لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گوگرد از منظری دیگر

گوگرد (sulfur آمریکای شمالی) و گوگرد (sulphur انگلیسی) یکی عنصر شیمیایی با نماد "S" متعلق به گروه 16 جدول تناوبی با عدد اتمی 16 است. همچنین به عنوان غیرفلز طبقه بندی می شود و یکی از فراوان ترین عناصر در جهان است. معمولاً به شکل اصلی خود در زمین یافت نمی شود، اما به شکل کانی های سولفیدی و سولفاتی یافت می شود. گوگرد به بریمستون نیز معروف است که به معنای "سنگ سوزان" است.
 
معرفی گوگرد از منظری دیگر

ظاهر فیزیکی

گوگرد در دمای اتاق جامد است و ظاهری زرد روشن دارد. در دماهای بالا، بالای 200 درجه سانتی گراد، گوگرد ذوب می شود و گوگرد مذاب رنگ قرمز تیره به خود می گیرد. نقطه ذوب گوگرد 115.21 درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن 444.6 درجه سانتی گراد است.
معرفی گوگرد از منظری دیگر
آلوتروپ های گوگرد
هنگامی که یک عنصر دارای اشکال ساختاری متفاوتی باشد و خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی از خود نشان دهد، این ویژگی یک عنصر آلوتروپ نامیده می شود. گوگرد یکی از عناصری است که دارای تعداد بیشتری آلوتروپ است. 30 آلوتروپ شناخته شده از گوگرد وجود دارد. آلوتروپ پایدار شناخته شده گوگرد Octasulfur است که دارای ساختار کریستالی لوزی شکل تاجی است. آلوتروپ های پایدار گوگرد عایق های الکتریکی عالی هستند.
معرفی گوگرد از منظری دیگر
خواص شیمیایی
با تشکیل دی اکسید گوگرد، گوگرد با شعله ای می سوزد که به رنگ آبی است. بوی خفه کننده و تحریک کننده ای نیز دارد.

انحلال پذیری
گوگرد در حلال های قطبی مانند آب محلول نیست اما در حلال های غیر قطبی مانند بنزن و تولوئن به صورت کامل و همچنین به میزان کمتری در دی سولفید کربن محلول است.

واکنش پذیری گوگرد

گوگرد یکی از واکنش پذیرترین عناصر است. تقریباً با تمام عناصر جدول تناوبی به جز گازهای نجیب واکنش نشان می دهد. همچنین با عناصر دیگر ترکیب می شود، به عنوان مثال، بخشی از بسیاری از ترکیبات آلی مانند مرکاپتان ها (تیول ها) و ترکیبات آن است. اکسیدهای گوگرد مختلفی (مانند دی اکسید گوگرد SO2، اسید سولفوریک H2SO4)، اکسو اسیدها و اکسوآنیون های گوگرد شناخته شده است. هالیدهای گوگرد مانند دی کلرید گوگرد از مواد شیمیایی صنعتی شناخته شده هستند.
 
معرفی گوگرد از منظری دیگر

ایزوتوپ ها

۲۳ ایزوتوپ شناخته شده از گوگرد وجود دارد. ایزوتوپ های گوگرد پایدار هستند. از نسبت ایزوتوپی آن می توان برای مطالعه توزیع گوگرد حاصل از استخراج زغال سنگ و فرآیندهای احتراق استفاده کرد.

طبیعت
در بسیاری از انواع شهاب سنگ ها، گوگرد معمولا به شکل سولفید وجود دارد. گوگرد عنصری در مناطق آتشفشانی در بسیاری از نقاط جهان خصوصا در نزدیکی چشمه های آب گرم یافت می شود. در سال های نخست انقلاب صنعتی، منبع اصلی گوگرد سیسیل بود. ترکیبات گوگردی در طبیعت به شکل کانی‌های سولفیدی مانند گالن (سولفید سرب) و کانی‌های سولفاتی مانند گچ (سولفات کلسیم) وجود دارند. درون ستارگان پرجرم، همجوشی سیلیکون و هلیوم منجر به تشکیل گوگرد-32 شد.

کاربرد گوگرد
1. ساخت اسید سولفوریک
گوگرد یکی از مواد کلیدی در ساخت یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی جهان، اسید سولفوریک است که به نوبه خود به کودها، باتری های سرب و همچنین برای تصفیه روغن ها و در فرآوری روغن ها استفاده می شود.
معرفی گوگرد از منظری دیگر
2. داروها
اگر مدام سرفه دارید، پزشکان توصیه می کنند که از داروهای مبتنی بر گوگرد استفاده کنید. کرم های ساخته شده با گوگرد برای درمان عفونت ها و همچنین برای درمان برخی مشکلات پزشکی استفاده می شود. در زمینه تولید داروی های ضد حساسیت، پزشکان ماده MSM (متیل سولفونیل متان) را به افراد آلرژیک توصیه می کنند. توانایی آن در ایجاد یک بلوک طبیعی در برابر آلرژن بدون هیچ گونه عوارض جانبی آن را ارزشمندتر می کند.
 
معرفی گوگرد از منظری دیگر

3. به عنوان عنصر آتش استفاده می شود

باروت مخلوطی از 3 جزء اصلی نیترات، زغال سنگ و گوگرد است. گوگرد عنصری به عنوان سوخت در باروت، کبریت و آتش بازی عمل می کند. در واقع سرعت احتراق چنین مخلوط هایی را افزایش می دهد زیرا دمای لازم برای اشتعال مخلوط را کاهش می دهد.

4. لوازم آرایشی و بهداشتی
گوگرد به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در محصولات آرایشی یا مراقبت از پوست استفاده می شود. زیرا گوگرد پوستی درخشان و سالم می دهد. گوگرد در بافت های همبند پیوند ایجاد می کند و از این رو استحکام و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. همچنین به عنوان ماده اصلی در شامپوهای ضد شوره استفاده می شود.

5. به عنوان گاز بو در LPG
اتانتیول یک ترکیب سولفور آلی است که به محصولات گازی بی بو مانند LPG اضافه می شود. به عنوان بوی گاز عمل می کند که به هشدار نشت گاز کمک می کند.

6. به عنوان نگهدارنده مواد غذایی
دی اکسید گوگرد به دلیل خواص ضد میکروبی و توانایی آن در جلوگیری از اکسیداسیون بیشتر، به عنوان یک نگهدارنده برای زردآلو خشک و سایر میوه های خشک استفاده می شود. همچنین ظاهر رنگارنگ میوه ها را حفظ کرده و از پوسیدگی میوه ها جلوگیری می کند.

7. به عنوان یک عامل سفید کننده
سفید کننده ها ترکیباتی هستند که برای از بین بردن رنگ از مواد استفاده می شود. دی اکسید گوگرد یک احیا کننده خوب است. در مجاورت آب، می تواند ماده را بی رنگ کند. این یک سفید کننده کاهنده مفید برای کاغذ و لباس است. این اثر سفید کننده معمولاً زیاد دوام نمی آورد. اکسیژن موجود در هوا، رنگ های کاهش یافته را اکسید می کند که به نوبه خود رنگ را بازیابی می کند. عمل سفید کنندگی دی اکسید گوگرد به دلیل خاصیت احیا کننده آن است.

8. به عنوان سرد کننده
دی اکسید گوگرد که به راحتی متراکم می شود و گرمای تبخیر بالایی دارد، قبل از تولید کلروفلوئوروکربن ها به عنوان سرد کننده در یخچال های خانگی استفاده می شود.

9. نمک اپسوم به عنوان یک ماده شیمیایی خانگی
نمک منیزیم که به نام نمک اپسوم نیز شناخته می شود، یک ماده شیمیایی خانگی با کاربردهای سنتی بسیاری از جمله نمک حمام است. به عنوان نمک حمام، برای تسکین پا درد استفاده می شود. چنین حمام هایی همچنین ادعا می کردند که بهبودی درد، درد یا آسیب عضلانی را تسریع می کنند. با این حال، این ادعاها از نظر علمی تایید نشده است. کاربرد اصلی این نمک در لوازم آرایشی و بهداشتی است، از چین و چروک های موقتی پوست که به دلیل غوطه ور شدن طولانی مدت پوست در آب ساده ایجاد می شود، جلوگیری می کند.

10. در ولکانیزاسیون لاستیک
ولکانیزاسیون یک فرآیند شیمیایی است که لاستیک طبیعی را به پلیمرهای متقاطع تبدیل می کند. رایج ترین عامل ولکانیزاسیون گوگرد است. در واقع، لاستیک ولکانیزه خواص مکانیکی ضعیفی دارد و دوام چندانی ندارد، در حالی که لاستیک ولکانیزه خواص مکانیکی را بهبود بخشیده است.

11. چشمه های آب گرم معدنی به عنوان مقصد گردشگری
چشمه های معدنی به طور طبیعی وجود دارند که آب حاوی مواد معدنی یا سایر مواد محلول تولید می کنند که طعم آن را تغییر می دهد یا به آن ارزش درمانی می بخشد. در حین عبور زیرزمینی این گونه چشمه های آبی، نمک های ترکیبات گوگردی و گازهای مختلف حل می شوند. چشمه های آب گرم تاتاپانی (شیملا در هیماچال پرادش) که به عنوان یکی از معروف ترین چشمه های آب گرم در هند شناخته می شود. چشمه های گوگرد خالص تاتاپانی می تواند بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری های استخوان و مفاصل را درمان کند.