لطفا چند لحظه صبر نمائید

آموزش ساخت باروت

یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر  ساخت باروت است که در این گزارش نحوه ساخته شدن آن توضیح داده شده است.
تامین مواد اولیه
مواد اصلی تولید باروت عبارتند از پتاسیم نیترات و گوگرد. پتاسیم نیترات مورد استفاده باشد خشک و پودری بوده و گوگرد نیز از نوع پودری پالایشگاهی با کمترین ناخالصی و عیار بالای 98 درصد باشد. می توانید از ذغال معمولی استفاده کنید. ترکیب این مواد باید با نسبت ۷۵ درصد پتاسیم نیترات، ۱۰ درصد گوگرد و ۱۵ درصد زغال انجام شود. مثلا  برای ساخت ۱۰۰ گرم باروت باید ۷۵ گرم پتاسیم نیترات، ۱۰ گرم گوگرد و ۱۵ گرم ذغال استفاده کنید.

خردایش مواد
مواد را به صورت مجزا به وسیله هاون سرامیکی پودر کنید. تا وقتی که این مواد با هم ترکیب نشوند، احتمال اشتعال پذیری این ترکیبات کمتر است. هر چه مواد بیشتر و بهتر پودری شوند، باروت بهتری تشکیل خواهد داشت. در واقع هر چه سطح تماس بین مواد با پودر شدن بیشتر شود، با سرعت بیشتری خواهد سوخت.

 

مخلوط مواد
برای مخلوط مواد بهتر است از یک عایق رسانا نظیر یک تکه چوب و یا یک تکه پلاستیک استفاده کنید و هرگز از قاشق فلزی استفاده نکنید. قاشق فلزی می‌توانند منجر به ایجاد جرقه و شعله شود. مواد را به خوبی مخلوط کرده و پس از مخلوط کردن، موارد ایمنی را به شدت رعایت نموده و از کشیدن سیگار و یا مجاورت هر گونه شعله دیگر در کنار باروت خودداری کنید. برای افزایش ایمنی، مقدار خیلی کمی در حد چند قطره به آن آب اضافه کنید و در پایان نیز اقدام به گلوله کردن باروت کنید. البته این مرحله اختیاری بوده و می‌توانید آن را نادیده بگیرید.

 

توجه
برای اشتعال باروت از یک فندک دسته بلند استفاده کنید و تا حد ممکن از باروت فاصله بگیرید. مقدار کمی باروت در حد یک قاشق غذاخوری می‌تواند شعله‌ای به بزرگی یک متر  ایجاد کند. لذا بسیار احتیاط کنید
برای نگه‌داری باروت باید ظرف مناسبی را تهیه و آن را در خارج از محل سکونت خودتان نگه‌داری کنید. کوچکترین ضربه و یا اصطحکاک اضافی می‌تواند منجر به شعله‌ور شدن باروت و ایجاد خطرات و اتفاقات غیرقابل جبران شود.
این محتوا با هدف آموزشی در رابطه با کاربردهای گوگرد تهیه شده و مسئولیت هر گونه استفاده نادرست از آن بر عهده خود فرد است.
محیط تهیه باروت ترجیحا محیط باز بوده و دمای بالا نداشته باشد.
از دستکش، ماسک، لباس و تجخ=هیزات ایمنی استفاده کنید.
ابزار آلات مورد استفاده فلزی نباشد.

برای تهیه گوگرد، در قسمت پیوندها روی خرید گوگرد کلیک کنید.

منبع:

https://textnab.ir
مقایسه 0 انصراف