لطفا چند لحظه صبر نمائید

آب ژاول یا هیپوکلرید سدیم NaOCI چیست؟

هیپوکلریت سدیم یا همان آب ژاول یک ماده شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی NaClO (یا NaOCI) است. ترکیب شیمیایی از هیپوکلریت تشکیل شده است عبارتند از آنیون (CIO- یا OCI-) و یک کاتیون سدیم (Na+). هیپوکلریت سدیم همچنین می تواند به عنوان نمک سدیم موجود در اسید هیپوکلرو دیده شود.
هیپوکلریت سدیم یک ترکیب بی آب ناپایدار است و در صورت تجزیه در معرض انفجار است. این ماده شیمیایی اغلب برای استفاده به عنوان یک مورد استفاده می شود. ماده ضد عفونی کننده و پاک کننده این ماده شیمیایی به راحتی تجزیه می شود و بسیار ناپایدار است. در این خبرنامه، 10 حقیقت آب ژاول را که به آن نیاز دارید، مورد بحث قرار داده ایم:

نام های شیمیایی هیپوکلریت سدیم
هیپوکلریت سدیم با نام های سفید کننده، کلروکس و اکسی کلرید سدیم نیز شناخته می شود. هنگامی که در محلول O.5w/v به عنوان محلول داکین نیز شناخته می شود.
آب ژاول یا هیپوکلرید سدیم NaOCI

ساختار فیزیکی
هیپوکلریت سدیم اغلب به صورت جامد زرد مایل به سبز کم رنگ دیده می شود. بوی کلر مانند و شیرین دارد.

واکنش با آب
هیپوکلریت سدیم با آب واکنش داده و به گازهای اکسیژن و کلر تجزیه می شود. هیپوکلریت سدیم در آب حل می شود. این ماده به فرآیند ضدعفونی و اکسیداسیون کمک می کنند.

آیا سفید کننده همان هیپوکلریت سدیم است؟
هیپوکلریت سدیم یک پودر سفید است، اما زمانی که در آب حل می شود بیشتر به عنوان سفید کننده استفاده می شود. محلول های هیپوکلریت سدیم شناخته شده است. سفید کننده خانگی از چندین ترکیب دیگر از جمله هیپوکلریت کلسیم و هیدروکسید سدیم ساخته شده است.

آیا کلر مانند هیپوکلریت سدیم است؟
کلر با هیپوکلریت سدیم یکی نیست. هیپوکلریت سدیم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NaOCI است در حالی که کلر به صورت گاز بوده و دارای فرمول شیمیایی Cl است. این تفاوت اصلی بین آنهاست، هر دو به عنوان ضد عفونی کننده و عامل سفید کننده و غیره استفاده می شود. از نظر پیوند شیمیایی، تفاوت هیپوکلریت سدیم و کلر در این است که در هیپوکلریت سدیم، نیروی جاذبه الکترواستاتیکی بین آنیون هیپوکلریت و کاتیون وجود دارد، در حالی که کلر یک پیوند شیمیایی بین کلر خود دارد.

در اینجا برخی از کاربردهای روزانه هیپوکلریت سدیم آورده شده است:
● نظافت
هیپوکلریت سدیم دارای توانایی های رنگ زدایی شناخته شده است. می توان از آن برای از بین بردن لکه های کپک، لکه های ظروف ناشی از چای استفاده کرد. جهت حذف تانن ها و لکه های دندانی ناشی از فلوئوروزیس نیز به کار می رود. همچنین در شوینده های لباسشویی و به عنوان پاک کننده سطوح یافت می شود.
اثر پاک کنندگی، اثر سوز آور، سفید کننده و بوی بد آن به دلیل هیدرولیز و اکسیداسیون است. غیر فرار و محلول در آب است که حذف و کاهش بو را تسهیل می کند.

● بلیچینگ
هیپوکلریت سدیم یکی از اجزای اصلی سفید کننده خانگی است(حاوی حدود 3-8 درصد هیپوکلریت سدیم).
از هیدروکسید سدیم در تجزیه هیپوکلریت سدیم به کلرات سدیم و کلرید سدیم استفاده می شود.

تصفیه آب
محلول شیمیایی هیپوکلریت سدیم برای استفاده در تصفیه فاضلاب رقیق سیانید استفاده می شود(عملیات تصفیه ضایعات سیانید با غلظت بالا، مانند محلول آبکاری سیانید نقره).
هیپوکلریت سدیم اغلب در صنایع به عنوان یک بیوسید برای کنترل باکتری ها و تشکیل لجن در سیستم آب کاغذ و خمیر استفاده می شود.

موارد استفاده در صنعت نساجی
هیپوکلریت سدیم در صنعت نساجی به عنوان یک عامل سفید کننده استفاده می شود. برای سفید کردن پارچه و چرم استفاده می شود. مواد را سفید می کند و هر نوع ناخالصی را از بین می برد و همچنین روشنایی رنگ را افزایش می دهد. همچنین در تهیه منسوجات با مقداری کلر  استفاده می شود.
محلول های هیپوکلریت سدیم برای ظروف رایجی مثل آلومینیوم و فولاد ضد زنگ خورنده هستند. مواد سازگار با محلول های هیپوکلریت سدیم شامل تانتالیوم و تیتانیوم برای ذخیره سازی آن استفاده می شود.
از ظروف شیشه ای نیز می توان جهت نگهداری هیپوکلریت سدیم استفاده کرد. ممکن است برخی از لاستیک ها و پلاستیک ها تحت تأثیر قرار بگیرند، اجناس ساخته شده از پلی پروپیلن، پلی اتیلن (چگالی بالا)، ویتون و مقداری پل فلوئوردار و کلردار برای نگهداری آب ژاول مناسب است.
ظروفی که در بسته بندی هیپوکلریت سدیم استفاده می شوند باید اجازه دهند اکسیژنی که از طریق تجزیه تولید می شود تخلیه شود. در غیر این صورت و با گذر زمان، ممکن است منبسط شده و بترکند.