لطفا چند لحظه صبر نمائید

حقایق جالب در رابطه با گوگرد

گوگرد sulfur عنصر شماره 16 جدول تناوبی با نماد عنصر S و وزن اتمی 32.066 است. این عنصر غیرفلز در غذا، بسیاری از محصولات خانگی و حتی در بدن شما وجود دارد. گوگرد یک عنصر ضروری برای زندگی است. گوگرد در اسیدهای آمینه (سیستئین و متیونین) و پروتئین ها یافت می شود.
اگرچه بسیاری از ترکیبات گوگرد دار دارای بوی خاصی هستند، این در حالی است که عنصر خالص گوگرد بی بوست. ترکیبات گوگرد بر حس بویایی شما نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، سولفید هیدروژن (H2S، بوی تخم مرغ فاسد) در واقع حس بویایی را از بین می برد، بنابراین بو در ابتدا بسیار قوی است و سپس ناپدید می شود. سولفید هیدروژن یک گاز بالقوه کشنده است ولی گوگرد عنصری مضر نیست.
گوگرد یکی از معدود عناصری است که به شکل خالص وجود دارد. و بیشتر در مجاری آتشفشانی یافت می شود. در دما و فشار اتاق، گوگرد یک جامد زرد رنگ است. معمولاً به صورت پودر دیده می شود، اما کریستال نیز تشکیل می دهد. یکی از ویژگی های جالب کریستال ها این است نسبت به تغییر دما، تغییر شکل می دهند.
گوگرد مانند فلزات به راحتی در آب یا سایر حلال ها حل نمی شود (اگرچه در دی سولفید کربن حل می شود). این عنصر با شعله آبی سوخته و تشکیل دی اکسید گوگرد می دهد.
 


گوگرد کاربردهای زیادی دارد. این جزئی از باروت است و اعتقاد بر این است که در سلاح شعله افکن باستانی به نام آتش یونانی استفاده شده است. گوگرد ماده اصلی تشکیل دهنده اسید سولفوریک است که در آزمایشگاه ها و در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. این ماده در آنتی بیوتیک پنی سیلین یافت می شود و برای بخور استفاده می شود. گوگرد جزء کودها و همچنین مواد دارویی است.
گوگرد به عنوان بخشی از فرآیند آلفا در ستارگان پرجرم ایجاد می شود. این عنصر دهمین عنصر فراوان در جهان است. در شهاب سنگ ها و روی زمین عمدتاً در نزدیکی آتشفشان ها و چشمه های آب گرم یافت می شود. فراوانی عنصر در هسته بیشتر از پوسته زمین است. تخمین زده می شود که گوگرد کافی روی زمین برای ساختن دو جسم به اندازه ماه وجود دارد. مواد معدنی رایجی که حاوی گوگرد هستند عبارتند از: پیریت یا طلای احمق (سولفید آهن)، سینابار (سولفید جیوه)، گالن (سولفید سرب) و گچ (سولفات کلسیم).

 

برخی از موجودات زنده قادرند از ترکیبات گوگردی به عنوان منبع انرژی استفاده کنند. به عنوان مثال باکتری های غار هستند که استالاکتیت های خاصی به نام
snottites تولید می کنند که اسید سولفوریک را چکه می کنند.  

در سال 1777 آنتوان لاووازیه شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه کرد که نشان می‌داد گوگرد عنصر منحصربه‌فرد است و شایسته جایگاهی در جدول تناوبی است. این عنصر دارای حالت های اکسیداسیونی از 2- تا 6+ است که به آن اجازه می دهد با سایر عناصر به جز گازهای نجیب ترکیباتی تشکیل دهد.
برای تهیه گوگرد به راحتی می توانید از سایت فلات کالا آنلاین خرید کنید.