرده و به در استفاده از سایر مواد مغذی به طور مؤثری کمک می کند. کمبود فسفر، ریشه ها را ضعیف و مانع  گل دهی و میوه دادن درختان می شود.
پتاسیم (K) رشد کلی گیاه را تقویت و به تنظیم ریشه و رشد رو به بالا کمک می کند و گیاه را سالم و متعادل نگه می دارد. این امر بر همه جنبه های بهزیستی نظیر سرمازدگی، خشکی، بیماری و مقاومت در برابر آفات تأثیر می گذارد.

همان گونه که ذکر شد، مصرف کود کامل NPK به نوع گیاه و نیازمندی آن محصول به عناصر مغذی بستگی دارد. قبل از مصرف کود باید میزان عناصر موجود در بستر گیاه با آنالیز خاک معین شود. کودهای کامل با نسبت های مختلف را می توان در زمان های مختلف به کار برد. به عنوان مثال کود کامل فسفر بالا می باشند را در حین کشت استفاده نمود و کود نیتروژن بالا را باید در زمان های نیاز گیاهان به نیتروژن مصرف نمود. 

محلول پاشی کود کامل در زمان بزرگ شدن جوانه، مرحله فندقی شدن و مرحله بعد از برداشت انجام داد تا به تامین عناصر از دست رفته و ذخیره آنها جهت تغذیه در زمان خواب درخت و یا کشت بعدی کمک کند. مصرف این کودها به صورت پخش سطحی در زمان کشت برای محصولات زراعی، به صورت محلول پاشی برای محصولات باغی و گل های آپارتمانی و همچنین  به صورت کود آبیاری در محصولات گلخانه ای و کشت های هیدروپونیک است.


مزایا
مصرف کودهای کامل نیاز به استفاده از چند نوع کود را تا حد بسیار زیادی کم می کند.
به دلیل وجود چند نوع عنصر در یک ترکیب، هزینه های حمل و نقل و نیروی انسانی را کم می کند.
انعطاف پذیری نسبت عناصر حیاتی در کود کامل NPK سبب استفاده از آن در تمامی مراحل رشد گیاه و بر اساس شرایط خاک منطقه می گردد.
در بعضی از ترکیبات به دلیل همراه بودن مواد آلی و عناصر ریزمغذی با کود، سبب بهبود خصوصیات فیزیکی و بیوشیمیایی خاک می شود.

معایب 
عموما ترکیبات این کود مختص محصولات خاص بوده و نمی توان از یک نمونه برای همه محصولات استفاده کرد.
کود کامل NPK برای خاک ها با آنالیزهای خاص می باشد و نمی توان از یک نمونه برای همه خاک ها با شرایط مختلف استفاده نمود.
به دلیل همراه بودند چند عنصر در این ترکیب نمی توان از آن به صورت سرک استفاده کرد.
این کودها نسبتا گران قیمت هستند.

مقایسه 0 انصراف