لطفا چند لحظه صبر نمائید

ساخت ستاره افشان

ستاره افشان وسیله ای سرگرم کننده و ایمن برای جشن تولد، تعطیلات، و مناسبت های خاص است.
عناصر مورد نیاز؛
ستاره افشان بنفش:
60 میلی لیتر آب گرم
36 گرم نیترات پتاسیم (KNO3)
24 گرم شکر یا ساکارز - شکر معمولی گرانول خوب است
نخ پنبه ای (نخ ساخته شده از مواد مصنوعی، مانند اکریلیک اصلا مناسب نیست)
گیره لباس یا انبر برای نگه داشتن ستاره افشان

ستاره افشان قرمز:
200 گرم نیترات استرانسیم
پودر آهن 120 گرم
براده یا پودر آلومینیوم 32 گرم
6 گرم اسید بوریک
2 گرم زغال چوب
100 میلی لیتر الکل 25 درصد در آب
40 گرم دکسترین
سیم یا چوب به مقدار لازم

مرحله 1 مواد شیمیایی خشک را حل کنید.

ساخت ستاره افشان

مواد شیمیایی خشک را حل کنید. 36 گرم نیترات پتاسیم KNO3 و 24 شکر را در 60 میلی لیتر آب داغ بریزید. مخلوط را هم بزنید تا نیترات پتاسیم و شکر حل شود.
این مخلوط می تواند بسیار دودی باشد. برای درخشش متمایزتر، تکه های آلومینیوم یا تیتانیوم را به مخلوط اضافه کنید.
مرحله 2 مقدار 3 متر نخ پنبه را با مخلوط ترکیب کنید.
 
ساخت ستاره افشان

حدود 3 متر نخ را با مخلوط آب، نیترات پتاسیم و شکر خیس کنید. با استفاده از یک ورقه کوکی، نخ ها را مرتب کنید تا بتوانید آنها را به صورت خطوطی خشک کنید. از نخ اکریلیک استفاده نکنید.

مرحله 3 نخ را خشک کنید.
 
ساخت ستاره افشان

نخ را خشک کنید. با نگه داشتن ورق کوکی در یک منطقه خشک که توسط حیوانات خانگی یا کودکان مزاحم نشود، نخ را با هوا خشک کنید. اگر وقت ندارید نخ را با هوا خشک کنید، نخ را در فر با دمای 300 درجه فارنهایت (150 درجه سانتیگراد) حدود 20 دقیقه خشک کنید. به یاد داشته باشید که نخ را دائما رصد کنید. در فر را باز کنید و بعد از 10-5 دقیقه کاموا را با انبر جدا کنید تا از چسبیدن آنها بهم جلوگیری شود.

مرحله 4 نخ را برش دهید تا ستاره افشان ساخته شود.
 
ساخت ستاره افشان

پس از خشک شدن کامل، نخ را به قطعات صاف برش دهید. می‌توانید آن‌ها را به اندازه‌ای که می‌خواهید بلند یا کوتاه کنید، اما آن را خیلی کوتاه نکنید، زیرا می‌تواند به سرعت دست شما را بسوزاند.[8]
مرحله 5 انگشتان خود را نسوزانید.
 
ساخت ستاره افشان

برای نگه داشتن این ستاره افشان های خانگی از دستکش استفاده کنید. همچنین می توانید از گیره، گیره لباس یا هر چیز دیگری استفاده کنید تا جرقه را از انگشتان و دستان خود دور نگه دارید.

روش ساخت ستاره افشان قرمز خانگی
مرحله 1 مواد شیمیایی خود را تهیه کنید.
 
ساخت ستاره افشان

پیدا کردن بیشتر این مواد شیمیایی ممکن است دشوار باشد، بنابراین آنها را به صورت آنلاین از فروشگاه هایی مثل فلات کالا سفارش دهید.

مرحله 2 مواد جامد را بدون افزودن دکسترین مخلوط کنید.
 
ساخت ستاره افشان

مواد جامد را بدون افزودن دکسترین مخلوط کنید. 200 گرم نیترات استرانسیوم، 120 گرم پودر آهن، 32 گرم براده یا پودر آلومینیوم، 6 گرم اسید بوریک، 2 گرم زغال چوب و 100 میلی لیتر الکل 25 درصد در آب را با هم اضافه کنید.

مرحله 3 الکل و دکسترین را مخلوط کنید تا حالت خمیری ایجاد شود.
 
ساخت ستاره افشان

الکل و دکسترین را مخلوط کنید تا حالت خمیری ایجاد شود. دکسترین را در حدود 25 میلی لیتر محلول الکل هم بزنید. به هم زدن ادامه دهید تا زمانی که یک خمیر ایجاد کنید.

مرحله 4 همه مواد را با الکل مخلوط کنید.
 
ساخت ستاره افشان

همه مواد را با الکل مخلوط کنید. با افزودن مواد جامد و خمیر دکسترین با بین 50 تا 75 میلی لیتر الکل مخلوطی ایجاد کنید. به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط یکدست شود.

مرحله 5 ستاره افشان خود را بسازید.
 
ساخت ستاره افشان

سیم را در مخلوط فرو کنید. درست مانند ستاره افشان های خریداری شده از فروشگاه، فضای کافی روی سیم بگذارید تا بتوانید آن را نگه دارید. سیم را تا حدی فرو کنید و چند اینچ برای دست خود باقی بگذارید. در فاصله ایمن بودن ستاره افشان را خشک کنید و دوباره آن را برای لایه دوم فرو کنید. ستاره افشان را تا خشک شدن کامل روشن نکنید.
ممکن است برای روشن کردن آنها به فندک نیاز داشته باشید، بنابراین حتما از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.