لطفا چند لحظه صبر نمائید

آزمایشات پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم KMnO4 یک عامل اکسید کننده قوی است. کاربرد صنعتی استاندارد این ترکیب در تصفیه آب برای حذف رنگ، کنترل طعم و بو و حذف آهن و منگنز است. پرمنگنات پتاسیم همچنین برخی از ویروس ها و باکتری ها را غیرفعال می کند. هنگامی که با مواد آلی ترکیب می شود، واکنش بسیار انفجاری است.


اکسیداسیون گلیسیرین توسط پرمنگنات پتاسیم
این آزمایش گرمازاست و انرژی زیادی آزاد می کند و طی آن گلیسیرین توسط پرمنگنات پتاسیم اکسید می شود. گلیسیرین یک ترکیب آلی و ماده ای است که به راحتی اکسید می شود.
حدودا به 20 گرم پودر پرمنگنات پتاسیم، 3 تا 5 میلی لیتر گلیسیرین و یک پیپت نیاز دارید. همچنین به یک لیوان 70 میلی لیتری تمیز، میله یا لوله آزمایش شیشه ای و عینک محافظ نیاز دارید.
در یک منطقه فضای باز یا جایی با تهویه مناسب، پرمنگنات پتاسیم را داخل لیوان بریزید و یک قالب کوچک ایجاد کنید. با استفاده از پیپت، گلیسیرین را به سرعت اما با احتیاط داخل قالب بریزید. هنگامی که گلیسیرین اکسید می شود، در نتیجه یک واکنش گرمازا، شعله درخشانی تولید می کند.

انتشار پرمنگنات پتاسیم در آب
این آزمایش اصل انتشار شیمیایی با استفاده از پرمنگنات پتاسیم در آب را نشان می دهد. شما به یک لیوان 70 میلی لیتری تمیز و چند کریستال پرمنگنات پتاسیم نیاز دارید.
پرمنگنات را در ته لیوان قرار دهید. به طور پیوسته آب مقطر را تا حجم 35 میلی لیتر یا بیشتر به ظرف اضافه کنید. به دلیل حرکت تصادفی ذرات پرمنگنات پتاسیم، یک محلول بنفش متراکم در آب در قاعده لیوان تشکیل می شود. محلول بنفش به آرامی در بقیه آب در سرتاسر ظرف پخش می شود و محلول بنفش کمتر متراکم اما یکنواختی را ایجاد می کند.


ساخت پرمنگنات پتاسیم
سنتز این ترکیب از چند مرحله تشکیل شده است که واکنش‌های «اکسیداسیون» یا کاهش اکسیداسیون را نشان می‌دهد.
به 7 گرم نیترات پتاسیم، 1 گرم دی اکسید منگنز، 2 گرم هیدروکسید پتاسیم و چند میلی لیتر بی کربنات سدیم نیاز دارید. علاوه بر این، عینک محافظ چشم، یک ویال شیشه ای کوچک، یک بشر 50 میلی لیتری، یک چکش کوچک، هاون و داشتن یک هود تهویه توصیه می شود.
آزمایش را در فضای باز یا زیر یک هود تهویه شده شروع کنید. 7 گرم نیترات پتاسیم و 1 گرم دی اکسید منگنز را در ویال مخلوط کنید. با استفاده از مشعل، ویال را به تدریج گرم کنید تا دو ماده شیمیایی با هم ذوب شوند. حرارت را روی مخلوط مذاب چند دقیقه نگه دارید.
2 گرم هیدروکسید پتاسیم را به مخلوط اضافه کنید و سریعاً ویال را دوباره گرم کنید تا یک ماده در حال جوش سبز ظاهر شود. به مدت 5 تا 7 دقیقه به جوشیدن مخلوط ادامه دهید. مشعل را بردارید و بگذارید ویال خنک شود.
بعد از اینکه مخلوط جامد سبز شد، از چکش برای خرد کردن مواد به قطعات کوچکتر استفاده کنید. از هاون برای آسیا کردن قطعات به صورت پودر استفاده کنید. پودر را در ظرف بریزید و در 50 میلی لیتر آب مقطر حل کنید.
پس از سبز شدن محلول، مخلوطی را که قبلا به دست آمده است در آن بریزید. بی کربنات سدیم را به تدریج اضافه کنید و به طور پیوسته هم بزنید تا محلول رنگ بنفش به خود بگیرد. اضافه کردن بیش از حد بی کربنات سدیم باعث ایجاد رنگ صورتی روشن می شود که نشان دهنده از بین رفتن پرمنگنات است.
برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید کنید.