لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربرد پرمنگنات پتاسیم در گیاهان

پرمنگنات پتاسیم KMnO4 از دیرباز به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی، نه تنها برای اهداف پزشکی، بلکه در کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تا به امروز، استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای گیاهان مورد توجه ویژه کشاورزان است. یک ماده شیمیایی ساده می تواند فعالیت ارگانیسم های بیماری زا مختلف را خنثی کند. بنابراین، پرمنگنات پتاسیم برای ضد عفونی بذر، خاک، ابزار کشاورزی و گلخانه ها استفاده می شود. محلول های پرمنگنات پتاسیم کمبود عناصر کمیاب را چه در گیاهان باغچه و چه در گیاهان داخلی جبران می کند. این ماده به مبارزه با بیماری های عفونی که سبزیجات و محصولات میوه را تحت تأثیر قرار می دهند کمک می کند.
امروزه پرمنگنات پتاسیم به صورت آزاد در داروخانه ها و فروشگاه های تخصصی باغبانی به فروش می رسد. برای تهیه محلول های دارویی یا ضد عفونی کننده، دوزهای کمی مورد نیاز است. بنابراین یک بسته برای کل فصل کافی است. تهیه محلول پرمنگنات پتاسیم معمولا به صورت تجربی و اصطلاحا چشمی است.
صورتی (ضعیف)؛
صورتی گرم (متوسط)؛
صورتی تیره (غلظت قوی).
 

بلافاصله قبل از کاشت، بذرها را با پرمنگنات پتاسیم ترکیب می کنند. دوز پرمنگنات پتاسیم بر اساس دستورالعمل ارائه شده توسط کشاورزان انتخاب می شود. بذرهای کاشت پیاز، کرفس، گوجه فرنگی و تربچه را حدود 45 دقیقه در محلول 1 درصد پرمنگنات پتاسیم نگهداری می کنند. فلفل دلمه ای، کلم، بادمجان، هویج و محصولات کدو تنبل به مدت 20 دقیقه در مایعی با نشانگر 2% خیس می شوند

دارو را طبق این طرح آماده کنید:
100 میلی لیتر آب در ظرف ریخته می شود.
1 گرم پرمنگنات پتاسیم اضافه کنید؛
کاملا مخلوط کنید تا حل شود.
آماده سازی کنسانتره برای به دست آوردن یک آماده سازی با غلظت دو درصد از پرمنگنات پتاسیم برای فرآوری گیاهان و بذر، مواد را 2 برابر بیشتر (2 گرم) قرار می دهند. از آنجایی که همه خانوارها ترازوی دقیق گرمی ندارند. بنابراین، کارشناسان رویکرد متفاوتی را توصیه می کنند. برای 600 میلی لیتر آب، 1 قاشق چایخوری پودر مصرف کنید. نتیجه یک محلول کاری 1٪ است. برای ایجاد مایعی با غلظت 2 درصد، همان مقدار ماده را در 300 میلی لیتر آب تکرار کنید.
ظرف با آب تمیز پر می شود و پس از آن محتویات آن به خوبی تکان می خورد. ممکن است کسی فکر کند که چرا دانه ها پس از پرمنگنات پتاسیم باید شسته شوند، زیرا آنها تحت چنین ضدعفونی با کیفیت بالایی قرار گرفته اند؟ کارشناسان می گویند که به لطف این روش، "بقایای" میکروارگانیسم های بیماری زا حذف شده و جوانه زنی کشت افزایش می یابد.
 

ضدعفونی ابزار باغبانی

یکی از جنبه های مهم افزایش بازدهی در یک باغ سبزیجات، پاکیزه بودن ادوات کشاورزی است. از پرمنگنات پتاسیم برای پاکیزه نمودن این تجهیزات استفاده می شود. پس از رشد نهال، ظروف پلاستیکی به طور کامل در محلول اشباع ضد عفونی کننده شسته می شوند. جعبه ها یا ظروف چوبی به مدت 2-3 ساعت خیس می شوند. قطعات فلزی بیل ها، چنگک ها و بیل ها از گرد و غبار و خاک پاک شده و سپس با محلول پرمنگنات پتاسیم ضدعفونی می شوند.


ضد عفونی کردن بستر

ضدعفونی بستر کشت، امکان تشکیل میوه های زودرس را فراهم می کند. علی رغم زحمت زیاد، ارزش آن را دارد. نکته مهم استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای ضدعفونی خاک است که با ظروف پر می شود. این روش با تهیه مایع کار شروع می شود.
آب را تا حدود 70 درجه سانتیگراد گرم کنید؛
پودر پرمنگنات پتاسیم را اضافه کنید؛
کاملاً مخلوط کنید تا رنگ صورتی روشن به دست آید.
بستر را به وفور آبیاری کنید.
زمانی که خاک کاملاً خنک شد، نهال به بستر منتقل می شود.
 

کود ارزان اما با ارزش
پرمنگنات پتاسیم به عنوان کود برای گیاهان تلقی می شود، زیرا منگنز یکی از عناصر میکرو مورد نیاز محصولات است و کمبود آن در خاک منجر به عملکرد ضعیف و توقف رشد گیاه می شود. علاوه بر این، ایمنی گیاهی آسیب می بیند که منجر به بروز بیماری های مختلف می شود. فقدان عنصر منگنز در خاک با زردی شاخ و برگ های جوان نشان بروز می کند. در بسترهای قلیایی و خنثی از پرمنگنات پتاسیم استفاده می شود. معمولا بستر با محلول کمی صورتی پرمنگنات پتاسیم به تعداد 3 بار در فصل با وقفه 21 روزه از ناحیه ریشه تغذیه می شوند. این به میزان قابل توجهی عملکرد و نمو گیاهان را افزایش می دهد. اغلب در خاک هایی با اسیدیته بالا، مصرف پرمنگنات با احتیاط انجام می شود.
محافظت در برابر میکروارگانیسم های بیماری زا نظیرکپک پودری، انواع پوسیدگی، ساق سیاه و غیره از ویژگی های مهم پرمنگنات پتاسیم است. بوته های تمشک اغلب تحت تأثیر پوسیدگی خاکستری قرار می گیرند. در نتیجه عملکرد و کیفیت تمشک کاهش می یابد. برای غلبه بر این بیماری، از محلول هایی با غلظت های مختلف پرمنگنات استفاده می کنند. در اوایل بهار، گیاهان با پرمنگنات پتاسیم صورتی کم رنگ آغشته می شوند.
 

از محلول پرمنگنات پتاسیم در درمان کپک پودری نهال توت سیاه استفاده می شود. بدین منظور مقدار 3 گرم پودر را به 10 لیتر آب اضافه کنید. کاملا مخلوط کنید و سپس 50 گرم نیترات پتاسیم اضافه کنید. مخلوط حاصل را به شاخه و برگ های نهال اسپری کنید. در درمان درختان میوه، از محلول حاوی 10 لیتر آب، 3 گرم پرمنگنات پتاسیم و اسید بوریک استفاده می شود.
برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، به راحتی از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.