لطفا چند لحظه صبر نمائید

موشک و انواع آن

موشک وسیله ای است که نیروی انفجاری را برای ایجاد نیروی رانش هدایت می کند. به طور کلی، موشک از یک سوخت یا پیشران تشکیل شده است که در یک ظرف امن، معمولا یک سیلندر ذخیره می شود. سیلندر باید فقط در یک جهت باز باشد تا در هنگام احتراق، نیروی انفجاری سوخت خارج شود. موشک های مدرن دارای یک نازل هستند که انفجار موشک را در یک جهت هدایت می کند. ساده ترین راه برای فکر کردن به موشک این است که همه آنها انفجارهای کنترل شده هستند. از آنجایی که نیروی انفجاری می خواهد از موشک فرار کند، از نازل خارج می شود و کل موشک را در جهت مخالف حرکت خود به حرکت در می آورد.در حال حاضر موشک ها آنقدر متنوع هستند که نمی توان ساخت آنها را در یک روش طبقه بندی کرد. با این حال، همه آنها برخی از خواص ساختمانی مشابهی دارند. بیشتر موشک ها توسط ماشین ساخته می شوند. این امر احتمال خطا را از بین می برد. از آنجا که یک موشک باید یک انفجار بسیار قوی را کنترل کند، باید بتواند در برابر نیروی آن انفجار مقاومت کند و همچنین قدرت انفجار را تنها در یک جهت هدایت کند. این بدان معناست که موشک باید از ماده ای ساخته شود که برای نیروی انفجاری که آزاد می شود مناسب باشد. به عنوان مثال، موشک های بسیار کوچکی که در فعالیت های موشکی مدل های کوچک یافت می شوند، فقط یک محفظه پلاستیکی یا مقوایی کوچک برای مهار انفجار خود دارند. با افزایش اندازه موشک ها از مواد بادوام تری مانند آلومینیوم و فولاد استفاده می شود. همه موشک ها همچنین باید دارای نازلی باشند که بتوان آن را پیچ کرد، چسباند و یا به شکل دیگری به سیلندر چسباند. نازل معمولاً از مواد بسیار بادوام ساخته می شود و می تواند حتی از خود سیلندر نیز سخت تر باشد. این به این دلیل است که نازل بسیار کوچک است و بیشترین نیروی انفجاری روی آن قرار می گیرد. بسته به استفاده از موشک، نازل ممکن است افزایش یا کاهش یابد. کاهش قطر نازل باعث می شود که پیشرانه با نیروی کمتر اما مدت زمان بیشتری بسوزد. برعکس، نازل پهن تر باعث سوختگی کوتاه تر با نیروی بیشتر می شود. موشک کاربردهای مختلفی از جنگ تا سفر فضایی داشته است. امروزه راکت ها به طور کلی به چند نوع مختلف تقسیم می شوند.


موشک سوخت جامد؛ قدیمی ترین و ساده ترین انواع موشک ها از سوخت جامد برای تامین نیروی رانش استفاده می کنند. موشک های سوخت جامد از زمانی که چینی ها باروت را کشف کردند، وجود داشته است. به این نوع از موشک، "تک پیشرانه" هم می گویند. به این معنی که چندین ماده شیمیایی جامد با هم ترکیب می شوند تا یک مخلوط واحد بسازند. این مخلوط سپس در محفظه احتراق در انتظار احتراق قرار می گیرد.

یکی از معایب این نوع سوخت این است که به محض شروع سوختن، هیچ راهی برای متوقف کردن آن وجود ندارد و بنابراین تا زمانی که تمام شود، تمام سوخت خود را طی می کند. اگرچه ذخیره سازی نسبتاً آسان در مقایسه با سوخت های مایع است، برخی از مواد مورد استفاده برای سوخت جامد مانند نیتروگلیسیرین بسیار فرار هستند.

موشک سوخت مایع؛ موشک های سوخت مایع همانطور که از نامشان پیداست از پیشران مایع برای ایجاد نیروی رانش استفاده می کنند. اولین بار توسط رابرت اچ. گدارد، مردی که به عنوان پدر موشک مدرن معرفی می‌شود، ساخته شد، و در سال 1926 با موفقیت به فضا پرتاب شد. موشک سوخت مایع همچنین مسابقه فضایی را به پیش برد و برای اولین بار اسپوتنیک، اولین ماهواره جهان را با استفاده از آن به مدار فرستاد. تقویت کننده R-7 روسی و در نهایت با پرتاب آپولو 11 با استفاده از موشک Saturn V به اوج خود رسید. موشک های سوخت مایع می توانند از نظر طراحی تک پیشرانه یا دو پیشرانه باشند، تفاوت در این است که دو پیشرانه از سوخت و اکسید کننده تشکیل شده است، یک ماده شیمیایی که به سوخت اجازه می دهد در هنگام مخلوط شدن بسوزد.

موشک یونی؛ موشک یونی که کارآمدتر از فناوری معمولی موشک محسوب می شود، از انرژی الکتریکی سلول‌های خورشیدی برای تامین نیروی رانش استفاده می‌کند. موشک یونی به جای خروج گاز داغ تحت فشار از نازل - که میزان نیروی رانش را با تحمل گرمای نازل محدود می کند - جت یون زنون را به حرکت در می آورد که الکترون های منفی آن توسط تفنگ الکترونی موشک از بین رفته است.

موشک پلاسما؛ یکی از مدرن ترین موشک‌های جهان موشک پلاسماست که با شتاب بخشیدن به پلاسمای حاصله از جدایش الکترون‌های منفی اتم‌های هیدروژن در داخل یک میدان مغناطیسی و بیرون راندن آنها از موتور کار می‌کند. این فناوری که برای کاهش زمان رسیدن به مریخ در عرض چند ماه پیشنهاد شده است، در حال حاضر مطالعات و آزمایشات متعدد روی این موشک ها جهت افزایش قدرت و استقامت است.

برای تهیه و ساخت سوخت موشک، نظیر نیترات پتاسیم و پرمنگنات می توانید به راحتی از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.