لطفا چند لحظه صبر نمائید

پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم یک نمک کریستالی بنفش رنگ است که دارای اهمیت مهم تجاری و صنعتی، کاربردهای آزمایشگاهی و پزشکی است. نام IUPAC آن منگنات پتاسیم (VII) است. واکنش اولیه بین دی اکسید منگنز و کربنات پتاسیم:
MnO2 + K2CO3 → K2MnO4
واکنش ثانویه زمانی که منگنات پتاسیم در آب حل می شود:
K2MnO4 + H2O → KMnO4 + KOH

پرمنگنات پتاسیم یک عامل اکسید کننده قوی است که محصولات جانبی سمی تولید نمی کند و برای کاربردهای مختلف مفید است.

1. ضد عفونی کننده؛ یکی از اولین محصولات ضدعفونی کننده تجاری محسوب می شود.
2. پزشکی؛ پرمنگنات پتاسیم برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند قارچ پا استفاده می شود. درمان عفونت ها، درمانی برای پمفیگوس (یک بیماری خودایمنی پوست و مخاط)، زخم های سطحی، درماتیت، و زخم های استوایی و غیره از پرمنگنات پتاسیم به صورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود.
3. تصفیه آب؛ یکی از کاربردهای صنعتی اولیه پرمنگنات پتاسیم تصفیه آب است. آهن و سولفید هیدروژن را از آب حذف می کند و در نتیجه بوی بد ناشی از آنها را از بین می برد.
4. سنتز آلی؛ بسیاری از ترکیبات آلی با ارزش تجاری، مانند داروها، به پرمنگنات پتاسیم نیاز دارند تا سنتز شوند. برخی از نمونه ها عبارتند از اسید اسکوربیک (ویتامین C)، کلرامفنیکل (آنتی بیوتیک)، ساخارین (شیرین کننده مصنوعی) و ایزونیکوتینیک اسید (ضد باکتری).
5. معرف تحلیلی؛ از پرمنگنات پتاسیم نیز در شیمی تجزیه استفاده می شود. (تیتراسیون)
6. نگهداری میوه؛ میوه هایی مانند موز به راحتی می توانند بیش از حد رسیده و با تجمع اتیلن فاسد شوند. پرمنگنات پتاسیم که با اکسید کردن اتیلن تولید شده توسط چنین میوه هایی، روند رسیدن را کند می کند.
7. کیت های بقا؛ پرمنگنات پتاسیم اغلب در کیت های بقا گنجانده می شود زیرا می توان از آن برای ایجاد سریع آتش استفاده کرد.
فرمول شیمیایی پرمنگنات پتاسیم KMnO4 است. وجود چهار اتم اکسیژن در هر مولکول این ترکیب را به یک عامل اکسید کننده خوب تبدیل می کند. گروه پرمنگنات یون با بار منفی (آنیون) و پتاسیم یون با بار مثبت (کاتیون) را تشکیل می دهد.
 
با وجود خواص دارویی فراوان، پرمنگنات پتاسیم همیشه بی خطر نیست. در غلظت های بالا می تواند باعث تحریک شدید و حتی سوزش پوست و چشم شود. در صورت استنشاق، می تواند منجر به سرفه و تنگی نفس شود. همچنین قرار گرفتن بیش از حد در معرض پرمنگنات، سبب تجمیع مایع در ریه ها و آسیب به کبد و کلیه ها می شود.
زمانی که پرمنگنات پتاسیم محکم بسته شود، عمر مفیدی در حدود پنج سال دارد. با این حال، یک بار شما ظرف را باز کنید، ممکن است فقط یک سال طول بکشد تا منقضی شود. این ماده تا زمانی که در معرض هوای آزاد قرار نگیرد، نسبتاً پایدار است.
برای تهیه پرمنگنات پتاسیم به راحتی می توانید از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.