لطفا چند لحظه صبر نمائید

اطلاعات ایمنی پرمنگنات پتاسیم KMnO4

معرفی
نام محصول: پرمنگنات پتاسیم
فرمول شیمیایی: KMnO4

شناسایی خطرات
اثرات بالقوه حاد سلامتی:
در صورت تماس با پوست (محرک)، تماس چشمی (محرک)، بلعیدن، استنشاق خطرناک است. تماس پوستی (نفوذ کننده) بوده و احتمالاً برای چشم و پوست خورنده است. میزان آسیب بافت به طول تماس بستگی دارد. تماس چشمی می تواند منجر به آسیب قرنیه یا کوری شود. تماس با پوست می تواند باعث التهاب و تاول شود. استنشاق از گرد و غبار باعث تحریک دستگاه گوارش یا تنفسی می شود که با سوزش، عطسه و سرفه مشخص می شود. قرار گرفتن در معرض بیش از حد پرمنگنات پتاسیم می تواند باعث آسیب ریه، خفگی، بیهوشی یا مرگ شود. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است منجر به سوختگی پوست و تحریک تنفسی شود.
اثرات بالقوه مزمن سلامتی:
اثرات جهش زا: جهش زا برای باکتری ها و/یا مخمرها.
سمیت رشدی:. این ماده ممکن است برای کلیه ها، کبد، پوست، سمی باشد.
سیستم عصبی مرکزی (CNS): قرار گرفتن مکرر یا طولانی مدت با این ماده می تواند باعث آسیب به اندام های هدف شود.

اقدامات کمک های اولیه
در صورت تماس چشمی، هر گونه لنز تماسی را بررسی کرده و بردارید. در صورت تماس بلافاصله چشم ها را با آب فراوان به مدت حداقل  15 دقیقه بشویید. بهتر است از آب سرد استفاده شود. فورا مراقبت های پزشکی را دریافت کنید. در صورت تماس پوستی، بلافاصله پوست را با آب فراوان به مدت حداقل 15 دقیقه بشویید و لباس های آلوده را درآورید. همچنین بهتر است پوست را با یک صابون ضد عفونی کننده بشویید و پوست آلوده را با یک کرم ضد باکتری بپوشانید. فورا به دنبال پزشکی باشید
در صورت استنشاق مصدوم، او را به هوای تازه منتقل کنید. اگر نفس نمی کشد، تنفس مصنوعی بدهید. اگر تنفس دشوار است، اکسیژن بدهید. در صورتی که شخص مقادیر زیادی از این ماده را بلعیده باشد، فوراً با پزشک تماس بگیرید. لباس های تنگ مانند یقه را گشاد کنید، کراوات، کمربند را باز کنید.

داده های آتش سوزی و انفجار
اشتعال پذیری محصول: غیر قابل اشتعال.
خطرات آتش سوزی در حضور مواد مختلف: مواد آلی، فلزات، مواد قابل احتراق
در تماس با اتیلن گلیکول خود به خود قابل اشتعال است.
در جابجایی دقت کنید زیرا در صورت تماس با مواد آلی ممکن است انفجار رخ دهد.
تماس با اسید سولفوریک، پراکسید هیدروژن، اسید استیک یا انیدرید استیک نیز احتمال انفجار وجود دارد.
اگر پرمنگنات در جای خنک نگهداری نشود. احتمال انفجار وجود دارد.
در تماس با بنزن، دی سولفید کربن، دی اتیل اتر، اتیل الکل، نفت، گلیسرول ممکن است باعث انفجار شود. کریستال های پرمنگنات پتاسیم وقتی با فسفر خردایش شوند، به شدت منفجر می شوند.

اقدامات رهاسازی تصادفی
مواد قابل احتراق (چوب، کاغذ، روغن، لباس...). با استفاده از اسپری آب، ماده را مرطوب نگه دارید. به مواد ریخته شده دست نزنید. از اسپری آب برای کاهش بخارات استفاده کنید.

جابجایی و ذخیره سازی
از گرما و از مواد آتش زا با فاصله نگهداری شود. درب ظروف حاوی پرمنگنات پتاسیم را بسته و در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. از اسیدها، بازها و عوامل کاهنده جداگانه نگهداری کنید.

حفاظت شخصی
کنترل های مهندسی:
در هنگام کار از هودها و هواکش های مناسب استفاده کرده و کمتر در معرض آلاینده های موجود در هوا قرار نگیرید. از عینک مخصوص، پیش بند، ماسک مخصوص، دستکش. لباس کامل و چکمه استفاده شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی
حالت فیزیکی و ظاهری: جامد.
بو: بی بو.
طعم: شیرین، قابض.
وزن مولکولی: 158.03 گرم بر مول
رنگ: بنفش
نقطه ذوب: تجزیه می شود.
انحلال پذیری: به راحتی در متانول، استون حل می شود. تا حدی در آب سرد و آب گرم حل می شود. محلول در اسید سولفوریک.

داده های پایداری و واکنش پذیری
پایداری: محصول پایدار است.
شرایط ناپایداری: مواد ناسازگار
ناسازگاری با مواد بسیار واکنش پذیر مثل مواد آلی، فلزات، اسیدها. واکنش با عوامل کاهنده، مواد قابل احتراق.
نکات ویژه در مورد واکنش پذیری:
این یک عامل اکسید کننده قوی است. با عوامل احیا کننده، اسیدها، فرمالدئید، نیترات آمونیوم،
دی متیل فرمامید، گلیسرول، مواد قابل احتراق، الکل ها، آرسنیت ها، برمیدها، یدیدها، زغال چوب، مواد آلی،
نمک های آهنی یا جیوه ای، هیپو فسفیت ها، هیپوسولفیت ها، سولفیت ها، پراکسیدها، اگزالات ها، اتیلن گلیکول، نمک های منگنز موجود در هوا ناسازگار است.
می تواند به شدت با اکثر پودرهای فلزی، آمونیاک، آمونیوم، نمک ها، فسفر، بسیاری از ترکیبات آلی ریز تقسیم شده (مواد)، مایعات قابل اشتعال، اسیدها و گوگرد واکنش نشان دهد.

اطلاعات سم شناسی
راه های ورود به بدن انسان: از طریق پوست، چشم، استنشاق و بلع گوارشی.
سبب جهش باکتری ها و یا مخمرهای موجود در بدن شده و ممکن است باعث آسیب به اندام های کلیه ها، کبد، پوست، و سیستم عصبی مرکزی (CNS) گردد. ممکن است اثرات نامطلوبی بر جانداران شده و بر خصوصیات ژنتیکی آنها تأثیر بگذارد.

اطلاعات زیست محیطی
محصولات تخریب شده کمتر از خود محصول سمی هستند. زباله ها باید مطابق با مقررات کنترل محیط زیست فدرال، ایالتی و محلی دفع شوند.