لطفا چند لحظه صبر نمائید

سفیدک سطحی انگور و مصرف گوگرد برای از بین بردن آن

سفیدک سطحی و نحوه مصرف گوگرد برای از بین بردن آن
مشکلات و بیماری های درخت انگور عبارتند از زوال مو، بیماری‌های آنتراکنوز، سفیدک‌های پودری، پوسیدگی ریشه، گال، پوسیدگی بوتریتیسی، لکه برگی، شپشک، باد زدگی، مرگ سر شاخه‌های جوان، لکه برگی، سوسک پوست‌خوار انگور.
سفیدک انگور یا سفیدک سطحی مو که با نام های شته، سیابور، دردک، گردزدگی و معروف است، بر اثر تهاجم نوعی قارچ از رده آسکومیست ایجاد می شود. آفت سفیدک انگور به روش های مختلف نظیر وزش باد و یا حشرات از درختی به درخت دیگر منتقل شده و سبب کاهش میزان محصول، ترک خوردگی دانه ها و کاهش کیفیت آن و تضعیف درخت انگور و کاهش رشد گیاه می گردد.
سفیدک انگور معمولا به قسمت های جوان برگ، ساقه و میوه ها هجوم برده و بخش فوقانی برگ به پودری سفید رنگ آلوده شده و به طوری که برگ های آلوده به طرف بالا و داخل لوله می شود. پس از مدتی برگ های آلوده، قهوه ای رنگ و خشک شده و لکه هایی هم بر روی ساقه ها ایجاد می گردد. مشخص ترین حالت سفیدک انگور بر روی میوه است که سبب ایجاد یک گرد سفید رنگ بر روی انگور شده و تمام حبه ها و خوشه را فرا می گیرد. نتیجه آن ترش شدن انگور و نهایتا ترکیدن حبه هاست. اگر غوره به سفیدک مو گرفتار شود، پس از مدتی یا می ریزد یا ترک های عمیقی بر روی آن ایجاد می شود به حدی که دانه از میوه خارج می گردد.
آفت سفیدگ انگور در زمستان حالت مسلنیوم داشته و در داخل جوانه ها می ماند و فعالیت خود را در ابتدای بهار آغاز می کند. قارچ ایجاد کننده سفیدک مو ماندگاری بالایی داشته و در صورتی که به درستی درمان نشود ، سال به سال فعالیت خود را ادامه می دهد و حتی سرما و یخبندان شدید در زمستان ها نیز سبب نابودی این قارچ نمی شود.

 

از گوگرد پودری میکرونیزه که در بین کشاورزان به گرد انگور نیز معروف است برای مبارزه با آفت قارچی سفیدک انگور استفاده می شود. مصرف گوگرد پودری برای انگور از اهمیت بسزایی دارد و باید طبق دستورالعمل‌های مناسب از آن بهره بگیرید. در صورت بیشتر بودن وسعت باغ‌، حتما از دستگاه گوگرد پاش استفاده کنید. گوگرد پاشی را با احتیاط کامل انجام دهید و حتماً هنگام کار از دستکش، ماسک و عینک استفاده کنید. یکی از مهم ترین نکات استفاده از گوگرد با خلوص بالاست.
هنگامی‌ که جوانه و برگ‌ها بر روی ساقه درخت پدیدار شد، کلیه قسمت‌های درخت را گوگرد پاشی کنید. می توانید گوگرد را با مقدار مناسبی آب کرده و مایع با غلظت کافی و مناسب را به کار گیرید. محلول به‌ وجود آمده را با استفاده از سم‌پاش به قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید. می توانید محلول را به صورت مستقیم پای درخت بریزید تا جذب ریشه گیاه شود و اثرات مثبت خود را بر روی درخت و میوه‌ها به‌ جای بگذارد. دقت داشته باشید که محلول گوگردتان از غلظت مناسبی برخوردار باشد و اگر غلظت آن بالا باشد، ریشه درخت می‌سوزد. میزان دقیق اختلاط در ۱۰۰ لیتر آب، ۶ کیلوگرم گوگرد است. در روش گرده پاشی نیز باید با توجه به تعداد درختان و حجم محصولات، از گوگرد پودری استفاده کنید. البته باید میزان گوگرد به اندازه کافی باشد تا تمام برگ ها و ساقه های درخت به طور کامل تغذیه شوند.

 

زمان مناسب مصرف
‌معمولا بهتر است گوگرد پاشی در ۳ مرحله اصلی مورد استفاده قرار گیرد. مرحله اول باید زمانی باشد که جوانه‌های درخت تازه شکوفه کرده‌ و بر روی هر شاخه نیز حدود ۴ الی ۱۰ برگ جوان رشد کرده باشد. مرحله دوم زمانی است که انگورها گل کرده‌اند و در حال سبز شدن هستند. مرحله سوم نیز هنگامی است که غوره‌ها بزرگ شده‌اند. با توجه به این که کود گوگرد مزایای بسیار زیادی دارد، می‌توانید در زمان‌های دیگری نیز از آن بهره بگیرید. بنابر این اگر می‌خواهید کیفیت محصولات‌تان افزایش یابد بهتر است تا زمان رسیدن کامل میوه آن، با توجه به تراکم کاشت درخت انگور، خاک موردنظر، آب و هوا و تعداد درختان، از این کود مفید استفاده کنید.
دقت داشته باشید که کوددهی درختان انگور با استفاده از گوگرد پودری باید به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده و منظم باشد تا بتواند اثرگذاری مناسب تری داشته باشد. همچنین بهتر است قبل از کاشت درختان انگور، حتما خاک زمین را با استفاده از گوگرد تغذیه کنید تا تمام ناخالصی‌های موجود در خاک از بین برود و ساختار خاک بهبود یابد.

 

مزایای گوگرد برای درخت انگور
روش استفاده از گوگرد پودری برای انگور بسیار ساده است.
گوگرد سبب تحریک آنزیم‌های پروتئینی در انگورشده و عملکرد درختان را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و منجر به باردهی فوق العاده در خت انگور می گردد.
کیفیت محصولات تولید شده را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و مانع از آسیب های جدی به گیاه می شود.
به روش های مختلف آبیاری، محلول پاشی و گردپاشی قابل استفاده است.
آفات، بیماری‌ها، قارچ‌ها و ناخالصی‌های موجود در خاک را نابود می کند.
تا جای امکان pH خاک را تنظیم کرده و شوری خاک را هم برطرف می‌نماید.
مهاجرت و تغذیه عناصری مهمی نظیر منیزیم، آهن، روی، روی، فسفر و را برای انگور فراهم می‌کند.
سبب کاهش سمیت خاک و افزایش فعالیت باکتری‌های مفید آن می گردد.
برای تهیه گوگرد بر روی گزینه خرید گوگرد واقع در بخش پیوندها کلیک کرده و یا با شماره 09374530876 تماس حاصل فرمایید.

منابع:

https://irankud.com/
https://sinato.ir/
 
مقایسه 0 انصراف