لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربردهای پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم به فرمول شیمیایی KMnO4 یک اکسید کننده بسیار قوی بوده و کاربردهای متنوعی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.
تصفیه آب شهری: پرمنگنات پتاسیم فلزاتی همچون آهن، منگنز و سولفید هیدروژن را حذف می کند؛ طعم، بو و رنگ را از بین می برد و رشد جلبک ها را کنترل می کند.
تصفیه فاضلاب:
(الف) شهری؛ آلاینده‌های آلی و معدنی را اکسید می‌کند، سولفید هیدروژن سمی و خورنده را حذف و جریان‌های فاضلاب را خوشبو می‌کند.
(ب) صنعتی؛ آهن و منگنز محلول را از پسماندهای معدنی اسیدی حذف می کند، سولفید هیدروژن موجود در پسماند را حذف کرده و لجن را آبگیری می کند. همچنین فنل و سایر آلاینده های صنعتی را کنترل می کند.
ساخت و فرآوری شیمیایی: در سنتز محصولات ارگانیک فرآیندهای شیمیایی و صنایع دارویی کاربرد گسترده ای دارد.
شیلات (پرورش ماهی): بیماری ها و انگل های ماهی را کنترل و سم زدایی کرده و کمبود اکسیژن استخرهای ماهی را برطرف می کند.
فرآوری فلزات: عناصر اضافی و مازاد را در صنایع مختلف فراوری نظیر هیدرومتالورژی را به صورت انتخابی اکسید کرده و از چرخه خارج می کند.
تصفیه هوا و گاز: آلاینده های هوا و ناخالصی گازهای صنعتی را از بین می برد و سرباره حاصل از عملیات ریخته گری را دفع می کند.
ضدعفونی کننده: در بخور مرغداری ها، جوجه کشی ها، مزارع قارچ، محیط های کشت و اتاق عمل بیمارستان ها کاربرد گسترده ای دارد.
علاوه بر موارد فوق، پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک عامل رنگ‌زدایی و سفیدکننده در صنایع نساجی و دباغی، به عنوان یک اکسید کننده در پاک‌سازی زباله‌های رادیواکتیو، به عنوان کلکتور در فلوتاسیون فرآوری مواد معدنی، در تمیز کردن بردهای مدار چاپی و... کاربرد دارد.
از آنجا که پرمنگنات پتاسیم در تصفیه کوکائین، هروئین و شیشه (مت آمفتامین) استفاده می شود، تجارت جهانی آن توسط هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر (INCB) اتریش نظارت می شود.