لطفا چند لحظه صبر نمائید

آنفو ANFO چیست؟

آنفو ANFO حدودا 90 درصد از 2.7 میلیون تن مواد منفجره مورد استفاده سالانه در آمریکای شمالی (معدن و ...) را شامل می شود. مزایایی نظیر هزینه کم و سهولت استفاده ممکن است بر سایر مزایا نظیر مقاومت در برابر آب، تعادل اکسیژن، سرعت انفجار بالاتر یا عملکرد در ستون‌های با قطر کوچک بیشتر باشد. ANFO همچنین به طور گسترده در کاهش خطر بهمن استفاده می شود.

شیمی
شیمی انفجار ANFO واکنش نیترات آمونیوم با یک آلکان زنجیره بلند (CnH2n+2) برای تشکیل نیتروژن، دی اکسید کربن و آب است. در یک واکنش متعادل از نظر استوکیومتری ANFO ، حدودا 94.5٪ AN و 5.5٪ FO از نظر وزن تشکیل شده است. در عمل، مقادیر بیشتری نفت کوره به منظور افزایش عملکرد اضافه می شود. هنگامی که شرایط انفجار بهینه است، گازهای ذکر شده تنها محصولات واکنش هستند. در استفاده عملی، دستیابی به چنین شرایطی غیرممکن است و انفجارها مقادیر متوسطی از گازهای سمی مانند مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن (NOx) تولید می کنند.
جزء سوخت ANFO معمولاً دیزل است، اما به جای آن از نفت سفید، غبار زغال سنگ، بنزین و ملاس استفاده شده است. افزودن آلومینیوم پودری، حساسیت را بالاتر برده و سبب می شود تا با سهولت بیشتری منفجر شود.
آنفو ANFO چیست؟
خواص انفجاری
ANFO بسیار غیر حساس است و آن را به یک ماده منفجره درجه سوم (یا "عامل انفجار") تبدیل می کند. بدون یک حساس کننده، نمی توان آن را با یک کلاهک انفجاری معمولی (مانند شماره 8) با مقدار کمی مواد منفجره اولیه در داخل منفجر کرد. مقدار بیشتری از مواد منفجره ثانویه، معروف به پرایمر یا تقویت کننده، باید استفاده شود. قبلا از یک یا دو عدد دینامیت استفاده می شد. امروزه از Tovex یا تقویت کننده های ریختگی پنتولیت (TNT/PETN یا ترکیبات مشابه) استفاده می شود.
ANFO از نظر فنی یک ماده منفجره قوی است، زیرا با سرعتی بالاتر از سرعت صوت در ماده از طریق انفجار تجزیه می‌شود، اما حساسیت کمتری دارد. ANFO دارای سرعت متوسطی در مقایسه با سایر مواد منفجره صنعتی است، یعنی به اندازه 3200 متر بر ثانیه در قطر 130 میلی متر در دمای محیط. این ماده به عنوان یک ماده منفجره قوی غیر ایده آل توصیف می شود، زیرا سرعت انفجار آن به دلیل تخلخل و جدایی فاز دو جزء آن از ایده آل ترمودینامیکی فاصله دارد.

مصارف صنعتی
در صنعت معدن، اصطلاح ANFO به طور خاص مخلوطی از پرتابل نیترات آمونیوم جامد و سوخت دیزل را توصیف می کند. مواد منفجره دیگری بر اساس شیمی ANFO وجود دارد. متداول ترین آنها امولسیون ها هستند. آنها در شکل فیزیکی واکنش دهنده ها با ANFO متفاوت هستند. بارزترین خواص امولسیون ها مقاومت در برابر آب و چگالی ظاهری بالاتر است.

هزینه
ANFO دارای چگالی ظاهری حدود 840 کیلوگرم بر متر مکعب است. در کاربردهای استخراج سطحی، معمولاً توسط کامیون های اختصاصی که اجزای AN و FO را بلافاصله قبل از توزیع محصول مخلوط کرده و در گمانه ها بارگذاری می شود.
AN (آمونیوم نیترات) بسیار رطوبت پذیر بوده و به راحتی آب را از هوا جذب می کند. در محیط های مرطوب، آب جذب شده در عملکرد انفجاری آن اختلال ایجاد می کند. به این ترتیب، نمی توان آن را در گمانه هایی که حاوی آب ساکن هستند بارگذاری کرد. هنگام استفاده در شرایط معدنکاری مرطوب، باید تلاش قابل توجهی برای حذف آب ساکن و نصب یک لاینر در گمانه انجام شود. به طور کلی استفاده از مواد منفجره مقاوم در برابر آب مانند امولسیون مفیدتر است.
آنفو ANFO چیست؟

مقررات

در بسیاری از حوزه های قضایی، نیترات آمونیوم نباید به عنوان مواد منفجره برای اهداف حمل و نقل طبقه بندی شود. این فقط یک اکسید کننده است. معادن معمولاً ANFO را در محل با استفاده از همان سوخت دیزلی که وسایل نقلیه آنها را تامین می کند آماده می کنند. در حالی که از نظر تئوری می توان از بسیاری از سوخت ها استفاده کرد، نوسانات و هزینه کم سوخت دیزل، آن را ایده آل می کند.
ANFO در اکثر شرایط به چاشنی حساس نیست، بنابراین از نظر قانونی به عنوان یک عامل انفجار (منفجره سوم) طبقه بندی می شود و نه یک ماده منفجره قوی.
نیترات آمونیوم به طور گسترده ای به عنوان کود در صنعت کشاورزی استفاده می شود. در بسیاری از کشورها، خرید و استفاده از آن محدود به خریدارانی است که مجوز مناسب را دریافت کرده اند.

بلایا
مقاله اصلی: فهرست بلایای نیترات آمونیوم
نیترات آمونیوم مخلوط نشده می تواند به صورت انفجاری تجزیه شود و مسئول چندین فاجعه صنعتی از جمله موارد زیر بوده است:
1921 انفجار Oppau در آلمان
1947 فاجعه شهر تگزاس در تگزاس سیتی
2004 فاجعه ریونگچون در کره شمالی
2011 حملات نروژ در اسلو
2013 انفجار شرکت کود غربی در غرب، تگزاس
انفجارهای تیانجین 2015
انفجار بیروت 2020