لطفا چند لحظه صبر نمائید

نیترات پتاسیم به صورت خلاصه

نیترات پتاسیم (KNO3) منبع دو ماده مغذی اصلی گیاهی است. معمولاً به عنوان کود برای محصولات با ارزشی که نیاز به نیترات (NO3-) و پتاسیم (K+) بدون کلرید (Cl-) دارند، استفاده می شود.
تولیدکنندگان نیترات پتاسیم از طریق واکنش کلرید پتاسیم (KCl) با یک منبع نیترات استفاده می کنند. بسته به اهداف و منابع موجود، نیترات ممکن است از نیترات سدیم، اسید نیتریک یا نیترات آمونیوم باشد. نیترات پتاسیم معمولاً به صورت یک جامد کریستالی و محلول در آب به فروش می رسد که عمدتاً برای حل کردن و با استفاده از حلال آب یا به صورت استفاده چالکود و پودری به کار می رود.
 
نیترات پتاسیم به صورت خلاصه

نیتروژن موجود در نیترات پتاسیم برای جذب گیاه به صورت یون نیترات در دسترس است و نیازی به عمل میکروبی اضافی و مبدلی جهت تسهیل در جذب توسط گیاه ندارد. تولیدکنندگان محصولات سبزی و باغی با ارزش، گاهی اوقات ترجیح می دهند از یک منبع تغذیه مبتنی بر نیترات جهت افزایش کیفیت استفاده کنند. نیترات پتاسیم حاوی نسبت نسبتاً بالایی از پتاسیم است که نسبت N به K تقریباً یک به سه است. بسیاری از محصولات زراعی نیاز به پتاسیم بالایی دارند و می توانند به اندازه یا بیشتر از N در هنگام برداشت پتاسیم را حذف کنند.
استفاده از KNO3 در خاک قبل از فصل رشد یا به عنوان مکمل در طول فصل رشد انجام می شود. گاهی اوقات یک محلول رقیق شده روی شاخ و برگ گیاه اسپری می شود تا فرآیندهای فیزیولوژیکی را تحریک کند یا بر کمبود مواد مغذی غلبه کند. محلول پاشی پتاسیم در طول رشد میوه در محصولات مزیت دارد. از نیترات پتاسیم معمولاً برای تولید گیاهان گلخانه ای و کشت هیدروپونیک نیز استفاده می شود.
هر دو نیتروژن و پتاسیم مورد نیاز گیاهان جهت افزایش کیفیت برداشت، تشکیل پروتئین، مقاومت در برابر بیماری و کارایی مصرف آب لازم هستند. جهت رشد بهینه، کشاورزان اغلب KNO3 را به خاک یا از طریق سیستم آبیاری در طول فصل رشد اعمال می کنند.
نیترات پتاسیم تنها بخش کوچکی از بازار جهانی کود پتاسیم را به خود اختصاص می دهد. استفاده از نیترات پتاسیم آسان بوده و با بسیاری از کودهای مورد استفاده در محصولات غلات و فیبر، سازگار است.
حلالیت نسبتاً بالای KNO3 در شرایط گرم اجازه می دهد تا محلول غلیظ تری نسبت به سایر کودهای پتاسیم رایج ایجاد شود. با این حال، کشاورزان باید آب را به دقت مدیریت کنند تا نیترات در زیر ناحیه ریشه حرکت نکند.
 
نیترات پتاسیم به صورت خلاصه

علاوه بر کود کشاورزی، نیترات پتاسیم از دیرباز در آتش بازی، تولید باروت و سوخت موشک و تجهیزات پلیس مثل بمب های دودزا استفاده شده است. در حال حاضر معمولاً برای حفظ کیفیت گوشت و پنیر در صنایع غذایی کاربرد دارد. خمیر دندان های ویژه جهت کاهش حساسیت دندان حاوی نیترات پتاسیم هستند. مخلوطی از نیترات پتاسیم KNO3 و نیترات سدیم NaNO3 برای ذخیره گرما در تاسیسات انرژی خورشیدی استفاده می شود. 
برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید کنید.