لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه نیترات پتاسیم بسازیم؟

نیترات پتاسیم یکی از مهم ترین مواد شیمیایی در صنعت و کشاورزی خصوصا ساخت باروت، سوخت موشک و ... محسوب می شود. به کمک برخی مواد شیمیایی در دسترس خانگی می توان این ماده را تولید کرد. قبل از شروع عملیات، رعایت برخی موارد ایمنی و استفاده از برخی تجهیزات نظیر عینک ایمنی، ماسک فیلتر دار، دستکش لاتکس و ... به منظور پیشگیری از آسیب جدی به ارگان های حیاتی بدن ضروری است.

به میزان 80 میلی لیتر نیترات آمونیوم (قابل تهیه از داروخانه یا فروشندگان لوازم آزمایشگاهی) را در یک ظرف مدرج ریخته و میزان 70 میلی لیتر به آن آب داغ اضافه کنید و کاملا محلول را هم بزنید. سپس محلول را با فیلتر تصفیه کنید.
 


به میزان 56 گرم پتاسیم هیدروکسید را در داخل یک ظرف بریزید. کم کم و به میزان حدودا یک قاشق غذاخوری آب به آن بریزید و هم بزنید تا حالتی ژله ای یا مانند سوپ شود.سپس هیدروکسید پتاسیم را به آرامی و حتما در زیر هود آزمایشگاهی و یا فضای آزاذ و با داشتن تجهیزات ایمنی به نیترات آمونیوم اضافه کنید. دقت کنید که این ترکیب منجر به رهایش گاز آمونیوم و سایر مواد تحریک کننده می شود.محلول حاصله را روی اجاق گاز در فضای باز بجوشانید. حتما اجاق گاز را روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید محلول به مدت 20-30 دقیقه یا تا زمانی که حلقه ای از کریستال ها در اطراف تشکیل شود، بجوشد حتما از ماسک گاز دو فیلتره حین جوشاندن محلول استفاده کنید، زیرا همچنان محلول مورد نظر گاز سمی آمونیوم آزاد می کند.
 


محلول مورد نظر را در یک ظرف مدرج بریزید و آن را روی یک سطح صاف حداقل 30 متر دور از هر خانه یا ساختمان قرار دهید. اجازه دهید نیترات آمونیوم تا 2 هفته تبخیر شود، یا تا زمانی که تمام آنچه در ظرف اندازه‌گیری باقی می‌ماند کریستال‌های سفید باشد. ماده حاصله نیترات پتاسیم است.
 

برای اطمینان از خالص سازی کریستال های نیترات پتاسیم، نمونه کوچکی از آن ها را با مقدار مساوی شکر گرانول مخلوط کنید. مخلوط را در یک منطقه کنترل شده، مانند آزمایشگاه، با استفاده از فندک روی آتش بگذارید. اگر نیترات پتاسیم خالص ایجاد کرده اید، باید شعله های ارغوانی ایجاد کند. برای جلوگیری از صدمات، نیترات پتاسیم و فندک را با احتیاط و در یک منطقه کنترل شده استفاده کنید.