لطفا چند لحظه صبر نمائید

کود NPK 10 55 10 چیست؟

کود NPK 10 55 10 چیست؟

هر گیاهی برای رشد بهتر و جلوگیری از آفات و زرد شدن برگها نیاز به کود دارد. کود NPK 10 55 10 مخفف سه کلمه N نیتروژن، P فسفر و K پتاسیم می باشد. علاوه بر این کود NPK دارای عناصر دیگری همچون روی، مس، منگنز، کلات و … نیز می باشد. گیاهان مختلف برای رشد و نمو نیاز به کود دارند تا بتوانند رشد کنند، کود NPK  بدون بو و افزودنی های شیمیایی است، باعث افزایش باردهی، گلدهی و کیفیت محصولات کشاورزی می شود و از زرد شدن برگها و آفات جلوگیری می کند.
عناصر مختلفی اصلی که گیاهان از آن تغذیه می کنند نیز شامل نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) می باشد. این سه عنصر نقش عمده ای را در رشد رویشی گیاه و همچنین بذر ایفا می کند. به همین دلیل، به کودهایی که دارای هر سه عنصر اصلی مذکور را داشته باشند (یعنی N P K)، کود کامل نامیده می شود. معمولا این کودها با ترکیبات شیمیایی مختلف بوده و سعی بر این است که تمامی عناصر مورد نیاز ماکرو (نیتروژن، فسفر، پتاس) و میکرو (آهن، روی، منگنز، مس، بر، مولیبدن، کلر) گیاه در ترکیبات آن قرار داده شود. این کود برای تمامی محصولات کشاورزی و زراعی مناسب بوده و دارای انواع گوناگونی می باشد که بسته به نوع گیاه می توانید از آنها استفاده کنید. این کود تحت عنوان کود کامل فسفر بالا و یا کود ریشه زایی شناخته می شود و با عناصر ریزمغذی نظیر آهن، روی و منگنز غنی شده است. فسفر بالا در جهت کمک به ریشه زایی گیاهان جوان به منظور رشد رویشی و رایشی به کار می رود. این کود معمولا از ابتدا تا میانه فصل رشد گیاه مصرف می شود و بهبود عملکرد کمی و کیفی محصولات را در پی دارد.
 

هر یک از عناصر سه گانه موجود در یک کود کامل چه نقشی را ایفا می کند؟

نیتروژن یا ازت در رویش گیاه بسیار موثر بوده و سبب تولید پروتئین های گیاهی، افزایش تولید میوه و دانه می شود و کمبود آن سبب زردی برگ های پیر، افت رشد گیاه و افزایش تدریجی زردی سایر برگ ها می شود.
فسفر نقش کلیدی در فتوسنتز داشته و عامل مهمی برای ریشه زایی و ازدیاد شکوفه در گیاهان دارد. کمبود فسفر باعث کوچکتر شدن برگ های جوان و تضعیف جوانه ها گشته و رشد گیاه را با مشکل مواجه می سازد.
پتاس منجر به افزایش کیفیت محصول و کاهش بیماری های گیاهی شده و در تشکیل پروتئین کمک شایانی می کند. در گیاهان زینتی نیز منجر به افزایش گلدهی گشته و در درختان میوه، منجر به درشتی و رنگ و لعاب گرفتن میوه می شود. در اثر کمبود پتاس، حاشیه برگ های (عمدتا پایین گیاه) زرد شده و به تدریج به سمت بالا گسترش می یابد.

 

طریقه مصرف

روش مصرف این کود برای گیاهان مختلف و در موقعیت های مختلف متفاوت است.  برای گیاهان آپارتمانی؛ به مقدار 3 گرم (یک قاشق چای خوری) در 1.5 لیتر آب ولرم حل شود و بسته به نیاز، دو هفته یک بار به میزان کافی به گیاه داده شود. در گلخانه؛ در روش کودآبیاری 10 تا 15 کیلوگرم در هکتار؛ در روش کود آبیاری 1 تا 2 کیلوگرم در هکتار مصرف شود. برای مرکبات، باغات و درختان میوه؛ در روش کود آبیاری 50 تا 200 گرم برای هر درخت؛ در روش محلول پاشی 2-4 کیلوگرم در هزار لیتر آب مصرف شود. و در مورد سبزیجات و صیفی جات؛ در روش کود آبیاری 10 تا 15 کیلوگرم در هکتار؛ در روش محلول پاشی 1-3 کیلوگرم در هکتار مصرف شود. در گیاهان زراعی؛ در روش کود آبیاری 8 تا 12 کیلوگرم در هکتار؛ در روش محلول پاشی 1-2 کیلوگرم در هکتار مصرف شود.


نکاتی که در رابطه با مصرف این کود باید در نر داشته باشید:
قبل از اختلاط با سایر سموم و کودها، در سطح محدود (2 تا 3 درخت) آزمایش شود، سپس در محدوده وسیع به کار ببرید. به علاوه حلول پاشی در هوای خنک و آرام (ترجیحا زمان غروب آفتاب) و مصرف آبکود در اواخر زمان آبیاری انجام شود. همچنین در فضای کم نور، خنک، خشک و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.با ترکیبات کلسیمی مخلوط نشود. قبل از استفاده نیز حتما به اطلاعات شرح داده شده دقت شود.