لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه سوخت موشک بسازیم؟

 مواد مورد نیاز:
نیترات پتاسیم 58 گرم
شکر 29 گرم
شربت کارو (شربت ذرت) 13 سی سی
آب مقطر 30 سی سی

 به منظور پیشگیری از آسیب های جدی، حتما از دستکش، عینک و تجهیزات ایمنی استفاده می شود.
مقادیر تعیین شده نیترات پتاسیم و شکر را به خوبی سرند شده و با هم ترکیب می شود. هر چه سایز مواد استفاده شده ریزتر و ترکیب به خوبی انجام شود، سوخت موشک قوی تر و بهتر خواهد بود.
 


سوخت های موشک مبتنی بر شکر به عنوان "R-Candy" شناخته می شوند. زیرا با تامین اکسیژن به قند در حال سوختن از طریق یک اکسید کننده (اینجا نیترات پتاسیم)، یک شکل قوی و پایدار از احتراق ایجاد می شود. سپس مقادیر شربت کارو و آب مقطر به ترکیب اضافه شده و ترکیب را به خوبی هم زده می شود. افزودن آب مقطر منجر به انحلال شکر و شکل گیری مناسب تر سوخت جامد می گردد.
 


ترکیب به دست آمده معمولا در فضای آزاد و بر روی حرارت ملایم و قابل کنترل ترجیحا آون الکتریکی قرار می دهند تا رطوبت اضافی خشک گردد. زیرا احتمال انفجار و بروز فاجعه در صورت استفاده از آتش مستقیم، حرارت بالا و فضای بسته وجود دارد.
 


ترکیب روی آون الکتریکی به طور پیوسته هم زده می شود تا به ظرف نچسبد. معمولا تا زمانی که ترکیب شبیه خمیری مشابه کره بادام زمینی شد، عملیات همزنی ادامه می یابد. خمیر مورد نظر را در حالتی که هنوز کاملا سرد نشده را می توان به اشکال مختلفی درآورد. بنا به ابعاد و شکل موشک این مواد شکل داده می شوند. زیرا در صورت سرد شدن، خمیر سفت و شکننده و غیر قابل شکل دهی می شود.
 


قطعات شکل داده شده را به داخل راکت انتقال و مابقی را به یک ظرف درب دار پلاستیکی و به دور از حرارت منتقل می کنند تا در معرض اکسیژن هوا قرار نگیرد و قابلیت احتراق خود را از دست ندهد. پس از انتقال این مواد در داخل راکت، توسط قطعاتی نظیر چوب و پلاستیک بسته می شود. حال راکت شما آماده پرتاپ است!