لطفا چند لحظه صبر نمائید

روش ساخت ذغال چوب charcoal

روش یک بشکه ای

 

منطقه ای برای ایجاد آتش در نظر بگیرید.


 

یک بشکه با درب ضد شعله بسته به میزان تولید مشخص را انتخاب نمایید.


 

نوع چوب انتخابی بایستی خشک باشد، چوب درخت گیلاس، بلوط و هیکوری عالی است. بسته به میزان حجم بشکه مورد نظر، چوب تهیه کرده و به قطعات 10 سانتی خرد کنید.


 

بشکه را با قطعات چوب به خوبی پر کرده و در نهایت درب بشکه را محکم قرار دهید. نیاز به آب بندی کامل درب بشکه نیست.

حال نوبت اشتعال است. به اندازه کافی دور بشکه تا وسط چوب جمع کنید به نحوی که بین 3 تا 5 ساعت کامل بسوزد. یک سوراخ نیز وسط بشکه ایجاد کنید. حال ذغال پوب آماده است. بشکه را باز کرده و برای مصارف خود استفاده کنید!

 

ساخت کربن فعال به روش دو بشکه


دو بشکه به اندازه متفاوت تهیه کنید، به نحوی که بشکه کوچک در بشکه بزرگ تر با حفظ فضای کافی جا شود. مثلا بشکه 55 گالنی و بشکه 30 گالنی مناسب این کار هستند.
 

به عنوان تغذیه سوخت بشکه داخلی، لازم است قسمت پایین بشکه بزرگتر به ابعاد حدودا 30 در 50 سانت با اره یا فرز مطابق شکل بریده شود.

انتهای بشکه کوچکتر باید به تعداد 5 الی 6 سوراخ به قطر حدودا 3 سانت به منظور انتقال حرارت تعبیه شود.
 

حال قطعات چوب را در داخل بشکه کوچکتر قرار دهید و درب آن را محکم ببندید. به نحوی که فقط رطوبت از آن خارج شود.
حال دو پله آجر در داخل بشکه بزرگتر و در زیر و بالای بشکه کوچکتر تعبیه کنید به نحوی که بشکه کوچکتر به خوبی حرارت بخورد. درب بشکه بزرگتر را نیز قرار دهید.
 

سپس داخل بشکه بزرگتر را مشتعل نموده به نحوی که بین 7 تا 8 ساعت کامل بسوزد. در صورت کاهش حجم آتش حتما داخل آن را مجددا پر از چوب کنید تا عملیات به خوبی انجام شده و به خوبی بسوزد و رطوبت و ناخالصی ها و گازها از ذغال خارج گردد. حال ذغال چوب آماده است.