لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربردهای رایج پزشکی پرمنگنات پتاسیم KMnO4

کاربردهای پزشکی متعددی از پرمنگنات پتاسیم وجود دارد. پرمنگنات پتاسیم یک عامل اکسید کننده قوی است که اغلب در آزمایشگاه به عنوان یک معرف شیمیایی استفاده می شود. همچنین در صنایع داروسازی مورد استفاده قرار گرفته است و به دلیل کشف ترکیبات دیگر و برخی درمان‌های پزشکی شناخته شده است. کاربردهای مختلفی از پرمنگنات پتاسیم در پزشکی وجود دارد، هم به عنوان ضد عفونی کننده و هم دارویی. منابع مختلف توصیه های بیشتری برای مصرف مقادیر بی خطر پرمنگنات پتاسیم ارائه می دهند. حال به کاربردهای پرمنگنات پتاسیم در بخش پزشکی اشاره می کنیم.
 
کاربردهای رایج پزشکی پرمنگنات پتاسیم KMnO4

1. درمان بیماری های پوستی

از محلول پرمنگنات پتاسیم برای درمان بیماری های مختلف پوست استفاده می شود، هرچند استفاده نادرست از پرمنگنات پتاسیم ممکن است منجر به تیره شدن و لایه لایه شدن پوست شود. استفاده یک باره از محلول پرمنگنات ممکن است عفونت های قارچی جزئی پوست مانند پای ورزشکار را از بین ببرد، در حالی که سایر عفونت های قارچی نیاز به استفاده مکرر دارند. کاربردهای پزشکی پرمنگنات پتاسیم شامل تهیه محلول موضعی است که مصرف حداقل دو بار در شبانه روز به مدت 3 یا 4 روزه بر روی زگیل و پوست اطراف آن، آنرا درمان می کند. برای از بین بردن خال ها و زائده های پوستی نیز از پرمنگنات استفاده شود.

2. تشخیص بیماری

ادرار حاوی خون با پرمنگنات پتاسیم درمان می شود و سپس در معرض اسید سولفوریک قرار می گیرد. پرمنگنات با هموگلوبین موجود واکنش می دهد و آن را بنفش می کند و PH نمونه را تغییر می دهد. کاربردهای پزشکی پرمنگنات پتاسیم شامل استفاده از آن به عنوان یک ابزار تشخیصی برای کمک به تشخیص وجود خون در ادرار است. آزمایش مثبت نشان دهنده احتمال آسیب مثانه یا کلیه به دلیل خونریزی است که یکی از دلایل شایع خون در ادرار است.

3. ضد عفونی کننده

به عنوان یک ضد عفونی کننده، از پرمنگنات پتاسیم به عنوان تهیه محلول شست و شو جهت پیشگیری از عفونت در بریدگی ها و ساییدگی های جزئی استفاده می شود. همچنین در پیوند پوست جهت پیشگیری از بروز بیماری ها استفاده شود. جهت استریل و ضد عفونی کردن انواع مختلف تجهیزات مانند دماسنج، ابزار جراحی و پانسمان نیز از پرمنگنات استفاده شود، اگرچه این روش، موثرترین آنها نیست.

4. درمان برخی از انگل ها، قارچ ها و باکتری ها

پرمنگنات پتاسیم یک درمان موثر در کرم‌ها و انگل‌های روده‌ای است. همچنین در درمان کرم های نواری و کرم سوزنی در انسان استفاده شده است. با این حال، جهت کسب افزایش راندمان، باید با سایر روش های درمانی مانند تیابندازول ترکیب شود.

5. درمان سرطان

پرمنگنات پتاسیم یک پادزهر فرمالدئید برای از بین بردن تومورهای سرطانی و جلوگیری از عود در صورت آزاد شدن آنها است. همچنین ممکن است برای درمان برخی از انواع سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم استفاده شود، اگرچه این عمل به طور گسترده توصیه نمی شود. این ماده شیمیایی همچنین برای درمان تومورهای پوستی در سگ ها نیز استفاده می شود.

6. دندانپزشکی

پرمنگنات پتاسیم به طور موثری انواع خاصی از لکه‌ها را از روی دندان‌ها پاک می‌کند، اگرچه در صورت وجود هرگونه مشکل زمینه‌ای که ممکن است باعث ایجاد لکه شود، نباید از آن استفاده کرد. جهت ضد عفونی زخم های دهان و جلوگیری از عفونت آنها از پرمنگنات نیز استفاده شود. اشکال جزئی بیماری پریودنتال در سگ ها را با اعمال مستقیم پرمنگنات پتاسیم در مناطق آسیب دیده درمان می شود.

7. دامپزشکی

پرمنگنات پتاسیم یک عامل اکسید کننده قوی است که برای استفاده در افراد توصیه نمی شود، مگر تحت نظر پزشکی، زیرا بالقوه سمی است، به خصوص زمانی که در دوزهای بالا مصرف شود. این ماده شیمیایی ممکن است به عنوان درمانی برای اشکال مختلف انگل در حیوانات، به ویژه در مورد درمان کک و کنه مفید باشد. همچنین برای کمک به خلاص شدن سگ ها از شر کرم حلقوی استفاده می شود.

8. درمان برخی از بیماری های مزمن

پرمنگنات پتاسیم در درمان برخی بیماری های مزمن مانند دیابت و آرتریت در ترکیب با سایر داروها استفاده می شود. با این حال، خواص دارویی آن به دلیل تمایل آن به تحریک غشاهای مخاطی و پوست در هنگام استفاده یا بلعیدن محدود است. همچنین ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود و اثربخشی آن را محدود کند.
 
کاربردهای رایج پزشکی پرمنگنات پتاسیم KMnO4

نتیجه
پرمنگنات پتاسیم یک ماده شیمیایی همه کاره است و راه های مختلفی برای استفاده از آن در پزشکی وجود دارد. چندین مورد از کاربردهای آن بحث برانگیز است، عمدتاً زمانی که از آن برای تشخیص بیماری در افراد استفاده می شود، اما مانند بسیاری از داروهای دیگر، آنها فقط در صورتی باید استفاده شوند که موثر و بی خطر باشند. بعید است که پرمنگنات پتاسیم جایگزین روش های سنتی درمانی مانند آنتی بیوتیک ها و جراحی شود.
برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید کنید.