لطفا چند لحظه صبر نمائید

سه روش تولید دودزا

برای ساختن بمب دودزای شگفت انگیز خود آماده اید؟ می توانید تنها با چند ماده یک بمب دودزای فوق العاده بسازید. راه های مختلفی برای ساخت بمب های دودزا وجود دارد، اما اصلی ترین آنها استفاده از نیترات پتاسیم و شکر، توپ های پینگ پنگ و یا نیترات آمونیوم و روزنامه است. هنگام مونتاژ بمب های دودزا، مطمئن شوید که از وسایل ایمنی مناسب استفاده کنید و آنها را در یک فضای باز و دور از درختان، حیوانات خانگی و افراد دیگر قرار دهید.

روش اول؛ استفاده از توپ های پینگ پنگ
 
دودزا

مرحله 1 حدوداسه الی 4 عدد توپ پینگ پنگ را جمع آوری کنید.
 
دودزا

برای این روش به چند توپ پینگ پنگ نیاز دارید. این توپ ها از نیتروسلولز ساخته شده اند. ترکیبی بسیار قابل اشتعال که در سلولوئید استفاده می شود. یک توپ پینگ پونگ، بمب دود واقعی را تشکیل می دهد، در این روش دو الی سه توپ تکه تکه می شوند و در داخل اولین توپ پینگ پنگ قرار می گیرند. توپ‌هایی را انتخاب کنید که همرنگ هستند، زیرا رنگی که انتخاب می‌کنید در نهایت به رنگ دود می‌شود.
مهم است که به جای توپ های پلاستیکی از توپ های پینگ پنگ سلولوئیدی استفاده کنید. شما می توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید زیرا توپ های پلاستیکی براق هستند و به راحتی خم می شوند. توپ های پینگ پنگ سلولوئیدی معمولا بادوام تر و مات تر هستند.

مرحله 2 با استفاده از چاقو یا پیچ گوشتی، یکی از توپ ها را سوراخ کنید.
 
دودزا

با استفاده از چاقو یا پیچ گوشتی، یکی از توپ ها را سوراخ کنید. یکی از توپ های پینگ پنگ خود را بردارید و آن را سوراخ کنید. برای انجام این کار، توپ را محکم بین شست و انگشت اشاره خود روی یک سطح صاف نگه دارید. یک پیچ گوشتی یا چاقوی کوچک بردارید و فشار دهید تا از بین برود. از این سوراخ برای ریختن تکه های سایر توپ های پینگ پنگ استفاده می شود.

مرحله 3 بقیه توپ های پینگ پنگ را به قطعات کوچک برش داده و در سوراخ اولین توپ قرار دهید.
 
دودزا

بقیه توپ های پینگ پنگ را به قطعات کوچک برش دهید و در سوراخ اولین توپ قرار دهید. با استفاده از یک قیچی تیز بقیه توپ های پینگ پنگ را به قطعات کوچک برش دهید. ممکن است لازم باشد ابتدا توپ ها را با چاقو یا پیچ گوشتی سوراخ کنید تا نقطه شروعی برای برش ایجاد کنید. قطعات باید به اندازه ای کوچک باشند که در سوراخ اولین توپ پینگ پنگ قرار بگیرند. توپ را با قطعات پر کنید تا کاملا پر شود.

مرحله 4 انتهای تیز مداد را در سوراخ بچسبانید و دور آن فویل بپیچید.
 
دودزا

نوک تیز مداد را در سوراخ بچسبانید و دور آن فویل بپیچید. مداد خود را بگیرید و قسمت تیز شده را داخل سوراخ توپ پینگ پنگی که ایجاد کرده اید بچسبانید. ممکن است کاملاً جا نگیرد زیرا به تازگی سوراخ را پر کرده اید، بنابراین فقط مطمئن شوید که نوک مداد با قسمت بیرونی توپ تماس داشته باشد. سپس، یک تکه فویل حداقل 6 در 6 اینچ (15 در 15 سانتی متر) تهیه کنید. توپ پینگ پنگ را در مرکز مربع فویل قرار دهید و فویل را محکم دور توپ و مداد بپیچید تا شکل خود را بگیرد.
تنها هدف مداد در این مرحله ایجاد قالب برای فویل است پس آن را کاملاً نپوشانید. اطمینان حاصل کنید که در انتهای مداد سوراخی در فویل وجود دارد تا پس از اتمام کار بتوانید آن را بیرون بیاورید.

مرحله 5 مداد را از روکش فویل خارج کنید.
 
دودزا

مداد را از روکش فویل خارج کنید. مداد را از سمت پاک کن (انتها) بگیرید و با احتیاط آن را از فویل بیرون بیاورید. وقتی آن را بیرون می آورید، مطمئن شوید که شکل فویل دست نخورده باقی بماند. این شکل زمانی که بمب دود را روشن می‌کنید، دودکشی را برای دود باقی می‌گذارد تا از میان فویل آلومینیومی عبور کند.

مرحله 6 بمب دود را به بیرون در یک منطقه باز ببرید.
 
دودزا

بمب دود را به بیرون در یک منطقه باز ببرید. به دلیل خطر آتش سوزی و استنشاق دود، هرگز نباید از بمب های دود در داخل خانه استفاده کرد. نیتروسلولز، ماده شیمیایی درون توپ های پینگ پنگ، هنگام استنشاق کمی سمی است. بمب دودی تمام شده خود را در فضای باز ببرید و آن را در چمن در یک منطقه باز و دور از افراد دیگر و حیوانات خانگی قرار دهید.

مرحله 7 شعله ای را زیر توپ پینگ پنگ پیچیده شده با فویل روشن کنید.
 
دودزا

شعله ای در زیر توپ پینگ پنگ پیچیده شده با فویل روشن کنید. بمب دود را در بالا نگه دارید و سپس از یک فندک برای روشن کردن شعله درست زیر توپ پینگ پنگ استفاده کنید. دود از سوراخ توپ شروع به خروج می کند و از طریق دودکش به جا مانده از مداد خارج می شود.

مرحله 8 بمب را پرتاب کنید و دود آن را تماشا کنید.
بمب را پرتاب کنید و دود آن را تماشا کنید. هنگامی که شروع به دود کردن کرد، بمب دود را روی زمین پرتاب کرده یا قرار دهید و به سرعت از آن دور شوید. چند فوت عقب بایستید تا از تنفس دود سمی جلوگیری کنید.

روش دوم؛ استفاده از نیترات پتاسیم و شکر
 
دودزا

مرحله 1 لوازم خود را جمع آوری کنید و تجهیزات ایمنی خود را بپوشید.
لوازم خود را جمع آوری کنید و وسایل ایمنی خود را بپوشید. بمب های دودی را می توان با مخلوطی ساده از نیترات پتاسیم و شکر درست کرد. با مخلوط کردن این مواد و ذوب آنها با هم، محصولی قابل اشتعال ایجاد می کنید که با روشن کردن آن دود ایجاد می کند. شما همچنین به یک تابه چدنی و مقداری جوش شیرین نیاز دارید. اضافه کردن 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) جوش شیرین باعث می شود دود کمی طولانی تر بسوزد. برای تجهیزات ایمنی، یک جفت دستکش لاتکس، عینک، و یک ماسک فیلتر برای محافظت از خود در برابر دود تهیه کنید.
از یک تابه چدنی قدیمی استفاده کنید که قصد ندارید در آینده با آن آشپزی کنید. مخلوط نیترات پتاسیم ممکن است آن را خراب کند. شما می توانید نیترات پتاسیم را از فروشگاه آنلاین فلات کالا تهیه کنید.
مهم است که وسایل ایمنی خود را بپوشید. تماس با نیترات پتاسیم می تواند باعث تحریک چشم و پوست شود. تنفس آن می تواند بینی شما را تحریک کند و باعث عطسه و سرفه شود.

مرحله 2 یک انتهای لوله دستمال توالت را با چسب نواری بپوشانید.
 
دودزا

یک انتهای لوله دستمال توالت را با نوار چسب بپوشانید. قبل از اینکه مخلوط نیترات پتاسیم خود را درست کنید، باید لوله مقوایی خود را آماده کنید. 2 تکه نوار را روی سوراخ قرار دهید تا کاملاً پوشانده شود. سپس آن دو قطعه را با یک نوار چسب بلندتر در اطراف پایه محکم کنید. این اطمینان حاصل می کند که مخلوط بمب دود هنگامی که آن را در لوله می ریزید نشت نکند.

مرحله 3 نیترات پتاسیم و شکر سفید را در یک تابه چدنی ترکیب کنید.
 
دودزا

نیترات پتاسیم و شکر سفید را در یک تابه چدنی ترکیب کنید. 3 قاشق غذاخوری (44 میلی لیتر) نیترات پتاسیم و 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) شکر را اندازه کنید. آن را در تابه چدنی خود بریزید و با قاشق با هم مخلوط کنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند.

مرحله 4 تابه را روی اجاق گاز به مدت 15 دقیقه روی حرارت متوسط رو به پایین گرم کنید.
 
دودزا

تابه را روی اجاق گاز به مدت 15 دقیقه روی حرارت متوسط رو به پایین گرم کنید. در حالی که مخلوط در حال گرم شدن است، آن را مدام هم بزنید تا کاملا ذوب شود. وقتی شکر کاراملی می‌شود، باید رنگ قهوه‌ای یا سیاه به خود بگیرد و بافت غلیظی مانند کارامل آب‌شده ایجاد کند. مخلوط را زیاد نپزید و مراقب باشید که آتش نگیرد. اگر در تابه شروع به دود شدن کرد، فورا حرارت را کم کنید.

مرحله 5 اگر می خواهید بمب به آرامی بسوزد، یک قاشق جوش شیرین اضافه کنید.
 
دودزا

اگر می خواهید بمب به آرامی بسوزد، یک قاشق جوش شیرین اضافه کنید. این مرحله اختیاری است، اما می توانید قبل از اینکه آن را از روی حرارت بردارید، یک قاشق جوش شیرین اضافه کنید. جوش شیرین واکنش را تعدیل می کند و باعث می شود بمب دود کمی کندتر بسوزد.

مرحله 6 مخلوط را در لوله مقوایی بریزید.
 
دودزا

مخلوط را داخل لوله مقوایی بریزید. شعله اجاق گاز را خاموش کرده و با قاشق تا جایی که می توانید از مخلوط به داخل لوله بریزید. به سرعت کار کنید زیرا مخلوط سفت می شود. برای سهولت در ریختن می توانید از قیف استفاده کنید. یا می توانید مخلوط را در یک کیسه پلاستیکی کوچک قرار دهید، یک گوشه آن را ببرید و آن را در لوله فشار دهید.
وقتی مخلوط را در لوله مقوایی می ریزید، مطمئن شوید که آن را محکم بسته بندی کنید. اگر اینطور نیست، وقتی بمب دود را روشن می کنید، دود به آرامی نمی سوزد.

مرحله 7 در حالی که مخلوط هنوز نرم است، فیتیله را داخل لوله قرار دهید.
 
دودزا

در حالی که مخلوط هنوز نرم است، فتیله را داخل لوله قرار دهید. حداقل 3 اینچ (7.6 سانتی متر) از فتیله را ببرید و سپس یک سر آن را از طریق مخلوط به وسط لوله بچسبانید. مطمئن شوید که حداقل 1 اینچ (2.5 سانتی متر) فتیله از مخلوط بیرون زده باشد تا فضای کافی برای روشن کردن آن داشته باشید.

مرحله 8 اجازه دهید مخلوط خنک و سفت شود.
 
دودزا

اجازه دهید مخلوط خنک و سفت شود. اجازه دهید مخلوط شما در یک منطقه با تهویه مناسب قرار گیرد تا بتواند خنک شود. ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا کاملاً جامد شود.

مرحله 9 بمب را بیرون در یک منطقه باز قرار دهید.
 
دودزا

بمب را بیرون در یک منطقه باز قرار دهید. بمب دودی تمام شده خود را در فضای باز و دور از ساختمان ها، درختان، افراد دیگر و حیوانات خانگی قرار دهید. شما هرگز نباید یک بمب دودزا در داخل خانه روشن کنید.
بمب های دود نیترات پتاسیم بسیار شدید می سوزند. بنابراین مطمئن شوید که آن را در یک منطقه باز و شفاف به دور از هر چیزی که ممکن است آتش بگیرد قرار دهید.

مرحله 10 فتیله را روشن کنید و از بمب دود خود لذت ببرید.
فتیله را روشن کنید و از بمب دود خود لذت ببرید. برای روشن کردن انتهای فتیله از فندک استفاده کنید. به محض روشن شدن فتیله به سرعت دور شوید تا از استنشاق دود یا آسیب جلوگیری کنید. بمب دودی شما ابر بزرگی از دود تیره تولید خواهد کرد.

روش سوم؛ ساخت بمب دودزای روزنامه ای
 
دودزا

مرحله 1 یک بسته سرد فوری حاوی نیترات آمونیوم را باز کنید.
یک بسته سرد فوری حاوی نیترات آمونیوم را باز کنید. می توانید یک بسته سرد را در هر داروخانه ای خریداری کنید. آنها حاوی نیترات آمونیوم هستند که یک عنصر رایج مورد استفاده در کودهای شیمیایی است. مشابه نیترات پتاسیم، می توان آن را با سایر مواد ترکیب کرد و مواد منفجره ایجاد کرد. بسته را با بریدن با یک قیچی باز کنید، کیسه آب کوچک داخل آن را بردارید و دور بریزید.

مرحله 2 تمام گرانول های نیترات آمونیوم را در یک سطل بریزید.
 
دودزا

تمام گرانول های نیترات آمونیوم را در یک سطل بریزید. هنگامی که بسته سرد باز شد و بسته آب را خارج کردید، تمام نیترات آمونیوم را در یک تابه یا سطل بزرگ بریزید.
هنگام دست زدن به گرانول ها از دستکش استفاده کنید. نیترات آمونیوم فوق العاده سمی نیست، اما اگر روی پوست شما رفت، آن را پاک کرده و فورا پوست را بشویید. وقتی کارتان تمام شد، همیشه دست های خود را با صابون مایع کاملاً بشویید.

مرحله 3 آب را کم کم اضافه کنید تا دانه ها کاملا حل شوند.
 
دودزا

آب را کم کم اضافه کنید تا دانه ها کاملا حل شوند. می توانید آب را از سینک یا شلنگ اضافه کنید. مطمئن شوید که هر بار کمی اضافه کنید و سطل را به آرامی بچرخانید تا نیترات آمونیوم حل شود.
به محض اینکه متوجه شدید همه گرانول ها حل شده اند، اضافه کردن آب را متوقف کنید تا محلول همچنان غلیظ باشد. اگر بیش از حد آب اضافه کنید، در نهایت با ترکیبی مواجه می شوید که دود نمی کنند.

مرحله 4 حدودا ده ورق روزنامه قدیمی را بردارید و آنها را به صورت مربع تا کنید.
 
دودزا

ده ورق روزنامه قدیمی را بردارید و آنها را به صورت مربع تا کنید. روزنامه را از طول تا کنید، سپس دوباره آن را با پایین آوردن بالا به پایین تا کنید. این به جا شدن روزنامه در سطل کمک می‌کند و کار با آن را آسان‌تر می‌کند. سعی کنید یک روزنامه قدیمی پیدا کنید. روزنامه های کاملاً جدید دارای یک لایه مومی شکل هستند که از روشن شدن مناسب آنها جلوگیری می کند.

مرحله 5 هر ورق روزنامه را یکی یکی در محلول نیترات آمونیوم فرو کنید.
 
دودزا

هر ورق روزنامه را یکی یکی در محلول نیترات آمونیوم فرو کنید. هر روزنامه را یکی یکی داخل محلول بریزید و سپس آنها را بچرخانید تا کاملاً خیس بخورند. هر کدام را حداقل به مدت 30 ثانیه در مایع غوطه ور کنید. روزنامه خیس شکننده خواهد بود، بنابراین مراقب باشید هنگام دست زدن آن را پاره نکنید.

مرحله 6 ورق های روزنامه را باز کرده و در آفتاب بگذارید تا خشک شوند.
 
دودزا

ورقه های روزنامه را باز کنید و در آفتاب بگذارید تا خشک شوند. برای خشک کردن روزنامه های خود می توانید از راهرو یا هر سطح بتنی دیگری استفاده کنید. مطمئن شوید که آنها را صاف در یک مکان آفتابی قرار دهید تا کاملاً و یکنواخت خشک شوند. اگر در منطقه بادخیز هستید، ورقه های روزنامه را دراز کنید و سنگ یا وزنه های دیگر را در گوشه هر ورق قرار دهید تا از پرت شدن آنها توسط باد جلوگیری شود. زمانی که می‌توان آن‌ها را به راحتی از روی سنگفرش بلند کرد، می‌توان تشخیص داد که چه زمانی آماده هستند.

مرحله 7 روزنامه های خشک شده را جمع کنید و همه آنها را با هم بغلتانید.
 
دودزا

روزنامه های خشک شده خود را جمع کنید و همه آنها را با هم گرد کنید. پس از خشک شدن کامل روزنامه ها، همه آنها را در یک پشته قرار دهید. سپس از یک انتها شروع کنید، آنها را گرد کنید. روزنامه رول شده را با بستن یک نخ به دور آنها محکم کنید. مواظب باشید آنها را خیلی سفت یا گشاد نبندید که از هم جدا شوند. ممکن است برای بمب دودی خود، طول ها و عرض های مختلف را آزمایش کنید. اگر چنین است، ورق های روزنامه را برش دهید، آن ها را از وسط پاره کنید، یا قبل از پیچیدن آن ها را کامل بگذارید.

مرحله 8 بمب دودی خود را بیرون ببرید و یک سر آن را با فندک روشن کنید.
 
دودزا

بمب دودی خود را بیرون ببرید و یک سر آن را با فندک روشن کنید. حالا بمب دودی شما آماده است! آن را به بیرون در یک فضای باز ببرید و سپس از فندک برای روشن کردن یک انتهای روزنامه استفاده کنید. شما متوجه خواهید شد که از دو طرف روزنامه ابرهای دود بیرون می‌آید.