لطفا چند لحظه صبر نمائید

آسیای گلوله ای یا بال میل Ball Mill بسازیم.

برای تهیه مواد اولیه  باروت، فلش پودر و غیره به راحتی از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.

آسیای گلوله ای ابزار ویژه ای است که برای شکستن مواد جامد سخت به پودر ریز استفاده می شود. آنها شبیه به لیوان های سنگی هستند زیرا این ابزار یک ظرف چرخان است که با توپ های سنگین پر شده است تا ماده را به پودر تبدیل کند. مواد سرامیکی، ترکیبات کریستالی و حتی برخی فلزات را می توان با استفاده از آسیای گلوله ای خرد کرد. با استفاده از موتور، ظرف، تسمه، چرخ‌های کاستور و برخی از لوازم اولیه ساختمان، می‌توانید آسیای گلوله‌ای خود را بسازید.

مواد لازم را جمع آوری کنید. ساخت آسیای گلوله ای فرآیند نسبتاً ساده ای است، اما مواد بسیار کمی مورد نیاز است. بسیاری از لوازم را می توان از پروژه های دیگر بازیافت کرد، اما ممکن است برخی نیاز به خرید داشته باشند. هنگامی که مواد زیر را دارید، می توانید شروع به ساختن کنید.

پیچ های چوبی

چهار چرخ چرخ کوچک

یک ظرف استوانه ای با درب محکم (قطر 3-5 اینچ و طول حدود 12 اینچ برای آسیا کافی است)

یک سکوی چوبی 1 اینچ در 10 اینچ در 14 اینچ (اگر استوانه شما کوچکتر یا بزرگتر باشد ممکن است به سکوی کوچکتر یا بزرگتری نیاز داشته باشید)

دو قطعه چوب 1 اینچ در 10 در 4 اینچ 

پیچ گوشتی

تسمه لاستیکی (قطری که حداقل یک اینچ بزرگتر از ظرف باشد)

یک اره منبت کاری اره مویی

موتور 12 ولت DC با اتصال موتور قرقره دندانه ریز (قابل استفاده از یک چاپگر قدیمی است)

پایه موتور

یک تکه ضایعات کوچک

منبع تغذیه DC

مرحله 2 پایه را بسازید.

پایه را درست کنید. پایه چوبی به عنوان تکیه گاه آسیا گلوله ای عمل می کند. می توان آن را با قرار دادن سکوی چوبی روی دو تکه چوب 1 اینچ در 10 اینچ در 4 اینچ ساخت. یک قطعه کوچکتر را در دو انتهای سکو قرار دهید و با استفاده از چهار پیچ چوبی که به طور مساوی از هم فاصله دارند، آنها را در جای خود بپیچانید.

قطعات چوب را طوری قرار دهید که پایه در ارتفاع 4 اینچ (10.16 سانتی متر) قرار گیرد.

می توانید قبل از استفاده از پیچ، قطعات چوب را با مقداری چسب چوب در جای خود محکم کنید تا محکم تر شود.

مرحله 3 موتور را در پایین سکوی چوبی نصب کنید.

موتور را در پایین سکوی چوبی نصب کنید. شما می خواهید موتور را به قسمت زیرین سکو وصل کنید. موتور به تسمه متصل می شود که باعث چرخش سیلندر یا درام می شود. موتور را در مرکز سکوی حدود 1 اینچ از سمت چپ وصل کنید. موتور فقط باید در یک موقعیت در پایه قرار گیرد. موتور را در پایه قرار دهید و یک طرف پایه را در جای خود پیچ ​​کنید.

بدون اتصال سمت دیگر پایه به موتور اجازه می دهد تا به سمت پایین آویزان شود و کشش را افزایش داده و از لغزش تسمه جلوگیری می کند.

مرحله 4 یک شکاف را از طریق سکوی چوبی بالای اتصال قرقره برش دهید.

یک شکاف از طریق سکوی چوبی بالای اتصال قرقره ببرید. با نصب موتور می توانید به وضوح ببینید که اتصال قرقره به کجا ختم می شود. سکو را دقیقاً بالای جایی که بازوی موتور به پایان می رسد علامت بزنید و یک شکاف بلند و باریک را که فقط از عرض تسمه پهن تر است برش دهید. تسمه به موتوری که در زیر سکو نصب می شود وصل می شود. از طریق شکاف تغذیه می شود تا دور ظرف بپیچد و باعث چرخش آن شود.

قبل از برش موتور را خارج کنید تا به بازوی موتور آسیبی نرسد.

شما می خواهید شکاف به اندازه ای بزرگ باشد که تسمه بدون تماس با دو طرف شکاف بچرخد.

عرض کمربند را دنبال کنید و حدود یک هشتم اینچ (32 میلی متر) به هر طرف اضافه کنید. از اره منبت کاری اره مویی برای برش شکاف استفاده کنید.

هنگام کار با اره مویی احتیاط کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن تکه های چوبی از عینک محافظ استفاده کنید.

مرحله 5 چرخ ها را روی سکو نصب کنید.

چرخ های کاستور را روی سکو نصب کنید. با قرار دادن آنها در بالای سکو و قرار دادن سیلندر در بالای چرخ ها، بهترین مکان را برای چرخ های چرخدار تعیین کنید. چرخ‌ها به چرخش سیلندر کمک می‌کنند. چرخ ها را تا جایی تنظیم کنید که سیلندر در حدود ½ اینچ (13 میلی متر) بالاتر از بالای سکو قرار گیرد.

با قرار گرفتن مناسب چرخ‌ها، آن‌ها را پیچ کنید تا متصل شوند.

مرحله 6 ضایعات فلزی را به عنوان یک ظرف نگهدارنده وصل کنید.

ضایعات فلزی را به عنوان یک ظرف نگهدارنده وصل کنید. با قرار گرفتن سیلندر در بالای چرخ ها، می توانید بهترین مکان را برای نصب ضایعات فلزی خود تعیین کنید. ضایعات فلزی به عنوان یک توقف برای جلوگیری از لغزش سیلندر از تسمه در حین چرخش عمل می کند. ضایعات فلزی را در حدود یک هشتم اینچ (32 میلی متر) دورتر از لبه سیلندر پیچ کنید.

یک شکل خوب برای این قطعه یک مستطیل نازک است: حدود 4 اینچ x1 اینچ (10.16 سانتی متر x 2.54 x 2.54 سانتی متر).

اگر سیلندر در حین کارکردن دستگاه بلغزد، از سر خوردن آن توسط ضایعات فلزی جلوگیری می شود.

جایگزینی برای ضایعات فلزی یک تکه چوب یا پلاستیک ضخیم است.

مرحله 7 تسمه و ظرف را در جای خود قرار دهید.

تسمه و ظرف را در جای خود قرار دهید. تسمه را از شکاف سکو عبور دهید تا به اتصال قرقره بازوی موتور قلاب شود. با قلاب نگه داشتن تسمه، سیلندر را از طریق تسمه روی چرخ‌ها بلغزانید.

اگر همه چیز به درستی ساخته شده باشد، تسمه باید روی سیلندر محکم شود.

اگر تسمه سفت نیست، ممکن است لازم باشد ارتفاع بازوی موتور را پایین بیاورید یا چرخ‌ها را بالا بیاورید.

طول تسمه به خودی خود قابل تنظیم نیست، بنابراین اگر تسمه خیلی بزرگ است، باید تسمه کوچکتری تهیه کنید.

مرحله 8 موتور را به منبع تغذیه وصل کنید.

موتور را به منبع تغذیه وصل کنید. موتور باید یک سیم سیاه و یک سیم قرمز از آن خارج شود. با استفاده از سیم های سرسیم دار انتهای آن، سیم قرمز را به انتهای مثبت منبع تغذیه و سیم سیاه را به انتهای منفی منبع تغذیه وصل کنید.

اگر سیم ها را با هم ترکیب کنید، اشکالی ندارد. آسیا گلوله ای همچنان کار می کند، موتور فقط در جهت مخالف می چرخد.

هنگام استفاده از منبع تغذیه احتیاط کنید. اگر در مورد لوازم الکترونیکی مطمئن نیستید، قبل از استفاده از یک دوست که تخصص بیشتری دارد، بپرسید.

قسمت 2 تهیه گلوله

مرحله 1 ظرف را با توپ های فلزی کوچک پر کنید.

ظرف را با توپ های فلزی کوچک پر کنید. اکثر مردم ترجیح می دهند از توپ های فولادی استفاده کنند، اما از توپ های سربی و حتی سنگ مرمر نیز می توان استفاده کرد. از توپ هایی با قطر بین ½ اینچ (13 میلی متر) و ¾ اینچ (19 میلی متر) در داخل آسیا استفاده کنید. تعداد توپ ها به اندازه دقیق درام شما بستگی دارد.

برای یک درام سیلندر به اندازه استفاده شده در بالا، حدود 40-60 توپ کافی است. درام های بزرگتر به توپ های بیشتری نیاز دارند.

یک قانون خوب این است که یک سوم ظرف را با گلوله پر کنید.

مرحله 2 ماده شیمیایی یا مثلا باروت را که برای آسیا کردن نیاز دارید اضافه کنید.

ماده شیمیایی مورد نیاز برای آسیا را اضافه کنید. می توانید ظرف را با مقداری از موادی که می خواهید آسیا کنید پر کنید. باید فضای کافی داخل درام بگذارید تا آسیا بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد. بدین منظور بهتر است یک سوم ظرف گلوله، یک سوم دیگر ماده آسیا شونده و یک سوم نیز خالی باشد.

ممکن است ظرف را بیش از حد پر کنید، بنابراین با آسیا گلوله ای شخصی خود آزمایش کنید تا محدودیت های آن را آزمایش کنید.

وقتی همه چیز اضافه شد، درب را محکم در جای خود محکم کنید.

مواد شیمیایی قابل اشتعال یا انفجاری را آسیا نکنید، به خصوص با توپ های فلزی. حرکت غلتش می تواند باعث جرقه زدن و آتش گرفتن توپ ها شود.

مرحله 3 منبع تغذیه را روشن کنید.

منبع تغذیه را روشن کنید. با منبع تغذیه تنظیم شده روی 12 ولت شروع کنید. می توانید با تغییر ولتاژ از منبع تغذیه برای تنظیم دقیق چرخش استفاده کنید. شما می خواهید استوانه به اندازه کافی سریع بچرخد تا مواد شیمیایی را آسیا کند، اما نه آنقدر سریع که گلوله ها با توجه به نیروی گریز از مرکز، به طرفین استوانه بچسبند و عملا عملیات آسیا رخ ندهد.

بهترین ولتاژ ممکن است بسته به وزن ماده شیمیایی که می‌خواهید آسیا کنید تغییر کند.

مرحله 4 اجازه دهید آسیا برای چند ساعت کار کند.

بگذارید آسیا چند ساعت کار کند. زمان می برد تا مواد شیمیایی شما به صورت گرد و غبار ریز خرد شود. از آنجایی که صدای آسیا گلوله ای بسیار زیاد است، آن را در کمد یا زیرزمین در حین کار نگهداری کنید. آن را به صورت دوره ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود.

بعد از چند ساعت وضعیت ماده شیمیایی خود را بررسی کنید. اگر به اندازه دلخواه شما خوب نیست، آن را دوباره در آسیا بریزید و اجازه دهید مدت بیشتری عملیات انجام گردد. 

وقتی کارتان تمام شد، محتویات را از صافی بریزید تا گلوله‌های فولادی و تکه‌هایی که آسیا نشده‌اند جدا شوند.