لطفا چند لحظه صبر نمائید

چشم انداز نیترات پتاسیم KNO3 در کشور چین

نیترات پتاسیم KNO3 یک کود ترکیبی دوتایی نیتروژن-پتاسیم با کیفیت بالا و محصولات شیمیایی معدنی است که به طور گسترده ای در کشاورزی، صنایع شیمیایی، پزشکی، صنایع نظامی و سایر صنایع استفاده می شود. با توجه به کاربردهای خاص، نیترات پتاسیم به نیترات پتاسیم درجه صنعتی و نیترات پتاسیم درجه کشاورزی تقسیم می شود. نیترات پتاسیم درجه صنعتی یک ماده خام برای تولید باروت است و همچنین می تواند در زمینه های تولید آتش بازی، شفاف کننده شیشه، داروسازی، نمک های مذاب ذخیره انرژی در دمای پایین و ذخیره انرژی خورشیدی استفاده شود. نیترات پتاسیم با گرید کشاورزی عمدتاً به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند به طور مستقیم استفاده شود یا به کود مرکب محلول در آب با کیفیت بالا و کود مخصوص تبدیل شود.
تولید نیترات پتاسیم در جهان عمدتاً در اسرائیل، شیلی، چین و سایر کشورها متمرکز است. در سال های اخیر، با توجه به رشد مداوم تقاضای بازار برای نیترات پتاسیم در چین، به ویژه توسعه مداوم بازار نیترات پتاسیم کشاورزی، صنعت نیترات پتاسیم چین به سرعت توسعه یافته است. در اوایل دهه 1990، تولید سالانه نیترات پتاسیم چین کمتر از 50000 تن بود. تا سال 2008، چین به کشوری بزرگ با ظرفیت تولید نزدیک به 950000 تن در سال تبدیل شد و بزرگترین واحد تولید نیترات پتاسیم به 50000 تن در سال رسید. در سال 2019، ظرفیت تولید نیترات پتاسیم چین 2.458 میلیون تن در سال بود و یک خط تولید نیترات پتاسیم به 100000 تن در سال رسیده بود و شرکت هایی با ظرفیت تولید بیش از 300000 تن در سال وجود داشتند. در حال حاضر ظرفیت تولید نیترات پتاسیم چین رتبه اول را در جهان دارد.
از نظر تولید، در حال حاضر تنها شیلی از منابع معدنی برای تولید نیترات پتاسیم استفاده می کند. نیترات پتاسیم در سایر کشورها و مناطق از طریق تبدیلات شیمیایی تولید می شود. کشور چین با کمبود منابع پتاس مواجه است و بیشتر تولید نیترات پتاسیم از کلرید پتاسیم به عنوان ماده خام استفاده می کند. ظرفیت تولید کلرید پتاسیم داخلی در چینگهای و سین کیانگ متمرکز است که سرشار از منابع نمک پتاسیم هستند. کشور چین علاوه بر تولید داخلی، سالانه به واردات کلرید پتاسیم نیز نیاز دارد تا نیاز داخلی را تامین کند. در سال 2019، وابستگی کلرید پتاسیم به واردات به 48.5 درصد رسید.
نیترات پتاسیم به عنوان یک کود پتاس فرآوری، ظرفیت تولید گسترده ای دارد. شرکت های تولیدی در استان های شاندونگ، چینگهای، هونان، شانشی، جیانگشی، سیچوان، یوننان و سایر استان ها وجود دارد. در میان آنها، دریاچه نمک چینگهای و گروه پتاس ونتونگ، شرکت های داخلی با بزرگترین ظرفیت تولید نیترات پتاسیم، هر کدام با ظرفیت تولید 300000 تن در سال هستند. شیمیکال ژجیانگ لیاندا، صنعت پتاس جیانگشی جینلیدا و شیمی جیائوچنگ بینگ‌شنگ نیز طی سال‌ها به 200000 تن در سال رسیدند.
چشم انداز نیترات پتاسیم KNO3 در کشور چین

روش چرخه تجزیه دوگانه نیترات آمونیوم - کلرید پتاسیم فناوری اصلی تولید نیترات پتاسیم در کشور چین است. در فرآیند تولید این فناوری هیچ گاز زائد، فاضلاب یا پسماند زباله وجود ندارد. نقطه ضعف آن سرعت تبلور کم نیترات پتاسیم و خنک کنندگی و تبلور ضعیف نیترات پتاسیم است. علاوه بر این، روش تبادل یونی نیترات آمونیوم-کلرید پتاسیم نیز یکی از اصلی ترین فناوری های تولید نیترات پتاسیم در کشور چین است. این فناوری از محلول های کلرید پتاسیم و نیترات آمونیوم برای تولید محلول های نیترات پتاسیم و کلرید آمونیوم از طریق روش تبادل یونی استفاده می کند. این فناوری دارای مزایای خلوص بالای محلول پساب نیترات پتاسیم، جریان فرآیند کوتاه، تجهیزات ساده، عملیات پیوسته و هزینه کم مواد اولیه است. نقطه ضعف آن این است که غلظت محلول مبادله شده کم است، هزینه تبخیر زیاد است و کلرید آمونیوم برای تجهیزات خورنده است.
از نظر واردات و صادرات، کشور چین صادرکننده خالص نیترات پتاسیم است و واردات نسبتاً کم است و حجم واردات به زیر 10000 تن کاهش یافته است. با افزایش ظرفیت تولید نیترات پتاسیم کشور چین، صادرات نیترات پتاسیم پس از سال 2017 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در حال حاضر، محصولات نیترات پتاسیم تولید شده توسط بنگاه های داخلی می توانند اکثر نیاز داخلی را تامین کنند.
استان های صادرکننده، استان شاندونگ دارای بیشترین حجم صادرات در سال 2019 است که 40 درصد از کل حجم صادرات را به خود اختصاص داده است و پس از آن شانگهای، سیچوان و ژجیانگ قرار دارند. آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی همیشه بازارهای سنتی صادرات چین بوده اند. میزان 38 درصد صادرات چین به کشورهای آسیایی آسیا و پس از آفریقا به میزان 20 درصد بوده است. اروپا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین میانگین 11 تا 15 درصد را تشکیل می دهند. صادرات به آمریکای شمالی کوچکترین است و تنها 4 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص می دهد، عمدتاً به این دلیل که آمریکای شمالی سرشار از منابع پتاس است.
از نظر تقاضا، نیترات پتاسیم کشور چین عمدتاً در کشاورزی استفاده می شود که حدود 75٪ را شامل می شود. در این میان کود مخصوص تنباکو با 45 درصد بیشترین میزان نیترات پتاسیم را در خود جای داده است.
مناطق تقاضای نیترات پتاسیم کشاورزی کشور چین نسبتاً متمرکز است. منطقه جنوب غربی بیشترین تقاضا برای نیترات پتاسیم کشاورزی را دارد. منطقه جنوب غربی دارای شرایط گرمایی خوب، بارندگی بالا، اسیدیته  بالای خاک و میزان پتاسیم کمتر خاک است. در حال حاضر بازار داخلی کودهای جدید مانند کودهای مبتنی بر نیترو و کودهای محلول در آب به تدریج مورد پسند مصرف کنندگان پایین دستی قرار گرفته است. علاوه بر این، کشور به شدت آنها را تبلیغ کرده است و بازار کودهای مبتنی بر نیترو و کودهای محلول در آب وضعیت خوبی دارد.
نیترات پتاسیم دارای ویژگی های حلالیت قوی، عدم فراریت و جذب سریع مواد مغذی توسط محصولات است. استفاده از آن راحت است، می توان آن را مستقیماً بدون پوشش روی سطح خاک اعمال کرد، در تمام فصول می تواند روی محصولات کشاورزی اعمال شود و به طور گسترده در کودهای محلول در آب، کودهای آبیاری قطره ای و کودهای برگی استفاده می شود و تقاضای زیادی در بازار دارد. در مناطق کم آب با این حال، به دلیل قیمت بالای نیترات پتاسیم که بسیار بالاتر از کودهای معمولی نیتروژن و ترکیبی پتاسیم است، برخی از تولیدکنندگان ممکن است به جای آن از سولفات پتاسیم ارزان و کود مرکب معمولی استفاده کنند.
تقاضا برای نیترات پتاسیم در بخش صنعتی در حدود 25 درصد ثابت بوده است. با محدودیت اعلام "ممنوعیت فروش مواد آتش بازی و ترقه" که در سال های اخیر در بسیاری از نقاط کشور صادر شده است، تقاضا برای نیترات پتاسیم در صنعت آتش بازی کاهش یافته است. اما تقاضا برای نمک مذاب با گرمای سبک باعث رشد تقاضای نیترات پتاسیم صنعتی خواهد شد. در اولین دسته از 20 پروژه نمایشی CSP، 18 مورد ذخیره انرژی نمک مذاب را پذیرفتند. یک پروژه نیروگاهی انرژی متمرکز خورشیدی 50 کیلووات ساعتی به طور کلی به 16000 تن نمک مذاب نیاز دارد. بر اساس سیستم رایج نمک مذاب دوتایی (60٪ نیترات سدیم + 40٪ نیترات پتاسیم)، به 6400 تن نیترات پتاسیم نیاز دارد. در مجموع، تقاضای کشاورزی و تقاضای صنعتی نیترات پتاسیم روند افزایشی را نشان خواهد داد و رشد عمدتاً بر اساس تقاضای کشاورزی است.
 
چشم انداز نیترات پتاسیم KNO3 در کشور چین

با تعدیل ساختار کاشت کشور چین، کشاورزی با راندمان بالا از حمایت قوی دولت برخوردار خواهد شد و خدمات کشاورزی نیز تخصصی، استاندارد و کارآمدتر خواهد شد. بنابراین، تقاضا برای کودهای مرغوب همچنان رو به رشد خواهد بود. با اجرای شهرنشینی و واگذاری زمین های روستایی، زمین متمرکزتر می شود. طرح تسریع یکپارچه سازی آب و کود باعث رشد تقاضای کودهای محلول در آب کشور چین خواهد شد. نیترات پتاسیم به عنوان ماده اولیه برای کودهای محلول در آب، دارای مزایای مواد مغذی بالا، حلالیت خوب در آب و عدم باقی ماندن پس از کوددهی است که باعث فشردگی خاک نمی شود. علاوه بر این، توسعه محصولات نقدی با ارزش افزوده بالا در کشور چین نیز تقاضا برای نیترات پتاسیم را افزایش خواهد داد. علاوه بر کودهای ویژه برای تنباکو، محصولات اقتصادی کشور چین از جمله چای، گل، میوه و غیره تقاضای زیادی برای نیترات پتاسیم دارند. انتظار می رود که تقاضا برای نیترات پتاسیم برای کشاورزی در آینده به رشد خود ادامه دهد.
در شرایط کاربرد صنعتی، با پیشرفت پروژه نمک مذاب حرارتی خورشیدی، تقاضا برای نیترات پتاسیم افزایش خواهد یافت. در حال حاضر، صنعت CSP کشور چین (انرژی متمرکز خورشیدی) هنوز در مراحل ابتدایی خود است و پروژه‌های آینده نیروگاه فتوولتائیک با سیاست‌گذاری تسریع خواهند شد. کشور چین علاوه بر پروژه های حرارتی خورشیدی داخلی، در ساخت برخی از پروژه های بین المللی نیز مشارکت داشته است. در آینده، تقاضا برای نیترات پتاسیم صنعتی در بازار بین المللی نیز باعث توسعه صنعت نیترات پتاسیم داخلی خواهد شد.
برای مشاهده و مطالعه مطالب مفید، به خبرنامه ما سر بزنید. برای تهیه گوگرد، پرمنگنات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سایر مواد شیمیایی از سایت فلات کالا Falaatkala.ir آنلاین خرید