لطفا چند لحظه صبر نمائید

راهنمای ساخت مواد آتش بازی ستاره افشان، مار درخشان و بمب دودزا

ساخت ستاره افشان
مواد مورد نیاز:
300 گرم کلرات پتاسیم
60 گرم براده یا پودر آلومینیوم
2 گرم زغال چوب
14.9 میلی لیتر دکسترین
4 میلی لیتر آب
500 گرم نیترات استرانسیم (اختیاری، برای رنگ قرمز)
60 گرم نیترات باریم (اختیاری، برای رنگ سبز)
کلرات پتاسیم، پودر یا براده های آلومینیوم و زغال چوب را در یک کاسه مخلوط کنید. از یک قاشق برای مخلوط کردن پودرها استفاده کنید تا به طور مساوی توزیع شوند. سپس دکسترین و آب را به مخلوط اضافه کنید تا به یک دوغاب مرطوب تبدیل شود. افزودن آب و دکسترین به تدریج ادامه دهید تا محتویات کاسه کدر شود.
اگر جرقه های قرمز می خواهید، نیترات استرانسیم را اضافه کنید. بدون مواد اضافی، جرقه ها سفید خواهند شد. اگر اضافه کردن نیترات استرانسیوم باعث خشک شدن مخلوط می شود، مقداری محلول آب و دکسترین خود را اضافه کنید. برای ایجاد جرقه های سبز، در ترکیب فوق به مقدار گفته شده به جای نیترات استرانسیوم، نیترات باریم اضافه کنید.
سیم یا چوب را در مخلوط فرو کنید و در انتها، حدودا یک سوم فضای چوب را برای گرفتن باقی بگذارید. حدودا یک شبانه روز صبر کنید تا جرقه های شما خشک و سفت شود. چوب ها را در یک فضای امن و خشک که نزدیک هیچ شعله یا جرقه ای نباشد، بگذارید. مخلوط چسبیده به چوب یا سیم را تا زمانی که کاملاً خشک نشده است لمس نکنید. زیرا ممکن است از دسته جدا شود. سپس سر چوب یا میله جرقه را مشتعل نموده و از ستاره افشان ساخت خودتان لذت ببرید.

 

ساخت مارهای درخشان
مواد مورد نیاز:
ماسه بادی به مقدار لازم
الکل به مقدار لازم
1.5 گرم شکر
0.375 گرم جوش شیرین
شکر را در یک کاسه بریزید. جوش شیرین را اضافه کنید و آن را با شکر مخلوط کنید. یک تپه ماسه ای روی بشقاب درست کنید و یک فرورفتگی را به وسط فشار دهید. سپس ماسه را با الکل خیس کنید. به قدری الکل روی ماسه بریزید که خیس شود اما شکل آن خراب نشود. مخلوط جوش شیرین و شکر را با قاشق در فرورفتگی شن بریزید. حال مار درخشان شما آماده است تا روشن شود!
ماسه الکلی را مشتعل کنید. فتیله ای روی مار درخشان وجود ندارد. نخست ماسه مشتعل شده و پس از آن مار شروع به انبساط می کند.

 

ساخت بمب دودزا
128 گرم شکر
192 گرم  نیترات پتاسیم
از فویل آلومینیومی یک قالب درست کنید. کف قوطی نوشابه را در فویل آلومینیومی بپیچید و سپس قوطی نوشابه را بردارید. فویل شکل را نگه می دارد. فویل آلومینیومی را طوری شکل دهید که دهانه آن رو به بالا باشد، سپس قالب را کنار بگذارید.
شکر گرانول سفید را در یک تابه بریزید. نیترات پتاسیم را به شکر اضافه کنید. با قاشق چوبی این دو پودر را به خوبی باهم مخلوط کنید. محتویات را در تابه پخش کنید. تابه را روی اجاق گاز قرار دهید و شعله را روی حرارت ملایم قرار دهید و با حرکات آهسته و طولانی به هم زدن مواد ادامه دهید. در نهایت شکر شروع به آب شدن کرده و با نیترات پتاسیم مخلوط می شود. وقتی مخلوط مایع شد آن را از روی حرارت بردارید. این مخلوط پس از برداشتن از روی حرارت به زودی شروع به سفت شدن می‌کند. مخلوط مایع را در قالب فویل بریزید و اجازه دهید بمب دودزا برای مدتی خنک شود. سپس آن را از فویل بردارید. خود بمب دودزا کاملاً قابل اشتعال بوده و نیازی به فتیله نیست.
با قرار دادن بمب دودزا در معرض شعله، آن را مشتعل کنید. بمب دودزا ممکن است با شعله قابل مشاهده نسوزد، آن را از چیزهای قابل اشتعال دور نگه دارید.
 

برای تهیه مواد اولیه آتش بازی می تواید از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.