لطفا چند لحظه صبر نمائید

دینامیت M80 چیست؟

M-80s یک کلاس آمریکایی از ترقه های بزرگ قدرتمند هستند که گاهی اوقات به آنها سالوتس می گویند. M-80 در ابتدا در اواسط قرن بیستم برای ارتش ایالات متحده برای شبیه سازی مواد منفجره یا آتش توپخانه ساخته شد. "M" توسط یک کنوانسیون نظامی ایالات متحده برای تجهیزات "استاندارد" و "80" برای 80 دانه (5.2 گرم) پودر فلاش در آن تعیین شده است. بعداً، M-80 ها به عنوان آتش بازی مصرفی ساخته شده از یک لوله مقوایی کوچک، اغلب قرمز، تقریباً 3.5 سانتی متر طول و 1.4 سانتی متر قطر داخلی، با فتیله خارج شده از آن ساخته شدند. این نوع فتیله معمولاً به نام فتیله توپ یا فتیله Visco نامیده می شود که نام شرکت مسئول استاندارد سازی محصول است. این نسخه مصرفی دارای شارژ کاهش یافته 45 دانه (تقریباً 3 گرم) پودر فلاش آتش سوزی است.
 
دینامیت M80 چیست؟

M-80 ها بر اساس قانون مجاز نیستند و واردات، در اختیار داشتن، حمل و نقل، ذخیره سازی یا ساخت آنها در کانادا غیرقانونی است.
از آنجایی که M-80 یک دستگاه آتش‌نوردی است که حاوی شارژ بیش از 50 میلی‌گرم پودر فلاش آتش‌نشانی است، استفاده غیرنظامی نیازمند مجوز صادر شده توسط مقامات فدرال است. این نتیجه قانون حمایت از کودکان در سال 1966 و مقررات کمیسیون ایمنی محصولات مصرف کننده، با هدف محدود کردن آسیب احتمالی اموال و آسیب های بدنی M-80 است. این قانون شامل بمب های گیلاسی نیز می شود.
در سال 1975، مقررات فدرال برای محدود کردن تمام آتش بازی های درجه یک مصرف کننده برای فروش عمومی در ایالات متحده به حداکثر 50 میلی گرم پودر فلاش، از حداکثر 200 میلی گرم قبلی، به تصویب رسید. با این حال، ترقه های نصب شده بر روی یک چوب موشک، یا سایر وسایل آتش بازی هوایی، مانند موشک، شمع های رومی، و نسخه بزرگتر M-80s (M-1000 و غیره)، ممکن است هنوز به میزان قابل توجهی بیشتر باشد، تا 130 میلی گرم، یا بیشتر، بسته به دستگاه و طبقه بندی، و می تواند به طور قانونی توسط هر شهروند غیرنظامی آمریکایی خریداری شود، مگر در مواردی که توسط قانون ایالتی ممنوع شده باشد.
شخصی که دارای مجوز فدرال مواد منفجره صادر شده توسط ATF است، ممکن است مجاز به خرید M-80 باشد. مقامات فدرال و ایالتی گاهی اوقات آنها را بین کشاورزان توزیع می کنند تا از حیوانات وحشی که به محصولات آنها آسیب می زند بترسانند.
 
دینامیت M80 چیست؟

جعلی M-80

بسیاری از فشفشه هایی که به طور قانونی در ایالات متحده به مصرف کنندگان فروخته می شوند، نام و ظاهری شبیه به "M-80" دارند، این فشفشه ها معمولا دارای یک کپسول کوچک با حداکثر 50 میلی گرم پودر و یک فتیله در آن هستند. اطراف کپسول گچ یا مواد مشابه و در نهایت یک لوله قرمز و دو درپوش پلاستیکی است. به دلیل اندازه این ترقه ها، خریداران هر از گاهی فریب می خورند و فکر می کنند که کل لوله پر است. همچنین فتیله، در مواقعی، بر خلاف وسط لوله در M-80های واقعی، از انتهای این ترقه ها بیرون زده است. M-80های اصلی دارای درپوش کاغذی هستند و حاوی 50 تا 60 برابر پودر بیشتر هستند.
برخلاف افسانه های شهری، M-80 حاوی 3000 میلی گرم پودر معادل یک چهارم چوب دینامیت نیست. دینامیت به طور کلی حاوی مواد منفجره قوی مبتنی بر نیتروگلیسیرین است، در حالی که M-80 یا هر نوع ترقه دیگری حاوی پودر انفجاری کم، مانند پودر فلاش یا باروت است.