لطفا چند لحظه صبر نمائید

پرمنگنات پتاسیم KMnO4

پرمنگنات پتاسیم به فرمول شیمیایی KMnO4 پودر بنفش مایل به تیره رنگی است که کاربردهای متنوعی در صنایع پزشکی، کشاورزی، آبزیان، تصفیه آب و فاضلاب . ... دارد.  این ماده یک ترکیب شیمیایی است که از اکسیژن، منگنز و پتاسیم ساخته شده و به نام های دیگری چون کریستال کاندی و یا پرمنگنات پتاس شناخته می شود. به راحتی در آب حل می شود و اگر محلول آن تبخیر شود، کریستال ها منشوری به رنگ سیاه و بنفش و درخشان تولید می کند. پتاسیم پرمنگنات بی بو بوده و طعم شیرینی دارد. دمای ذوب آن حدودا 270 درجه سانتی گراد می باشد.
 این ماده یک عامل اکسیدکننده بسیار قوی با ویژگی ضدعفونی کنندگی نیز می باشد که سبب کاربردهای گسترده آن در پزشکی شده است، به طوری که در ابتدا در سال 1857 به منظور درمان بیماری های پوستی تولید و به کار گرفته شد. امروزه این ماده در درمان عفونت های پوستی و قارچ ها کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. از محلول رقیق پتاسیم پرمنگنات برای درمان عفونت های پوستی مانند اگزما، آکنه و ... با زخم های کوچک و با دستور پزشک استفاده می شود. خاصیت ضدمیکروبی این محلول طیف گسترده ای از باکتری ها، جلبک ها و ویروس ها را از بین برده و احتمال ابتلا به عفونت های ثانویه را کاهش میدهد.
 

ویژگی بارز پرمنگنات پتاسیم رنگ ارغوانی آن است و به منظور شناساگر در تیتراسیون استفاده می شود.
محصولاتی نظیر سیب، موز و انبه پس از برداشت اصطلاحا دچار فاز کلیماکتریک شده و خروج از مرحله کالی و رسیدن آنها با تولید گاز اتیلن ادامه می یابد. پس از این مرحله، بافت میوه نرم شده و امکان حمل و نقل آنها با توجه به آسیب پذیر شدن بافت با چالش مواجه می شود. لذا برداشت این میوه ها به صورت سبز و سفت انجام می شود. جهت افزایش امکان انبار مانی این قبیل محصولات کشاورزی، استفاده از مواد جاذب اتیلن مانند پتاسیم پرمنگنات است. پرمنگنات پتاسیم با ایجاد تاخیر در فعالیت آنزیم های موثر در تجزیه پکتین و نشاسته، عمر مفید میوه های رسیده و انبار شده را بیشتر می کند.

کنترل انواع بیماری ماهی ها و رعایت مسائل بهداشتی در پرورش آبزیان از اهمیت بسزائی برخوردار است. یکی از روش های کنترل بیماری ها، استفاده گسترده از مواد ضدعفونی کننده  است. پرمنگنات پتاسیم برای کنترل عفونت های موجودات آبزی، پوسته ماهی ها و کاهش عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد.

پرمنگنات پتاسیم به دلیل قابلیت اکسید کنندگی قوی، در تصفیه موثر بوده و قادر است عناصری همچون منگنز و آهن موجود در آب را که سبب تغییر رنگ و طعم آن می شود را ته نشین کند. مطالعات نشان می دهد استفاده از پرمنگنات پتاسیم سبب کاهش زنگ زدگی تجهیزات و لوله های آب می شود.

ازجمله مواد پرکاربرد پتاسیم پرمنگنات در شیمی آلی است که در اکسیداسیون تعداد زیادی از مولکول های آلی استفاده می شود و به دلیل رنگ تیره و خاص پرمنگنات پتاسیم، معمولا به شناساگر نیازی ندارد.
در صنایع فرآوری مواد معدن و هیدرومتالورژی نیز از پرمنگنات پتاسیم برای حذف انتخابی برخی عناصر و خالص سازی پالپ به منظور راندمان بالای استحصال فلزات نظیر حذف کبالت از محلول لیچینگ روی در دما و pH  مناسب استفاده می شود.
پرمنگنات پتاسیم در نساجی جهت ایجاد حالت های مختلف رنگ در پارچه، خصوصا در جین استفاده می شود.
عوارض پرمنگنات پتاسیم در صورت تماس با بدن موجب ایجاد لک و حساسیت های پوستی و در صورت مصرف موجب زخم لب ها، حنجره، سوراخ شدن و خونریزی معده، تنگی نفس، خونریزی در کلیه ها و چربی کبد می گردد.
 
ترکیب پرمنگنات پتاسیم با موادی نظیر گلیسیرین، ضدیخ، انواع روغن و سایر مواد کاهنده سبب ایجاد آتش سوزی می شود. لذا لازم است رعایت نکات ایمنی درانبارش و استفاده از KMnO4 در دستور کار قرار گیرد.
در صورت آتش گرفتن پرمنگنات، گازهای سمی تولید می کند. برای مهار آتش سوزی حتما از آب با فشار بالا استفاده کنید. در صورت تماس با چشم باید به مدت 15 دقیقه با آب زیاد چشم را شستشو دهید.
کشورهای اندکی صاحب تکنولوژی تولید پرمنگنات پتاسیم در سطح جهانی بوده و تا سال ها قبل به صورت گسترده پرمنگنات مورد نیاز کشورمان از کشور چین تامین می شد. شرکت آنا کیمیا منگنز در استان زنجان تنها کارخانه تولید کننده این ماده در خاورمیانه است که تا حدود زیادی نیاز داخلی کشور را تامین می کند.

 
برای خرید پرمنگنات پتاسیم در مقادیر مختلف به راحتی می توانید از فروشگاه آنلاین فلات کالا خرید کنید. سفارش شما در اسرع وقت توسط ناوگان پستی و سایر باربری ها به دستتان می رسد.