لطفا چند لحظه صبر نمائید

چشم انداز تولید گوگرد در جهان

گوگرد یکی از مهمترین مواد اولیه صنایع شیمیایی است. این ماده عمدتاً به عنوان مشتق (اسید سولفوریک) در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی و صنعتی استفاده می شود. به ویژه در ساخت کودهای فسفاته گوگرد اهمیت بسزایی دارد. سایر کاربردهای کلیدی شامل صنعت لاستیک سازی، لوازم آرایشی و کاربردهای دارویی است. اهمیت گوگرد در اقتصادهای صنعتی و سهولت نسبی حمل و نقل آن، آن را به کالایی مورد توجه بین المللی تبدیل کرده است. گوگرد به عنوان یک محصول جانبی از پالایش نفت و گاز، بازیافت شن های قیر، فرآوری نفت سنگین و گاز طبیعی، و از کارخانجات کک سازی و متالورژی به دست می آید.
در پنج سال گذشته، تولید گوگرد تحت تأثیر کاهش فرآوری گاز طبیعی، تغییر در ترکیبات خام از ترش به خام کمی شیرین، کاهش برخی از میدان‌های گاز طبیعی و تغییر تقاضای برخی از انواع سوخت قرار گرفته است. با این حال، با توسعه کارخانه‌های جدید در خاورمیانه و صنایع شیمیایی زغال سنگ در چین که استانداردهای زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌ای را ایجاد کرده است، تولید 8 درصد افزایش یافت که منجر به تأسیس بسیاری از کارخانه‌های بازیابی گوگرد شده است. نمودار زیر مصرف جهانی گوگرد را نشان می دهد:
 
چشم انداز تولید گوگرد در جهان

تقریباً 90 تا 95 درصد گوگرد عنصری بازیافت شده برای تولید اسید سولفوریک استفاده می شود. در سال های اخیر، استفاده از گوگرد به عنوان یک ماده مغذی از طریق مشتقات فسفات آمونیوم و ترکیبات NPK که با گوگرد مخلوط می شوند، در حال افزایش است. کودها مصرف نهایی حدود 50 درصد از تولید گوگرد جهان هستند. تولید کود فسفاته حدود 85 درصد آن را تشکیل می دهد، اما تولید سولفات آمونیوم نیز قابل توجه است. بنابراین، بازار گوگرد بسیار وابسته به بازار چرخه ای جهانی کود فسفات است. تولید فسفات در چین نقش مهمی در تعیین نیازهای گوگرد دارد. آفریقا نیز به عنوان یک واردکننده جهانی گوگرد اهمیت پیدا کرده است و در حال حاضر بزرگترین واردکننده گوگرد است. تقاضا از محصولات پایین دستی مانند سوپر فسفات منفرد مبتنی بر اسید سولفوریک و سولفات پتاسیم سبب افزایش تقاضای گوگرد می شود. هیچ جایگزینی برای فسفات در نقش آنها به عنوان یک ماده مغذی گیاهی وجود ندارد. پس از رکود اخیر، با توجه به اینکه تولید دی و مونوآمونیوم فسفات در چین در حال افزایش است، نشانه هایی وجود دارد که تقاضای گوگرد در حال افزایش است. افزایش تقاضای مشابهی نیز در هند اتفاق افتاده است.
 
چشم انداز تولید گوگرد در جهان

انتظار می رود عرضه جهانی گوگرد هم از طریق پالایش نفت خام و هم از عملیات فرآوری گاز طبیعی به رشد خود ادامه دهد. تولیدات بیشتر در خاورمیانه، آسیا و اروپای شرقی رخ خواهد داد، در حالی که مناطقی مانند آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن احتمالاً کاهش سطح تولید را تجربه خواهند کرد. توسعه‌های بالقوه در امارات متحده عربی و همچنین پروژه‌هایی در کویت، قطر، عمان، ترکیه و عربستان سعودی در نتیجه فرآوری هیدروکربن به منابع مهم اضافه می‌کنند..
در میان مدت و بلندمدت، عرضه گوگرد تحت تأثیر ظهور گاز شیل فراوان خواهد بود. افزایش تولید گاز شیل می تواند منجر به کاهش تولید از منابع فعلی گوگرد و در نتیجه کاهش تولید از منابع نفت و گاز طبیعی شود. این می تواند منجر به افزایش قیمت شود. با این حال، انتظار می رود افزایش استخراج از گاز و نفت خام با کیفیت پایین تر، همراه با تولید ماسه های نفتی، منجر به افزایش تولید گوگرد و کاهش وضعیت عرضه شود. علاوه بر این، با اجرایی شدن استانداردهای سختگیرانه در آسیا در مورد بنزین و گازوئیل با گوگرد کم، همراه با مقررات IMO در مورد محتوای گوگرد سوخت انبار، تولید گوگرد ممکن است افزایش یابد. مدت زمان زیادی است که تقاضای سوخت بانکر حدود 3 درصد در سال در حال رشد بوده است و افزایش مصرف سوخت در انبارها با حداقل محتوای گوگرد می تواند در دسترس بودن گوگرد را افزایش دهد. با این حال انتظار نمی رود کل تقاضا تغییر کند. میزان گوگرد در سوخت‌های ذخیره‌سازی مورد استفاده در کشتی‌های دریایی از سال 2020 به 0.5٪ کاهش یافته است که به طور قابل توجهی کمتر از سطح قبلی 3.5٪ است. 
برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه گوگرد، پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید