لطفا چند لحظه صبر نمائید

انواع باروت

باروت یک پودر جامد قابل اشتعال است که انرژی شیمیایی را ذخیره می کند. هنگامی که مشتعل می شود، انرژی شیمیایی ذخیره شده را به شکل گاز داغ و به سرعت در حال انبساط آزاد می کند. در سلاح گرم، پیشرانه ها منفجر نمی شوند. بلکه به سرعت آتش می گیرند یا می سوزند. میزان آتش زدایی چیزی است که پیشرانه های بدون دود را از مواد منفجره واقعی جدا می کند. ماده منفجره را می توان به عنوان ماده ای پرانرژی تعریف کرد که با سرعت بیش از 4000 فوت در ثانیه (f.p.s.) منفجر می شود. پیشران های بدون دود با سرعت های بسیار آهسته تر از آن منفجر می شوند.
 
انواع باروت

سه نوع اصلی پودر پیشران وجود دارد:
1. پودر سیاه یا همان باروت
پودر سیاه ترکیبی فیزیکی از سه ماده به نسبت های زغال چوب (15 درصد)، گوگرد (10 درصد) و نیترات پتاسیم (75 درصد) است.
2. پودر نیمه بدون دود
این نوع پیشران مخلوطی از پودر بدون دود و باروت است. این ماده در اوایل در مهمات استفاده می شد، اما از اواخر دهه 1930 منسوخ شده است.
3. پودر بدون دود
ترکیبی از مواد مختلف که انرژی شیمیایی را در ساختار مولکولی مواد ذخیره می کند. رکن اصلی پودر بدون دود، نیتروسلولز است که از چوب یا پنبه به دست می آید.
 
انواع باروت

پودر بدون دود خود به سه دسته تقسیم می شود:
1. پایه یک
ماده اصلی پودر بدون دود پایه یک، نیتروسلولز است. به عنوان مثال می توان به اکثر پودرهای چوب IMR اشاره کرد. پیشرانه های پایه یک برای بسیاری از تفنگ های غیر مگنومی و تفنگ های دستی انتخاب مناسبی است.
2. پایه دو
به پودر پایه یک نیتروسلولز، با افزودن 2 تا 39 درصد نیتروگلیسیرین تقویت می شود. به عنوان مثال می توان به پودرهای توپ و پودر ورقه ای Bullsye اشاره کرد. پیشرانه های دو پایه برای بسیاری از تفنگ های دستی و ساچمه ای و همچنین بیشتر مهمات rimfire گزینه محبوبی است.
3. پایه سه
نیتروگوانیدین به پودر پایه دو اضافه می شود تا محتوای انرژی را بیشتر افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به پیشرانه های تانک و توپخانه اشاره کرد. این نوع پیشران اغلب در مهمات سلاح های کوچک استفاده نمی شود.

برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید کنید.