لطفا چند لحظه صبر نمائید

تاریخچه فشفشه

فشفشه (ترقه، صداساز، banger) یک وسیله انفجاری کوچک است که در درجه اول برای تولید مقدار زیادی سر و صدا، به ویژه به شکل یک انفجار بلند، معمولاً برای جشن یا سرگرمی طراحی شده است. هر اثر بصری اتفاقی برای این هدف است. آنها فتیله دارند و در یک محفظه کاغذی پیچیده شده اند تا مواد منفجره را در خود جای دهند. فشفشه ها همراه با آتش بازی از چین سرچشمه می گیرند.
 
تاریخچه فشفشه

تاریخچه

فشفشه نوعی بامبو گرم شده بود که در اوایل 200 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت و با گرم شدن مداوم منفجر می شد. نام چینی فشفشه، baozhu (爆竹)، در لغت به معنای «بامبوی در حال انفجار» است. در فرهنگ سنتی چین، ترقه برای ترساندن دشمنان یا ارواح شیطانی استفاده می‌شده است.
ترقه ها عموماً از مقوا یا پلاستیک ساخته می شوند و پودر فلش، کوردیت، پودر بدون دود یا باروت به عنوان پیشرانه ساخته می شوند. هر چیزی از سر کبریت گرفته تا نفت سفید و مایع فندک و .... در ساخت ترقه استفاده شده است. درکل فشفشه باید خیلی محکم بسته بندی شود تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد. با این حال، پودر فلش نیازی به بسته بندی محکم ندارد و نباید بسته بندی شود.
اخیرا ترقه هایی تولید شده که با کاهش گازهای گلخانه ای و گرد و خاک؛ میزان انتشار آنها را تا 30 درصد کاهش داده است، اما میزان صدای آن نیز کاهش یافته است، با این حال، همچنان این ترقه ها هنوز حاوی آلاینده های مضر مانند آلومینیوم، باریم، نیترات پتاسیم و کربن هستند.
ترقه های چینی اولیه (قبل از دهه 1920) (همچنین به عنوان "ترقه های ماندارین" شناخته می شوند) معمولاً طولی در حدود 13 تا 51 میلی متر و تقریباً 6.4 میلی متر قطر داشتند و با آنها شارژ می شدند. ترقههای ماندارین در مقایسه با ترقههای مدرن با نور فلش (که از مواد منفجره متفاوتی به نام پودر فلش استفاده می کنند) صدای ضربان کمتر و کسل کننده تری تولید می کردند. ترقههای ماندارین وقتی منفجر می‌شوند، فلش کم‌نورتر و درخشان‌تر تولید می‌کنند. ترقه های ماندارین منفرد اغلب به صورت "رشته‌هایی" با طول‌های مختلف بافته می‌شدند که وقتی مشتعل می‌شدند، به ترتیب سریع منفجر می‌شدند. به طور کلی، ریسمان ها (گاهی شامل چندین هزار ترقه) قبل از احتراق از یک خط هوایی آویزان می شوند. اکثر ترقههای ماندارین کاملاً قرمز رنگ بودند و به طور کلی طرح یا آرم تزئینی سطح بیرونی خود (یا "پوشش پوسته") نداشتند. گهگاه چند ترقه ماندارین زرد و سبز ایجاد می‌شد و به رشته‌های کاملاً قرمز بافته می‌شد تا نماد امپراتور و طبقه حاکم باشد، در حالی که ترقههای قرمز متعدد نماد انسان معمولی بودند.
هنگامی که پودر فلش، که صدای تیزتر و درخشان‌تری تولید می‌کند، جایگزین باروت به عنوان بار انفجاری ترقه شد (حدود سال 1924)، تولیدکنندگان شروع به رقابت برای جلب وفاداری مصرف‌کنندگان معمولی کردند (یعنی عمدتاً پسران 8 تا 16 ساله). هزاران برند در دوران شکوفایی ترقه نور فلش از دهه 1920 تا اوایل دهه 1970 ایجاد شدند. تنها درصد کمی از برندها بیش از یک یا دو سال دوام آوردند
تا اواسط دهه 1980، تولید فشفشه با تکنولوژی پایین انجام می شد. آنها دست ساز بودند و با لوله های نورد شروع می شدند. هنگامی که لوله های فشفشه با دست (معمولاً از روزنامه) رول شدند و برچسب زدند، و سپس با پودر پر شدند، انتهای آن ها چین خورده و فتیله ها، همه با دست، وارد شدند.
 
تاریخچه فشفشه

قوانین مربوط به تولید، فروش و استفاده از ترقه

ترقه و همچنین انواع دیگر مواد منفجره در بسیاری از کشورها تابع قوانین مختلفی هستند، اگرچه خود ترقه معمولاً مواد قاچاق غیرقانونی در نظر گرفته نمی شود. معمولاً تولید، فروش، ذخیره سازی و استفاده از ترقه ها مشمول قوانینی از جمله الزامات ایمنی برای ساخت، نیاز به مجوز برای فروش یا نگهداری یا محدودیت در استفاده از ترقه است.

جشن ها
ترقه معمولاً در جشن‌های تعطیلات یا فستیوال‌هایی مانند هالووین، روز استقلال (همچنین به عنوان چهارم جولای) در ایالات متحده، دیوالی در هند، عید فطر در آسیای جنوب شرقی، تیهار در نپال، چهارشنبه سوری در ایران و غیره استفاده می‌شود.

استفاده و وضعیت قانونی بر اساس کشور
استفاده از ترقه اگرچه بخشی سنتی از جشن است، اما در طول سالیان متمادی منجر به جراحات و کشته های بسیاری شده است. هر ساله حوادثی در مورد کور شدن، از دست دادن اعضای بدن یا آسیب های دیگر به خصوص در جشن هایی که معمولاً شامل ترقه هایی مانند فصل سال نو چینی می شود، رخ داده است. از این رو، بسیاری از دولت ها و مقامات قوانینی را وضع کرده اند که فروش یا استفاده از ترقه را به طور کامل ممنوع می کند، یا استفاده از ترقه را در خیابان ها ممنوع کرده است، عمدتاً به دلایل ایمنی یا محیطی.
این قوانین همچنین نیاز به مجوز از دولت محلی و همچنین هر ارگان محلی مربوطه مانند مقامات دریایی یا هواپیمایی (در رابطه با انواع ترقه های مورد استفاده) و بیمارستان ها، مدارس و غیره در محدوده معینی دارند.